1-02_1_NowaZelandia_Kiwi_14-02_1_NowaZelandia_Antypody_2Marcin Szymczak – podróżnik, fotografik, autor wielu ciekawych zdjęć i pokazów slajdów. Wraz z rodziną zwiedził najodleglejsze zakątki naszego globu. W początkach kwietnia przyjechał do Skoków, by spotkać się z uczniami szkół i przedszkoli należących do Stowarzyszenia Edukacyjnego „Tęcza” z Jabłkowa.

W trakcie spotkań młodzi odkrywcy dowiedzieli się jak wygląda życie w Nowej Zelandii – państwie położonym na dwóch wyspach znajdujących się na półkuli południowej, na wschód od Australii. Niektórzy uważają, że na tym niewielkim, malowniczym zakątku znaleźć można wszystkiego po trochu: pustynie, góry, lodowce, klify, piaszczyste plaże, a także bogatą florę i faunę. Wiele emocji wśród dzieci wywołała włoskowata kulka, która okazała się ptakiem kiwi, nielotem zamieszkującym przede wszystkim północną cześć kraju. To sympatyczne zwierzątko było również bohaterem krótkiego filmiku o nauce latania.

Wspólnie z Panem Marcinem dzieci przewędrowały z północy na południe kraju, poznały historię Maorysów – korzennych tubylców, podziwiały turkusowo-błękitne jeziora wypełnione kwasem, wysokie drzewa kauri, lwy morskie, wieloryby, delfiny, pingwiny niebieskie oraz żółtogłowe. Łącznie przemierzyli razem około 12 tys. kilometrów, by dotrzeć daleko na południe i poczuć przenikliwy chłód płynący prosto z Antarktydy.

Za miesiąc kolejne spotkanie z cyklu „Z małej gminy Skoki do wielkiego Świata – cykl spotkań podróżniczych dla dzieci z gminy Skoki”. Tym razem organizator, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach, zaprosi młodych podróżników do dalekiej Arktyki. Przewodnikiem tej wyprawy będzie Mikołaj Golachowski.

Loga_do_NW