Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach, organizator spotkań etnograficznych dla dzieci, zaprosiła młodych skoczan na kolejne zajęcia. Tak jak poprzednim razem, tak i teraz „etno-odkrywcy” mieli okazję zetknąć się z tradycjami ziem wielkopolskich oraz odbyć swoją kolejną „taneczną podróż”, tym razem na południe Polski, w okolice Krakowa.

Spotkanie pierwsze upłynęło dzieciom w „walentynkowej” atmosferze. Dzieci poznały dawne zwyczaje i obyczaje związane z obchodzonym obecnie 14 lutego świętem zakochanych, własnoręcznie wykonały wota wlentynkowe z pszczelego miodu oraz miło spędziły czas na zabawie w: „Kukułeczkę”, „Węża”, „Myśliwego i zająca” i w wiele innych zabaw wywodzących się z minionej epoki. Podczas drugiego spotkania natomiast dowiedziały się z czego składa się wielkopolski strój ludowy, poznały różnice w ubiorze panny i mężatki, kawalera i gospodarza, a także samodzielnie wykonały miniaturowe postaci Wielkopolanina i Wielkopolanki. Wiedzę tę dzieci zgłębiły bazując na stroju pałuckim, a wszystko odbyło się pod czujny okiem pracownika Muzeum Regionalnego z Wągrowca.

W trakcie warsztatów tanecznych młodzi skoczanie mogli spróbować swych sił w „Krakowiaku”, polskim tańcu narodowym wywodzącym się z południowej części naszego kraju. Tajniki owego tańca odkryli przed nimi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania. Aby uświadomić dzieciom na czym polegają różnice kulturowe różnych regionów Polski instruktorzy zaprezentowali krakowski strój ludowy oraz pokrótce przedstawili związane z nim tradycje.

Czym „etno-odkrywców” zaskoczą prowadzący spotkania podczas kolejnych zajęć? Czego dowiedzą się o swoim regionie młodzi skoczanie? Okaże się już niebawem. Następne spotkanie 17 marca. Na kolejne będzie niestety trzeba poczekać do 24 marca.


Loga_do_NW