9 stycznia 2014 r. Biblioteka Publiczna w Skokach rozpoczęła realizację projektu „Z małej gminy Skoki do wielkiego Świata – cykl spotkań podróżniczych dla dzieci z gminy Skoki.” Projekt trwał będzie od stycznia do maja br., a uczestniczyć w nim będą uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli zlokalizowanych na terenach wiejskich naszej gminy. W trakcie pięciu spotkań 270 młodych podróżników zwiedzi ciekawe i malownicze zakątki naszego globu, by podczas szóstego wrócić do Polski i poznać walory swojej „Małej Ojczyzny”.

W podróż pierwszą zabrał dzieci żeglarz, fotograf, uczestnik wielu wypraw lądowych i morskich – podróżnik Dominik Bac. Jego żaglowiec zawiódł Go do Kolumbii, egzotycznego państwa Ameryki Południowej skąd przywiózł bogatą kolekcję zdjęć, slajdów, rzeczy materialnych i duchowych, którymi postanowił podzielić się z innymi. W początkach stycznia zawitał więc w okolice Skoków, by młodym skoczanom zdradzić jak złapać byka w biegu za ogon, gdzie rosną ananasy, przed kim chowa się pancernik, jak zmieniają się pory roku na życzenie oraz jak nazywa się największy kuzyn chomika, dlaczego flamingi są różowe, a także jakich rozmiarów jest koliber. Przedszkolaki wspólnie z panem Dominikiem nauczyły się pracować jak mrówki, znalazły sposób na zmieszczenie do autobusu jak największej liczby osób oraz tańczyły i grały na instrumentach podczas „kolumbijskiego” karnawału.

W miesiącu lutym dzieci ze szkół i przedszkoli w Rejowcu, Jabłkowie, Lechlinie i Łosińcu, które objęte zostały projektem, będą mogły przenieść się na kontynent afrykański, aby śladami Stasia i Nel poznawać tajemnice ziemi gdzie żyją żyrafy i słonie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

 


Loga_do_NW