Pod taką nazwą w drugiej połowie stycznia br. rozpoczęła się w Bibliotece Publicznej w Skokach realizacja projektu dofinansowanego ze środków unijnych. W ramach całorocznych spotkań 40 osobowa grupa uczniów ze szkół podstawowych gminy Skoki będzie miała okazję przenieść się w czasie, by poznać zwyczaje, obyczaje i tradycje naszej Małej Ojczyzny – Wielkopolski. W podróż tą zabiorą dzieci historycy sztuki i etnografowie, pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz instruktorzy specjalizujący się w tańcach ludowych, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania.

W styczniu uczestnicy etno-warsztatów zgłębili swoją wiedzę z zakresu świąt obchodzonych podczas roku kalendarzowego z uwzględnieniem tych, często zapomnianych i niekultywowanych we współczesnym świecie, rozwiali tajemnicę zapustów czyli czasu dawnych zabaw karnawałowych oraz mieli okazję uczestniczyć w zabawach podkoziołkowych znanych nie tylko w Wielkopolsce. Kwintesencją spotkań okazały się własnoręcznie wykonane maski kolędnicze i kwiaty z bibuły. Przewodnikiem po świecie tradycji była w tej dziedzinie pani Wiesława Gruchała – pracownik wągrowieckiego muzeum.

W trakcie warsztatów tanecznych dzieci rozpoczęły „taneczną podróż” po regionach Polski, poznały polskie tańce narodowe oraz miały okazję zetknąć się z tańcami ludowymi regionu Lubelszczyzny. Instruktorzy przybliżyli młodym adeptom tańca m.in. „Walczyka lubelskiego”, „Cygana”, „Macha”, „Oberka” oraz „Polkę lubelską”. Szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się jednak „Mach” i „Cygan”, i to ich postanowiły się nauczyć. W świat tańca wprowadzili młodych skoczan wieloletni członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”, mieszkańcy naszego miasta, państwo Katarzyna i Jacek Dukszta.

Kolejne spotkania „etno-odkrywców” odbędą się w drugiej połowie lutego. Mamy nadzieje, że przyniosą im tyle radości i zadowolenia co te pierwsze.

 


Loga_do_NW