Już po raz ósmy hala skockiego gimnazjum stała się miejscem Jarmarku Bożonarodzeniowego. W niedzielne popołudnie 15 grudnia 2013 społeczność Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach zaprosiła mieszkańców gminy Skoki do udziału w imprezie integrującej pokolenia. Wykorzystując czas przedświątecznych przygotowań staraliśmy się stworzyć atmosferę, która pozwoliła na wspólne przeżywanie radości z oczekiwania na te najpiękniejsze z wszystkich świąt – Święta Bożego Narodzenia.

Dzięki zapewnieniu bezpłatnych dowozów w Jarmarku mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice z terenu całej gminy. Impreza miała charakter charytatywny, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób i losów loterii świątecznej zostały przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących uczniów gimnazjum. Przychód z Jarmarku, w kwocie 4295,09 zł i 0,03 euro pozwolił na ufundowanie 90 paczek świątecznych dla dzieci i dwóch paczek dla rodzin potrzebujących.

Wspólne spotkanie rozpoczął spektakl teatralny „Którędy do nieba ?” przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne „Iluzja”. Wspaniały występ nagrodzono wielkimi brawami, doceniając wrażliwość i zaangażowanie młodych aktorów. Był to niewątpliwy sukces młodzieży i ich opiekunki, zarazem reżysera tego spektaklu, pani Elżbiety Słomy.

Kolejnym punktem programu artystycznego były występy zaproszonych gości, z których jako pierwszy wystąpił Emerycki Zespół Śpiewaczy „Harfa” pod dyrekcją pana Antoniego Wiśniewskiego. Nagrodzeni specjalnym wyróżnieniem, podczas koncertu w Pobiedziskach, chórzyści przepięknie zaśpiewali znane polskie kolędy, zyskując uznanie publiczności. Podobnie jak kolejny gość koncertu: wokalista i gitarzysta Maciej Kujawa, który zyskał ogólnopolską popularność jako członek grupy Libera w telewizyjnym programie „Bitwa na głosy”. Koncert w wykonaniu Maćka, skocka publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami , podobnie jak występ solistki Joasi Dziel.

Następnie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu najmłodszych członków Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego „Skoczki”, pod kierownictwem p. Małgorzaty Wiśniewskiej i p. Katarzyny Dukszty, który rozbawił i rozczulił publiczność. Czarując nie tyko talentem wokalnym wykonawców, ale także pięknymi mikołajkowymi strojami. Do śpiewu włączyli się także gimnazjaliści wykonując przepiękne kolędy i piosenki o tematyce świątecznej. Wśród wykonawców nie zabrakło także występów solistów, w tym perkusistów: Nikoli Kwiatek i Szymona Serafińskiego oraz zespołów klasowych w pełnym składzie. Wielkie ożywienie i aplauz publiczności wywołały również występy zespołu tanecznego, Rosses, kierowanego przez panią Wiesławę Hauke .

Po zakończeniu części artystycznej hala skockiego gimnazjum zamieniła się w jarmark, na którym pośród świątecznej, teatralnej dekoracji stanęły liczne stoiska. Wystawiono na nich przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców: ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, pierniki i ciastka.

Jarmark Bożonarodzeniowy był okazją do zapoznania się z pracami wykonanymi przez uczniów w ramach prac projektowych, skosztowania wspaniałych świątecznych wypieków przygotowanych przez uczniów i rodziców .

Mimo tych wszystkich atrakcji jak co roku największym powodzeniem cieszyło się stoisko świątecznej loterii fantowej, będące najbardziej obleganym miejscem w hali. W długiej kolejce potencjalni szczęściarze stali by kupić upragniony los. A było warto czekać, bowiem każdy zakupiony los wygrywał a wśród najwartościowszych nagród kusiły m.in. piękne zabawki, ozdoby choinkowe i świąteczne, słodycze, biżuteria, książki i albumy, karpie, choinki, świąteczne ciasto, sprzed elektroniczny. Do fundatorów nagród loterii należeli: m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos, ksiądz dziekan Karol Kaczor, Wydawnictwo Szkolne PWN, piekarnia „Emka” p. Krzysztofa Migasiewicza, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Durowo, państwo. A.A. Pilaczyńscy, p. Arkadiusz Dembiński, p. M. Malinowski, p. K. Fertsch, p. A. Wasylewicz, p. W. Paczyńska, p. M. Futro, Świetlica Środowiskowa w Potrzanowie oraz Rodzice, Rada Rodziców, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach.

Po odstaniu w kolejce i zakupie szczęśliwych losów można było wzmocnić się posiłkiem w przygotowanej świątecznej kawiarence próbując domowych wspaniałych wypieków, a kto miał ochotę na tzw. konkrety ten częstował się kiełbaską z grilla przygotowaną i serwowaną przez przedstawicieli Rady Rodziców. Świątecznego wystroju kawiarenki dopełniała wystawa projektowa przygotowana przez gimnazjalistów, uczestniczących w zajęciach artystycznych z fotografii, prowadzonych przez p. W. Hauke. Czas spędzony na Jarmarku umilały uczestnikom warsztaty artystyczne prowadzone przy współudziale członków Świetlicy Środowiskowej w Potrzanowie, a najmłodszym konkursy rysunkowe i rozmowy prowadzone z Gwiazdorem. Odważne maluchy mogły sobie zrobić z nim pamiątkową fotografię. Chętnych nie brakowało i do zdjęć ustawiały się także rodziny i odważni dorośli uczestnicy Jarmarku.

Czas spędzony na Jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliły Skoczanom spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżających się święta.

W imieniu organizatorów Jarmarku dziękuję serdecznie wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do jego zrealizowania. Za wsparcie finansowe i duchowe, słowa uznania i krytyki, pomysłowość i pracę.

Mieszkańcom miasta i gminy oraz gościom za niezawodny udział. Dziękuję!

Wiesława Surdyk-Fertsch