Wakacje to wspaniały czas beztroskiej zabawy i wypoczynku. Czy można je spędzić inaczej? W lipcu członkowie koła astronomicznego działającego w Gimnazjum nr 1 w Skokach wyjechali na Letnią Szkołę EAAE (European Association for Astronomy Education) do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Miasteczko położone jest 25 km do Krakowa. Tygodniowy pobyt był dla nas wspaniałą, niepowtarzalną astronomiczną przygodą. Codziennie prowadziliśmy obserwacje ciał niebieskich za pomocą różnych teleskopów. Podczas spotkań obserwacyjnych mieliśmy okazję podziwiać nie tylko obiekty ciemnego nieba. W ciągu dnia oglądaliśmy protuberancje i plamy słoneczne używając teleskopu Coronado (specjalistyczny sprzęt do obserwacji Słońca). Urzekło nas nocne rozgwieżdżone niebo, nie tylko to w „realu”, ale także to, które widzieliśmy podczas seansów w tamtejszym planetarium. Z wielkim zapałem zgłębialiśmy tajniki astrofotografii pod fachowym okiem astronomów. Wykonaliśmy serie zdjęć Słońca i Saturna oraz poznaliśmy kilka programów astronomicznych. Uczestniczyliśmy również w prelekcjach prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego i przybyłych na letni wypoczynek nauczycieli – miłośników astronomii z całej Polski, a w wolnej chwili zażywaliśmy chłodnej kąpieli w pobliskim basenie. Dużą atrakcją była dla nas wycieczka w Gorce na szczyt Suhora, gdzie znajduje się najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce (1000m n.p.m.). Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o prowadzonych tam obserwacjach i o pracy astronoma. Wędrując górskimi szlakami podziwialiśmy piękno przyrody Gorczańskiego Parku Narodowego. W drodze powrotnej mieliśmy sporo czasu , więc postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska dawnej stolicy Polski. Zwiedziliśmy Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice i Muzeum Podziemia Rynku Głównego. Kraków oczarował nas!

Chwile wspólnie spędzone pod niepołomickim niebem z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. I mimo bardzo męczącej podróży (PKP z przesiadkami) chcielibyśmy zagościć w Niepołomicach za rok.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi gimnazjum za pomoc w organizacji naszej naukowej wyprawy oraz panu Grzegorzowi Sękowi, organizatorowi Letniej Szkoły EAAE za umożliwienie nam pobytu, bezinteresowność i ogrom przekazanej wiedzy.