Lekcja Inaczej

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego Konkursowi Wiedzy o Cystersach towarzyszyła wystawa historyczna, która miała na celu pokazanie jak żyło się w dawnych czasach. Dzieci same mogły się przekonać, dzięki przygotowanym przez panią Barbarę Surdyk stanowiskom, ile czasu i wysiłku wymagały prace domowe.

Miały możliwość między innymi wyprać pranie za pomocą tary, ale żeby to zrobić, trzeba było przynieść wodę za pomocą specjalnego przyrządu, zwanego sządy. To zadanie mogli wykonywać silni chłopcy. Okazało się, że upieczenie ciasta to także niemałe wyzwanie, gdyż ubijać jajka trzeba było specjalną trzepaczką. Na następnym stanowisku zaprezentowano metodę wypieku chleba. Co ciekawe, nie robiono go w piekarni, ale każdy przygotowywał go sam w domu. Można było także zrobić makaron domowym sposobem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko prezentujące jak poradzić sobie z przechowywaniem żywności, gdy nie ma się lodówki. Ciekawostką było również to, że kiedyś ludzie wolnego czasu nie tracili przed komputerem czy telewizorem, lecz wyszywali wzory na makatkach, które potem były ozdobą w ich domach. Przykłady rękodzieła zaprezentowano na wystawie, cieszącej się zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych uczniów.

Paulina Kubicka

Kolejną lekcją przeprowadzoną w nietypowy sposób była kontynuacja cyklu W dawnej Wielkopolsce. Tym razem uczniowie mogli zapoznać się z zanikającymi już zawodami wykonywanymi kiedyś w naszym regionie. Ręcznie szydełkowane lalki obrazowały czynności i wyroby, które we współczesnym świecie produkuje się masowo w wielu tysiącach egzemplarzy. Dzieci podziwiały np. warsztat tkacki i uświadomić sobie mogły ile trudu i wkładu pracy wymagało uszycie odzieży.

Chętnych do zwiedzania wystawy nie brakowało, co świadczy o tym, że młode pokolenie wzrastając w świecie obfitującym w dobra konsumpcyjne, interesuje przeszłość i dokonania naszych przodków.


 

Wakacje w szkole

Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła czas wypoczynku dla wszystkich uczniów, którzy przez długich dziesięć miesięcy zmagali się z trudami codziennego życia szkolnego, stawiali czoła wielu przeciwnościom, zaliczali sprawdziany i testy. Wysiłek najwytrwalszych i ambitnych został nagrodzony i doceniony.

Podczas uroczystego apelu w atmosferze radosnego oczekiwania, w obecności społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości uhonorowano tytułem Absolwenta Roku Patryka Jankowskiego, który uzyskał najwyższą średnią ocen w ciągu 3 lat nauki, otrzymał wzorowe zachowanie oraz w sposób szczególny angażował się w pracę na rzecz szkoły. Rodzice najzdolniejszych uczniów otrzymali list pochwalny, stanowiący podsumowanie 3-letniej pracy ich dzieci, które we wszystkich klasach zdobywali świadectwa z wyróżnieniem. Wręczono także nagrody książkowe tym, którzy uzyskali najwyższe wyniki ze sprawdzianu zewnętrznego. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem stanowiące podsumowanie ich wysiłku w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu intelektu, doskonaleniu talentów, a także umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie. Liczna grupa nagrodzonych świadczy o tym, że warto inwestować w rozwój intelektualny, być ambitnym i systematycznym, co zaowocuje wymiernymi korzyściami w przyszłości.

Szkoła kojarzona z poczuciem obowiązku i pracy podczas wakacji stała się miejscem wypoczynku i rozrywki. Jak co roku, także podczas tegorocznych letnich miesięcy, nauczyciele zaproponowali wychowankom atrakcyjną ofertę bezpłatnych wycieczek. Z ośmiu wyjazdów skorzysta około 300 uczniów, którzy będą mieli ochotę spędzić dzień na basenie i w kinie lub poznawać walory krajoznawcze okolicy. Dzieci integrują się, zawiązują nowe przyjaźnie, a rodzice mają pewność, że są pod dobrą opieką nauczycieli i wychowawców. Odpoczynek do warunek niezbędny do podjęcia efektywnej pracy we wrześniu!