W ramach projektu Naukobus 30 listopada i 1 grudnia 217r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza gościła wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik „Eksperymentuj” – interaktywna ekspozycja pozwalająca zdobywać nowe doświadczenia i wiedzę z różnych dziedzin. Otwarcia dokonał dyrektor szkoły Wiesław Berendt. Wystawę zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Tadeusz Kłos, Sekretarz Blanka Gaździak, Kierownik Referatu Oświaty Beata Nowak-Szmyra.

Zwiedzanie odbywało się pod okiem animatorów CNK i członków Klubu Młodego Odkrywcy „Archimedes”, którzy objaśniali działanie eksponatów i wyjaśniali pokazywane zjawiska. Wystawa składała się z 15 mobilnych stacji badawczych. Cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała wiele pozytywnych emocji. Zwiedzający z wielkim zapałem rozwiązywali łamigłówki i zaszyfrowane wyrazy. Żądni nowych doznań siadali na wirującym krześle, by „poczuć” teorię zachowania momentu pędu. Dużym zainteresowaniem cieszył się także model ludzkiego ciała i eksponat ukazujący wpływ ciśnienia atmosferycznego na „półkule magdeburskie”. Po wypompowaniu z nich powietrza rozerwanie ich stawało się prawie niemożliwe. Wystawę zwiedzili uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej, II i III gimnazjum oraz delegacje szkół z Jabłkowa i Popowa Kościelnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami do samodzielnego wykonania  w domu. Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz  Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa zawitała do Skoków na zaproszenie działającego w szkole Klubu Młodego Odkrywcy „Archimedes”.

Małgorzata Dudek

zdjęcia: