Pod takim hasłem odbyły się spotkania tegorocznego TYGODNIA CZYTANIA W SKOCKIEJ BIBLIOTECE organizowanego w czerwcu, w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Do akcji Fundacji ABCXXI „Cała polska czyta dzieciom” skocka książnica przyłączyła się już po raz piąty. W tym roku na ponad stu młodych skoczan czekało wiele atrakcji zarówno ze świata filmu jak i literatury.

Dni tygodnia, czyli wagoniki tuwimowskiego pociągu, kryły w sobie ciekawe, fascynujące i niepowtarzalne spotkania. W „wagoniku pierwszym” czekał na dzieci emerytowany kolejarz pan Bogdan Gajewski, który odkrył przed nimi tajniki swojego zawodu, rozwikłał zagadkę kolejowej sygnalizacji świetlnej oraz wyjaśnił jaką rolę w ruchu pociągów odgrywają semafory. Dzieci dowiedziały się również czym zajmuje się dyżurny ruchu, jakie obowiązki należą do zawiadowcy stacji oraz na czym polega praca nastawniczego. Młodzi czytelnicy mogli również wysłuchać „Lokomotywy” Juliana Tuwima w interpretacji pana Bogdana oraz ruszyć w podróż pociągiem, któremu znak do odjazdu dała dyżurna ruchu . Całość spotkania zwieńczyły wspólne zdjęcia, do których dzieci pozowały w kolejarskich czapkach. „Wagonik drugi” pozwolił młodym skocznom przenieść się w świat filmu, a wszystko to za sprawą Centrum Edukacji Obywatelskiej. Organizacja ta w ramach projektu „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” umożliwiła bibliotekom emisję filmów edukacyjnych w ramach akcji „Dzień Dziecka w bibliotece”. Do wyboru były cztery filmy. Skocka książnica z listy umieszczonej na stronie stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wybrała „Nocturna” – opowieść o małym chłopcu z sierocińca, który próbował rozwiązać zagadkę znikających gwiazd. Tim, bo tak miał na imię, aby tego dokonać musiał przezwyciężyć swoje lęki. Emisja „Nocturna” poprzedzona została pogadanką na temat języka filmu i zagadnień z nim związanych, a w samą tematykę filmu wprowadziło dzieci opowiadanie pt. „Przyjaciel Flipuś”. W trakcie oglądania młodzi adepci sztuki filmowej na gorąco relacjonowali i komentowali sytuacje w jakich znalazł się główny bohater, a także próbowali odgadnąć, co może go jeszcze spotkać. Spotkanie zakończyła żywa dyskusja dotycząca lęków towarzyszących uczestnikom zajęć oraz wspólne zdjęcie.

W „wagoniku nr 3” królował krakowski pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, Wiesław Drabik. Za jego sprawą sala biblioteki wypełniła się dobrym humorem, miłą atmosferą oraz lawinami śmiechu. Zabawne wierszyki pana Wiesława bawiły do łez zarówno rodziców jak i ich pociechy. Można więc rzec, iż śmiali się zarówno duzi jak i mali. Uczestników spotkania za znajomość utworów pan Wiesław nagradzał drobnymi upominkami. Dzieci miały również możliwość zakupu książek ze specjalną dedykacją i autografem autora. Impreza zorganizowana została w ramach cyklu „Do biblioteki z mamą i tatą”. Stali bywalcy rodzinnych spotkań odnotowali w swoich legitymacjach kolejną, szóstą już pieczątkę Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

„Wagonik czwarty” tuwimowskiego pociągu obfitował w gry i zabawy anglojęzyczne. Tematem przewodnim były oczywiście pociągi, a ściślej bohaterowie bajki pt. „Tomek i przyjaciele”. Lektorka języka angielskiego, pani Zuzanna Kozdęba, poprzez zabawę przybliżyła uczestnikom spotkania słówka angielskie związane z pociągiem oraz zasadami bezpieczeństwa w czasie podróżowania. Mali skoczanie stworzyli własnoręcznie „balonikowy pociąg”, który do dziś można podziwiać w skockiej książnicy. Zabawę uwieńczyło wspólne zdjęcie. Każde dziecko otrzymało od pani Zuzi na pamiątkę angielski bilet kolejowy.

Podróż pociągiem zakończyła się w „wagoniku piątym”, gdzie na młodych czytelników czekał radny skockiego samorządu Antoni Wiśniewski. Tym razem pan Antoni wcielił się w rolę Juliana Tuwima przybliżając dzieciom jego życiorys, twórczość oraz „Lokomotywę”. W trakcie zajęć dzieci nie tylko wykazały się wiedzą z zakresu kolejności i zawartości wagoników opisanych w utworze, ale same mogły wymyśleć i narysować wagoniki, które ciągnąć mogła owa lokomotywa. Wiele radości sprawiła dzieciom również zabawa w pociąg, który w rytm piosenki „Jedzie pociąg…” przemierzał zakamarki biblioteki. Uczestnicy spotkań otrzymali drobne upominki i materiały zachęcające dzieci i ich rodziców do sięgania po książkę codziennie.

P.S.

Biblioteka Publiczna w Skokach serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania „Tygodnia Czytania w skockiej bibliotece”, a w szczególności pani Zuzannie Kozdębie, Ewie Kaczorowskiej, Bogdanowi Gajewskiemu i Antoniemu Wiśniewskiemu, skoczanom, którzy poświęcili swój czas i umiejętności dla propagowania czytelnictwa wśród lokalnej społeczności.