Loga_do_NW

 


Według zasady „Cudze chwalicie, swego nie znacie” zakończył się cykl spotkań podróżniczych. Dzieci w ciągu kilku ostatnich miesięcy podróżowały po różnych miejscach na ziemi, poznając tamtejsze środowisko, przyrodę oraz ludzi i ich zwyczaje. Jednakże znajomość swojej „Małej Ojczyzny” jest niezwykle istotna i tak też pomyśleli pomysłodawcy projektu pn. „Mali Skoccy Podróżnicy”! Dlatego ostatnie spotkanie odbyło się z regionalistą i rękodzielnikiem.

 

O walorach obszaru Stowarzyszenia „Dolina Wełny”, w tym Gminy Skoki o jego historii, przyrodzie i kulturze opowiadała znająca doskonale ten teren pani Wiesława Surdyk-Fertsch. Odbyły się dwa takie spotkania, jak przyjęto w projekcie dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla uczniów młodszych klas szkół podstawowych z Gminy Skoki. Starsze dzieci poznały także tajniki rękodzieła ludowego tego terenu, a zdradziła je pani Henryka Głazowska członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie. Zresztą spotkania te odbyły się w siedzibie KGW w Potrzanowie. Aby dopełnić wiedzy o tym małym wycinku Wielkopolski nie sposób było nie zaserwować dzieciom jedną z najbardziej wielkopolskich potraw regionalnych czyli Pyry z gzikiem przygotowane oczywiście przez gospodynie z Potrzanowa.

Spotkania w Potrzanowie poprzedziło spotkanie dzieci w Bibliotece, podczas którego podsumowano wszystkie podróże oraz zwierzęta i miejsca widziane na pokazach slajdów. Dzieci malowały swoją wymarzoną podróż.