Wspaniały apel

Dnia 30 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie pod opieką nauczycielek Alicji Kramer, Renaty Stróżewskiej i Wioletty Molińskiej przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Jak co roku było wzniośle i dostojnie, a uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Skoki – Tadeusz Kłos, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kujawa, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Bp. –ks. dziekan Karol Kaczor, przewodniczący Rady Rodziców – Jacek Dukszta, Sekretarz Urzędu – Blanka Gaździak.

Oprawa muzyczna i nowe piękne piosenki stworzyły ciekawy klimat, a tańczące poloneza siedmiolatki z klasy II a wzbudziły zachwyt. Obok tradycyjnego wystroju sali w biało-czerwonych barwach, uwagę zwracały dzieci trzymające w ręku kilkadziesiąt małych chorągiewek. Nie zabrakło oczywiście strojów z epoki i oprawy multimedialnej. Rocznicę obchodzono z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego, bo jak mawiał patron naszej szkoły, Adam Mickiewicz:

„Wszakże mamy jeden akt przeszłości, jedno prawo pisane, które zgłębiać, którego duchem przejmować się należy. Bo to prawo nie wypadło z głowy pojedynczego mędrka, ale wyjęte było z serca wielkiej masy; nie czerni się tylko na papierze, ale żyje dotąd w pamięci, w życzeniach pokoleń; jest więc prawem żywym, zakorzenionym w przeszłości, mającym się rozwinąć w przyszłość. Mamy Konstytucję 3 Maja”.

Dyrektor szkoły, Wiesław Berendt, dziękując za przygotowanie wspaniałego przedstawienia zauważył, iż wszyscy aktorzy stanęli na wysokości zadania, a widowisko słowno – muzyczne, połączone z wirtualnymi dekoracjami i rzeczywistymi rekwizytami, wiarygodnie przybliżyło historię uchwalenia konstytucji nie tylko małym dzieciom, ale i dorosłym. Młodzież pokazała, że pamięta i szanuje czyny przodków dając wyraz swojej artystycznej aktywności i poszukując wciąż nowych sposobów utrwalenia bohaterskich kart historii Ojczyzny. Wielkie brawa dla wykonawców!

Renata Stróżewska


 

Dzień Ziemi 2013

Problem odpadów jest aktualny przez cały rok. W naszej szkole odbywa się zbiórka plastikowych nakrętek, a od siedmiu lat zbiórka zużytych baterii oraz puszek aluminiowych. Działamy więc zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Ziemi: „Nakręć się na recykling”.

Ponadto uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali las w pobliżu szkoły. Niestety, było co zbierać. Zgromadzono 35 worków śmieci. Odbyły się trzy wycieczki do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Rogozińskiej. Właśnie tam czwartoklasiści podczas zajęć kółka przyrodniczego przekazali ponad 15 kg zużytych baterii. Klasy IVc oraz IV -_VIe przystąpiły do ogólnopolskiej akcji „Fundacji Ekologicznej ARKA” pod hasłem „Listy dla Ziemi”. Podobnie jak milion rówieśników w całej Polsce dzieci opisywały swoją troskę o Ziemię. Papier listowy wyprodukowany z makulatury i inne materiały otrzymaliśmy od „ARKI”. Na odwrocie listu umieszczono ulotkę na temat polskich lasów, recyklingu, działań ekologicznych, oszczędzania energii i opieki nad zwierzętami. Uczniowie wybierali trzy zadania, które chcą szczególnie realizować w rodzinie. Listy-ulotki dzieci zaniosły do swoich domów. Fundacja ekologiczna zaprosiła również rodziców do przesyłania zdjęć rodzinnych działań ekologicznych na Facebook.com/listydlaziemi. W ten sposób Dzień Ziemi będzie trwać nadal.


 

Złoto i brąz w czwórboju lekkoatletycznym !!!

8 maja był dniem sportowych zmagań na stadionie wągrowieckiego OSiRu.

Tym razem zawodniczki i zawodnicy naszej szkoły próbowali swoich sił w Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym, na który przybyło 6 reprezentacji chłopców oraz 6 reprezentacji dziewcząt. Każdy z uczestników startował w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 600m dla dziewcząt i 1000m dla chłopców. Mimo uciążliwego upału nasi sportowcy uzyskiwali bardzo dobre wyniki i w każdej konkurencji starali się dawać z siebie maksimum możliwości. Zarówno drużynie dziewcząt, jak i chłopców zabrakło odrobiny szczęścia i niestety, nie udało się im zająć miejsca na podium. Poza starszą reprezentacją dziewcząt startowała również nasza młodsza drużyna, składająca się z uczennic klas IV, które zaprezentowały się znakomicie i można z nimi wiązać nadzieję na przyszły rok szkolny.

Poza klasyfikacją drużynową przeprowadzona została również klasyfikacja indywidualna.

Uczeń naszej szkoły – Franciszek Dukszta okazał się najlepszy ze wszystkich startujących zawodników i zajął I miejsce na podium, zdobywając złoty medal i tytuł mistrza powiatu wągrowieckiego. Natomiast wśród dziewcząt świetnie ukończyła zawody Anna Surdyk, która zajęła III miejsce i otrzymała brązowy medal.

Ani, Frankowi oraz pozostałym zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Skład drużyny dziewcząt I: Anna Surdyk, Aleksandra Szymaś, Kamila Budka,

Wiktoria Tadeusz, Julia Frąckowiak, Martyna Frąckowiak.

Skład drużyny dziewcząt II: Joanna Dziel, Magdalena Kaczmarek, Natalia Lahuta, Małgorzata Surdyk, Aleksandra Tyll, Weronika Witt.

Skład drużyny chłopców: Franciszek Dukszta, Sebastian Dąbrowski, Adrian Szwed, Wiktor Woźniak, Filip Jarzembowski.

Opiekun reprezentacji: mgr Katarzyna Dziel


 

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek upłynął w szkole niesłychanie szybko i owocnie. Ponieważ biblioteka jest miejscem dla kreatywnych postawiono na różnorodność działań pedagogicznych.

Pierwszego dnia uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną Narodziny pisma drogą do powstania książki, by później dyskutować o petroglifach, majuskule i inkunabułach. W drugim dniu młodsi uczestniczyli w zajęciach Ukryci bohaterowie, a ich zadanie polegało na wyszukaniu w przygotowanych opowiadaniach ukrytych tytułów książek i bohaterów literackich. Najwięcej przeżyć i emocji przyniósł piątek, dzień poświęcony Literackim Kalamburom. Uczestnicy zajęć za pomocą gestów musieli tak pokazać tytuł książki, by koledzy z drużyny nie mieli problemów z jego odgadnięciem.

Pomysłowość młodych mimów w wyrażaniu mowy ciała przeszła najśmielsze oczekiwania nas -dorosłych. Poniedziałek był dla maluchów dniem ekspresji plastycznej. W spotkaniach zatytułowanych W bibliotece zawsze można coś zmalować dzieci mogły wyrazić swoje myśli na temat biblioteki za pomocą rysunków, które później ozdobiły biblioteczną gazetkę. Starsi natomiast uczestnicząc w Małej burzy mózgów łamali głowy nad hasłami promującymi książkę i bibliotekę. Kolejnego dnia w czytelni można było znaleźć wszystko. Prawie wszystko. Walizka, żelazko, talerz, spódniczka to tylko kilka rekwizytów całego zbioru przygotowanego dla pierwszoklasistów. Wśród tego miszmaszu uczniowie wyszukiwali eksponat odpowiadający rozwiązaniu wylosowanej zagadki.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty Moja gliniana tabliczka. Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi pisma klinowego i różnych materiałów pisarskich uczniowie mieli możliwość uformowania z gliny własnej tabliczki i zapisania na niej swoich sekretów.

Jak powszechnie wiadomo, książki są po to, by je czytać. Niestety, po wielokrotnym użyciu wymagają napraw. Dlatego też środę poświęcono książce. Przez cały dzień w czytelni czynne było SPA dla książek, a oferowane zabiegi takie jak „Okłady z folii” przywracające książkom witalność oraz regenerująco-odmładzająca „Terapia taśmowa” przywróciły lekturom obowiązkowym dawny blask.

Aktywność i zaangażowanie uczniów podczas Tygodnia Bibliotek napawa optymizmem i utwierdza w przekonaniu, że warto rozwijać własną kreatywność, by dorównać uczniowskiej inwencji twórczej.