Otwarcie przestrzeni dla kreatywnych zainaugurował program „Tworzymy z pasją, czyli kreatywny senior” (więcej w odrębnym artykule)

W środę 8 maja bibliotekę podbiło młodsze pokolenie z radosną twórczością na czele. Przedpołudniem najmłodsze przedszkolaki w kolorowych strojach przedstawiających bohaterów ulubionych bajek dzielnie maszerowały do skockiej książnicy, gdzie przywitała ich Sylwia Popadowska i Julian Tuwim. W postać pisarza niezawodnie wcielił się Antoni Wiśniewski, który pokrótce opowiedział o życiu i twórczości Tuwima oraz połączył czytanie wiersza pt.: „Lokomotywa” z grami i zabawami.

Natomiast popołudnie należało do malarzy – „Bajkowy bohater pędzlem malowany” i filmowców – „Młody Animator”. Pierwsza grupa dzieci wraz z rodzicami udała się w plener przy pałacu Uniwersytetu Artystycznego z Małgorzatą Zaganiaczyk, gdzie przy pomocy farb, pędzli i bogatej wyobraźni przedstawili bohaterów literackich na tle krajobrazu skockiego parku. Tymczasem w murach biblioteki powstało małe Hollywood. Druga grupa dzieci wraz z siostrami Wyrt przygotowały samodzielnie scenariusz i scenografię, aby następnego dnia nagrać, zmontować i udźwiękowić film. Obrazy i film wkrótce obejrzeć można będzie na stronie Gminy Skoki.

Sześciolatki pozazdrościły młodszym kolegom i koleżankom i 9 maja również ruszyły w bajkowym korowodzie. W ramach programu: „Bohaterowie książek dla dzieci zachęcają do czytania” dzieci przeszły ulicami miasta wręczając mieszkańcom ulotki promujące czytelnictwo. Odwiedziły między innymi Urząd Miasta i Gminy, Komisariat Policji, Bank Spółdzielczy, Bank PKO i Polo Market. Swój przemarsz zakończyły w Bibliotece Publicznej, gdzie czekał Felek .

Przy pomocy jednej lalki FELKA i kilku wielofunkcyjnych rekwizytów aktor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku Białej Władysław Aniszewski zagrał niepowtarzalne przedstawienie. Opowiedział historyjki: o kurczaku, o jabłkach i robaczku, który miał chęć na befsztyki, o królu mającym apetyt na masło. W scenariuszu wykorzystał znane dzieciom wiersze, które powiązał z dowcipnymi dialogami. „Świat jest wielki, a na świecie same Felki”  – przekonywali bohaterowie. I w tej warstwie spektaklu swój udział miała widownia, dopowiadająca zakończenia: „A do lodów są wa- Felki, a na nogach panto- Felki, do sprzątania szu – Felki, a w łazience ka – Felki”. Spektakl oglądać można było w skockiej Bibliotece, w jabłkowskim i rejowieckim przedszkolu oraz na placu zabaw przy ulicy Krętej w Skokach w dniach 9 i 10 maja. Miejsca te stały się prawdziwie kreatywną przestrzenią. W jednej walizce przyjaciel Felka Władysław Aniszewski zamknął całą scenografię i   niezwykłą przygodę. Aktor jednoosobowo zagrał kilka postaci. Teatrem jednego aktora zaskoczył i rozbawił dziecięcą, i dorosłą widownię. Przedstawienie urzekło znakomitą animacją oraz zręcznością i sprawnością aktora. A Felek zabawny i oryginalny, nie kojarzący się z żadną znaną postacią bajkową pozostanie naszym przyjacielem na zawsze.

W programie dla kreatywnych nie mogło zabraknąć zajęć dla „starszych dzieci”. Tak więc 9 maja młodzież i dorośli wzięli udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych pt.: „Tak wygląda moje miasto wiosną” prowadzonych przez Jacka Głowa i mimo że pogoda nie dopisała każdy wrócił do domu usatysfakcjonowany i pełen entuzjazmu. Następnego dnia gimnazjaliści rozpoczęli dzień od „Teatralnej próby czytania scenariusza” z Grzegorzem Ociepką, który 13 maja poprowadził też wraz z Andrzejem Grabowskim „Teatralną podróż śladami Małego Księcia”.

Po teatralno – filmowych warsztatach nadszedł czas literatury. Zajęcia z pisania i ilustrowania „Książki o Skokach” poprzedzone były spotkaniem , które odbyło się 10 maja przy stadionie „Wełny Skoki”. Dzieci spotkały się z panią Iwoną Migasiewicz, która przybliżyła zebranym historię i legendy związane ze Skokami. 11 maja młodzi pisarze zabrali się do pracy nad książką.Tworzyli indywidualnie i/ lub z rodzicami, a efekty ich pracy dostępne będą w skockiej książnicy.

Rodzinny charakter Tygodnia Biblioteki zaakcentował niedzielny – 12. 05 – rajd rowerowy do Rejowca i dalej do Niedźwiedzin. Sześćdziesięcioosobowej grupie rowerzystów w każdym wieku niestraszny był deszcz i wiatr a uśmiechy towarzyszyły wszystkim aż do końca podróży. Na mecie była możliwość rozgrzania się kawą oraz uzupełnienia energii ciepła kiełbasa z grilla. Była też strawa dla umysłu, quizy i konkursy związane z literatura dziecięcą oraz promocją czytelnictwa. Rozdanych zostało blisko pięćdziesiąt nagród książkowych. Wszystkich rozgrzewał muzyka pan Bogdan Gajewski – akordeonista.

Z okazji Roku Tuwima ostatnimi warsztatami podczas Tygodnia Biblioteki była podróż po poetyckiej krainie utworów Juliana Tuwima pt.: „Lokomotywa”. Zajęcia poprowadziła aktorka tetarlana która podróżowała wraz z dziećmi po kolejnych wierszach-peronach. Mali sympatycy książek poznali takie utwory jak: „Kapuśniaczek”, „Kotek” i „Murzynek Bambo”. Jak to zawsze bywa w skockiej książnicy zabawa została połączona z edukacją.

Biblioteka od 7 do 15 maja stała się przestrzenią dla kreatywnych dla blisko 600 osób. Z zajęć, warsztatów i spotkań z zaproszonymi gośćmi skorzystały przedszkolaki, dzieci ze szkól podstawowych, młodzież z gimnazjum oraz dorośli. Za udział i kreatywność wszystkim uczestnikom Akcji dziękuje zespół Biblioteki Publicznej w Skokach.

Zuzanna Szamocka

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/jDWeVs4lT1A?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]