PRZEDSZKOLA

Dzieci przywoływały Wiosnę

3-1-Palenie_marzanny_RejowiecI dzień Wiosny – 21 marca 2013 był dniem mroźnym i śnieżnym. Przedszkolaki z Rejowca jednak się tym nie przejęły i z wielkim zapałem przywoływały wyczekiwaną przez wszystkich porę roku. Śpiewały piosenkę o żabce oraz tańczyły do piosenki „Wiosna”. Kolorowo ubrane wyruszyły z przygotowaną wcześniej ECO – MARZANNĄ na boisko, gdzie ją pożegnały i witały upragnioną panią Wiosnę.

Natomiast w Jabłkowie Przedszkolaki z grupy „Pszczółek” i „Słoneczek” już od samego rana przygotowywały się do przywitania wiosny. Uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku. Wspólnie  wypowiadały wymyślone czary, aby przegonić mroźną zimę. Nikogo nie odstraszyła zimowa aura i wszyscy z Marzanną na czele, wesołym korowodem wyruszyli pożegnać zimę. Przedszkolaki głośno wykrzykiwały: „Żegnaj zimo, witaj wiosno”. Aby tradycji stało się zadość, słomiana kukła została spalona. Na koniec wszystkie dzieci smacznie zajadały się pieczoną kiełbaską. Trzeba przyznać, że apetyty i humory dopisywały:)


Dziecięce spotkania Wielkanocne

1-Wielkanoc_Rejowiec2-Wielkanoc_losiniecW tym roku na święta wielkanocne pogoda płatała wszystkim figle – było zimno i śnieżnie. W naszym przedszkolu jednak nawet takie psoty nie przegoniły odpowiedniego nastroju i tak wyczekiwanego przez dzieci zajączka.

W Rejowcu przygotowania do uroczystego śniadanka dzieci rozpoczęły kilka dni wcześniej. Zrobiły zajączki i kurczaczki z rzeżuchową czupryną, aby udekorować sale przedszkolne, piekły także babeczki w kształcie pisanek.

W dniu śniadania na stołach nie mogło zabraknąć baranka z masła, chleba, jajek, szynki, kiełbaski i własnoręcznie przygotowanej babki. Dzieci symbolicznie popryskała wodą p. kierownik M. Hinc. Dzieci z wielkim zapałem zajadały pyszne kanapki, które ozdabiały wyhodowaną w przedszkolu rzeżuchą. jedzenie znikało błyskawicznie, bo przedszkolaki nie mogły doczekać się szukania upominków od zająca.

W oddziale w Łosińcu nie zapomniano o polskich, wielkanocnych zwyczajach. Dzieci razem z paniami przygotowały Stół Wielkanocny na którym nie zabrakło lukrowanej baby, jajek, kromki chleba, kiełbasek, kruchego mazurka, baranka cukrowego i innych pysznych smakołyków. Przedszkolaki tańcząc i śpiewając piosenki o tematyce świątecznej i wiosennej przywoływały zajączka, który zostawił dla nich upominki. W tak radosnym i miłym dniu dzieci zapoznały się ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych.


 SZKOŁY

Zaklinanie wiosny w Lechlinie

W tym roku wiosnę w naszej szkole przywitaliśmy nie 21 marca jak nakazuje tradycja, lecz tydzień później. Stało się tak z dwóch powodów: zimnej, nieprzyjemnej pogody i szalejących w naszej szkole wirusów, które zapędziły do łóżka wielu z nas. Na szczęście kiedy wreszcie w środę 27 marca wyszliśmy na boisko, by spalić marzannę, słońce przyjemnie świeciło, a dookoła śpiewały ptaki. Postanowiliśmy więc ostatecznie przepędzić zimę, wierząc w magiczną moc naszych zaklęć. Ile sił w płucach krzyczeliśmy: Żegnaj zimo! I jeszcze głośniej: Witaj wiosno! Następnie spaliliśmy słomiane kukły, które wcześniej przygotowali uczniowie klas I-III. Pełni nadziei, że zima opuści nas na dobre, wróciliśmy do szkoły, by posilić się pieczonymi kiełbaskami. A siły potrzebne były nam do podjęcia nowego wyzwania. Z okazji Dnia Wiosny przygotowaliśmy Mini Playback Show, podczas którego uczniowie zaprezentowali repertuar wiosenno-optymistyczny. Nie zabrakło więc nieśmiertelnego przeboju Skaldów z szóstej klasy „Wiosna”, Anna Jantar w osobie Anity Sydow wykonała utwór „Ile słońca w całym mieście”, Ola Gracz zabrała nas
w podróż „W stronę słońca”, chłopcy z klasy piątej zanucili radośnie „Gdzie strumyk płynie z wolna”,
a piątka czwartoklasistów zapewniała, że „Chłopaki nie płaczą”. Pięknie zaprezentowały się też na szkolnej scenie uczennice z klas I-III: Jagódka Owczarzak, Roksana Kubiak, Weronika Rakocy, Weronika Bąkowska i Paulina Frontczak. Dziewczynki wkrótce wezmą udział w szkolnym przeglądzie piosenki w Jabłkowie.

I tak oto „śpiewająco” przywitaliśmy wiosnę.


Warto pomagać!

W piątek, 15 lutego, w Szkole Podstawowej w Lechlinie odbyło się spotkanie z naszym byłym nauczycielem języka angielskiego, panem Mateuszem Smoleniem. Pan Mateusz niedawno został dawcą szpiku dla chorego chłopca. Opowiedział nam, na czym polega oddanie tego bezcennego daru, dla kogo się go oddaje, i w jaki sposób trafia on do chorego. Okazało się, że to wszystko nie jest takie proste, jak nam się wcześniej wydawało. Wykładu pana Mateusza słuchaliśmy więc z wielkim zainteresowaniem. Obejrzeliśmy także przygotowaną na tę okazję prezentację, która dała nam pełniejsze wyobrażenie na temat procedur związanych z przeszczepem. Pan Smoleń uświadomił nam, że dawców szpiku jest w Polsce wciąż za mało, dlatego on sam przy każdej nadarzającej się okazji, zachęca osoby pełnoletnie do rejestrowania się w bazie dawców.

Ponadto podczas spotkania zostaliśmy zaznajomieni z możliwością założenia własnej lechlińskiej drużyny szpiku poprzez włączenie się do gry internetowej „Leniwi do szpiku”. Chcemy wśród naszej społeczności szkolnej taką grupę zorganizować, a potem przejść grę, dzięki której włączymy się w propagowanie akcji rejestrowania się w bazie dawców tego bezcennego daru. My, jako uczniowie szkoły podstawowej, nie możemy jeszcze podjąć decyzji o rejestracji, ale poprzez poszerzanie swojej wiedzy na ten temat, możemy przygotować się do takiej decyzji w przyszłości, kiedy osiągniemy pełnoletniość. Na pewno spotkanie z panem Mateuszem zasiało w nas chęć do pogłębienia tematu, który jeszcze kilka tygodni temu był nam zupełnie obcy. Za zgodą pana Mateusza, członka Drużyny Szpiku, przekazujemy do publicznej wiadomości jego adres mailowy:  mateusz@drużynaszpiku.pl .    Jest on chętny do podzielenia się swoją wiedzą i przeżyciami z innymi, tak jak to zrobił podczas spotkania w naszej szkole.

Samorząd Uczniowski SP w Lechlinie