W sobotę 20 kwietna jedna z szesnastu grup działających od 2011 roku w ramach Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Sekcja Regionalna, zrzeszająca aktualnie 28 osób w ramach zajęć poświęconych powiatowi wągrowieckiemu odwiedziła Gminę Skoki. Wyjazd zrealizowano dzięki pomocy i osobistemu zaangażowaniu Karoliny Stefaniak pracownika ds. promocji Urzędu Miasta i Gminy w Skokach, która nie tylko zadbała o interesujący program, ale również pilotowała grupę.

Zwiedzanie rozpoczęto od spotkanie w pięknej siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Na wycieczkowiczów czekała tu ubrana w stroje organizacyjne kilkuosobowa grupa braci oraz jedna siostra, z prezesem Krzysztofem Jachną. Uczestnicy wycieczki goszczeni z honorami jak na tradycje brackie przystało, mieli okazję poznać nie tylko historię ale i współczesne działania skockich kurków. W Skokach zwiedzano także zabytkowy pałac i ciekawy, niedawno odrestaurowany XVIII. wieczny kościół szachulcowy pw. Mikołaja Biskupa, o którym niezwykle interesująco opowiedział ks. proboszcz Karol Kaczor. Była też okazja zjeść pyszne pierogi w znanej „Karczmie Kołodziej”, na które zaprosił wągrowieckich studentów WUTW Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki.

Wycieczka dotarła również do zabytkowego kompleksu zabudowań Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie, gdzie była serdecznie goszczona przez wychowawców tego ośrodka, którzy pokazali wszystkie najważniejsze tam miejsca. Niezwykłe dzieje tego interesującego zabytku architektonicznego naszego powiatu przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej Irena Kasica.

Na zakończenie zwiedzania terenów skockich obejrzano piękne miejsce widokowe nad jeziorem Włókna w Potrzanowie. Po pożegnaniu się z pilotem, panią Karoliną wyruszono na zwiedzanie zabytków w gminie Mieścisko.

Uczestnicy wycieczki wracali do Wągrowca bardzo zadowoleni, wzbogaceni o wiedzę na temat ciekawych miejsc w powiecie wągrowieckim, do których w większości dotarli po raz pierwszy. Dziękujący w imieniu grupy organizatorom Mateusz Patelski podkreślił ważność wycieczek po najbliższej okolicy, wzbogacających wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie.