„Z Brzechwą na wesoło”

27 lutego zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu konkurs recytatorski pt.. „Z BRZECHWĄ NA WESOŁO”.

Celem konkursu było:
–        upowszechnienie twórczości Jana Brzechwy wśród dzieci,

–        wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności,

–        odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych oraz doskonalenie uzdolnień   recytatorskich,

–        upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci,

W konkursie wzięły udział dzieci z wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki pięknie nauczyły się swoich wierszy, toteż wybór okazał się bardzo trudny. Po długich obradach, komisja postanowiła nie przyznawać I,II, I III miejsca.

Wszystkie dzieci w nagrodę za urzekający występ otrzymały dyplomy oraz nagrody.

 11-konkurs_recytatorski_10 12-konkurs_recytatorski_11 13-konkurs_recytatorski_5 14-konkurs_recytatorski_6 15-konkurs_recytatorski_7 16-konkurs_recytatorski_8 17-konkurs_recytatorski_9


Mali Odkrywcy II

W roku szkolnym 2012/2013 cztery nauczycielki z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka (Katarzyna Dukszta, Katarzyna Adamska, Agnieszka Serafin, Małgorzata Futro) wzięły udział w II edycji projektu „MALI ODKRYWCY”. Jest to innowacyjny program wspierający edukację dzieci, realizowany przez FUNDACJĘ ROZWOJU DZIECI IM. JANA KOMEŃSKIEGO we współpracy z sektorem Healthcare firmy SIEMENS Sp.z o.o.

W II edycji wzięło udział 10 gmin, wśród których znalazła się również nasza.

Celem tego programu jest zmiana tradycyjnych relacji między uczniem, a nauczycielem poprzez wspólną pracę metodą projektów badawczych.

W ramach projektu nauczycielki wzięły udział w warsztatach szkoleniowych, które odbyły się w Poznaniu. Następnie zadaniem każdej było (na bazie zdobytej wiedzy) wykonać projekt z dziećmi. W czerwcu rozpoczęto realizację projektów. Dzieci w grupach same dokonały wyboru tematu do realizacji.

Na początku roku szkolnego do Przedszkola przyjechała p. Magda-trener, która wspólnie z dziećmi z wybranej grupy rozpoczęła realizację kolejnego projektu. Temat był dość osobliwy JASZCZURKA.

Podczas spotkania zostało wyznaczone kolejne zadanie dla nauczycielek. Tym razem wspólnie miały wykonać jeden projekt. Temat, który został wybrany, był bardzo bliski dzieciom – PRZEDSZKOLE.

Na zakończenie II edycji projektu trzy nauczycielki pojechały do Warszawy, gdzie pierwszego dnia odbyło się podsumowanie pracy wszystkich nauczycielek, wręczenie dyplomów, podziękowań. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu ogłoszonego przez Fundację Komeńskiego –  konkurs na najlepiej zrealizowany Projekt Badawczy.

Panie M. Futro, K. Dukszta oraz K. Adamska otrzymały wyróżnienia za udział w tym konkursie.

Uwieńczeniem naszej pracy było zaproszenie następnego dnia do Pałacu Prezydenckiego na Forum Debaty Publicznej pt. „Polak mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki – jakość edukacji” oraz wystawę „MALI ODKRYWCY”. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Para Prezydencka.

01-mali_odkrywcy_II 06-mali_odkrywcy_1 07-mali_odkrywcy_2 08-mali_odkrywcy_3 09-mali_odkrywcy_4


 

Spotkanie z folklorem

W ostatnim czasie rozmawialiśmy na temat Unii Europejskiej, Polski, godła, flagi, ale także zajęliśmy się naszą najbliższą okolicą. Poznaliśmy herb i legendy związane ze Skokami; najważniejsze miejsca i instytucje znajdujące się w naszym mieście. Dowiedzieliśmy się co to jest rękodzieło i nawet sami próbowaliśmy zrobić serwetki. Zapoznaliśmy się z historią regionu Wielkopolski.  

Podsumowując zdobytą wiedzę Pani K. Dukszta zaprosiła starsze grupy na zajęcia pokazowe, które okazały się wielką niespodzianką. Otóż p.Kasia przywitała dzieci ubrana w strój regionu szamotulskiego. Zobaczyliśmy również kilka figur tanecznych z tego regionu.

Ponadto p. Kasia pokazała nam i omówiła stroje z południowej i zachodniej Polski.

Czepce, wianki i korale wzbudziły największy zachwyt wśród dziewczynek. Natomiast chłopców najbardziej fascynował „harapnik” (bat osadzony na sarniej nóżce).

Katarzyna Dukszta

02-spotkanie_z_folklorem_1 03-spotkanie_z_folklorem_2 04-spotkanie_z_folklorem_3 05-spotkanie_z_folklorem_4


 

Zajęcia Otwarte Dla Rodziców

14 marca odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia otwarte dla rodziców w formie warsztatów. W wesołej, ciepłej i rodzinnej atmosferze wspólnie wykonywaliśmy różne ozdoby związane z tradycją Świąt Wielkanocnych. Dzięki twórczemu zaangażowaniu wszystkich uczestników zarówno tych dużych jak i małych powstawały piękne papierowe koszyczki, kolorowe pisanki, świąteczne kartki, stroiki wielkanocne, i inne cudeńka.

Część artystycznych wytworów trafi na Kiermasz Świąteczny. Pozostałe ozdoby powędrowały do domów ich autorów. Wszystkie prace będą upiększać domy naszych przedszkolaków.

Wszystkim obecnym na warsztatach Rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wesołych Świąt Wielkanocnych.

18-WARSZTATY_1 19-WARSZTATY_2 19-WARSZTATY_2 21-WARSZTATY_4