Warsztaty dla rodziców

Wychowanie jest procesem wymagającym oprócz dobrych chęci i uczucia miłości wielu umiejętności i dużej wiedzy. Ciągle wzrasta liczba rodziców, którzy doświadczając trudności w wychowaniu dzieci, poszukują odpowiedzi na pytanie, dlaczego moje metody wychowawcze nie przynoszą zamierzonych przeze mnie efektów. Dlaczego moje dziecko nie słucha tego co do niego mówię, dlaczego postępuje niezgodnie z moimi wskazówkami i poleceniami wydanymi przecież w jak najlepszej wierze i w trosce o dziecko? Dlaczego woli rozmawiać z koleżanką lub kolegą, a nie ze mną? Te nieprzyjemne, a czasem bolesne doświadczenia skłaniają rodziców i inne osoby wychowujące dzieci do zadania pytania: w jaki sposób, jakimi metodami mam wychowywać moje dziecko? Jak mówić, żeby dziecko mnie słuchało i jak postępować, żeby dziecko chciało rozmawiać ze mną? Jak rozpoznawać i nazywać uczucia, które towarzyszą nam na co dzień, które wydają się być tak oczywiste, a jednocześnie tak trudne do nazwania.

Te i nie tylko problemy były poruszane na pierwszych warsztatach dla rodziców, które odbyły się w Przedszkolu Publicznym w Jabłkowie oddział Łosiniec dnia 24.11.2012. Warsztaty miały charakter zajęć aktywnych, było dużo zabawy, śmiechu, wykorzystano wiele pomocy, a także różnych metod, nie zabrakło także chwili wytchnienia przy kawce i ciasteczku. Już w styczniu będą kolejne warsztaty, na które serdecznie zapraszamy.

19-warsztaty_z_rodzicami_1 20-warsztaty_z_rodzicami_2 21-warsztaty_z_rodzicami_8 22-warsztaty_z_rodzicami_4

23-warsztaty_z_rodzicami_5 24-warsztaty_z_rodzicami_6


Uczestniczyliśmy w przeglądzie zespołów o tematyce profilaktycznej

7 grudnia 2012 przedszkolaki ze Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA wzięły udział w Przeglądzie Profilaktycznym organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Skokach. Przedszkolaki z Jabłkowa przygotowały przedstawienie na temat zdrowego odżywiania pt.: „Czystość i zdrowie”.

Grupy z Łosińca przedstawiły krótki teatrzyk o tym jak należy się odżywiać, co należy jeść, a czego trzeba się wystrzegać. Akcja całego spektaklu toczyła się w pokoju zabaw małego misia, który zajadał tylko cukierki, ciastka itp., aż pewnego dnia zaczyna boleć go brzuszek, mama prosi by miś położył się do łóżeczka i czyta mu bajeczkę o biedronkach i muchomorach, które bardzo zdrowo się odżywiały. Miś w śnie przenosi się do zaczarowanego lasu i tam przekonuje się, że zdrowa żywność jest naprawdę dobra i po niej nie boli brzuch, gdy miś się budzi obiecuje mamusi, że już zawsze będzie się zdrowo odżywiał. Z łosinieckich grup Muchomorków i Biedroneczek wystąpili: Zuzanna Marks, Marta Podraza, Bartosz Dobrochowski, Amelia Biedna, Natasza Tronina, Weronika Majcherczyk, Marysia Kmieć i Oliwka Podraza.

Natomiast Mróweczki i Motylki z Rejowca przedstawiły spektakl pt. „Myj Jasiu ząbki”. Głównym bohaterem był Jaś, którego grał Jacek Sobczak. Jego siostrę Kasię grała Julia Paczkowska. Zdrowym ząbkiem był Kacper Kujawa natomiast chorym Szymon Charubin. W rolę pasty wcieliła się Natalia Baniecka, szczoteczki Marta Szymkowiak a narratorem był Michał Gruszka.

We wszystkich spektaklach młodzi aktorzy poruszali tematykę związaną z promocją i profilaktyką zdrowego stylu życia. Najmłodsi mówili o higienie i zdrowym odżywianiu, starsi poruszali również problem alkoholu i dopalaczy. Po obejrzeniu wszystkich spektakli nastąpiło wręczenie nagród dla wszystkich uczestników, każda grupa przedszkolna dostała pamiątkową statuetkę, misia oraz odtwarzacz CD. Dla wszystkich dzieci czekał również słodki poczęstunek, który uprzyjemnił to spotkanie.

06-przegl-d_spektakli_osiniec_2 07-przegl-d_spektakli_osiniec


 

Zaprezentowaliśmy się w Przeglądzie Recytatorskim

Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Skokach 16 listopada 2012r. zorganizowała IV Przegląd Recytatorski pt. „GŁOSEM DZIECKA”, na którym prezentowane były wiersze Wandy Chotomskiej. Ze względu na dużą ilość uczestników dzieci zostały podzielone na dwie grupy po 20 osób, podczas gdy pierwsza mówiła wiersze, druga udała się na warsztaty ilustratorskie z p. Elżbietą Krygowską – Butlewską, która tworzy ilustracje do wierszy W. Chotomskiej. Gdy wszystkie dzieci wystąpiły zamieniono grupy.

Dzieci występowały w kolejności alfabetycznej i wchodziły na scenę w towarzystwie rodziców, którzy zasiadali na specjalnie przygotowanych fotelach, dając im jednocześnie otuchę podczas recytacji wiersza. Każdy przedszkolak za udział w przeglądzie otrzymał dyplom i na pamiątkę książkę ze specjalną dedykacją od ilustratorki. Przedszkolaki, z trzech oddziałów Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA, chętnie uczestniczyły w przeglądzie. Wystąpiły:

Rejowiec – 3 i 4 – latki: Julia Brandt, Kinga Dembińska, Franciszek Michalczyk, Nicole Pac, Jacek Sobczak, Jagoda Trzęsimiech i 6 – latki: Gabriela Andrzejewska, Natalia Baniecka, Szymon Charubin, Krystian Gronowicz, Michał Gruszka, Agata Hynder, Kacper Kujawa, Julia Paczkowska, Nikola Skarupa, Marta Szymkowiak, Damian Witkowski

Łosiniec: Zuzanna Marks, Marta Podraza, Olga Grygiel

Jabłkowo: Amelia Gier, Marcelina Kryskowiak

01-przegl-d_Jab-kowo 02-przeglad_losiniec_1 03-przeglad_losiniec_2 04-przeglad_rejowiec 05-przeglad_losiniec


Akcja czytelnicza – „Szkolniaki czytają przedszkolakom”

11 grudnia rozpoczęła się akcja czytelnicza, w której dzieci szkolne przygotowują teksty bajek, a następnie przedstawiają je dzieciom przedszkolnym. Czytanie bajki kończy się zadawaniem pytań do usłyszanego tekstu a następnie wykonaniem pracy plastycznej związanej tematycznie z przedstawioną bajką.

Celem akcji jest integracja dzieci szkolnych z przedszkolnymi, ale również motywowanie Szkolniaków do czytania, a Przedszkolaków do aktywnego słuchania bajek, rozwijania ich wyobraźni, poprawiania koncentracji uwagi. Czytające Szkolniaki to dzieci nieśmiałe, ciche, które mają trudności z wystąpieniem na forum. Trening przed młodszymi koleżankami i kolegami ma służyć przełamaniu problemów z publiczną ekspozycją. Czas spędzony w grupie przedszkolnej to dla Szkolniaków również okazja do udzielania pomocy Maluszkom choćby w doborze kolorów przy wykonaniu prac plastycznych, podpisaniu tych prac.

Pierwsze lody przełamały uczennice z klasy IV – Izabela Domańska i Natalia Baszczyńska z Rejowca oraz Paulina Cur i Magdalena Gruszka z Jabłkowa, które przeczytały dzieciom 3,4,5,6 letnim bajkę pt. „Kotki Psotki” Dzieci słuchały bajki uważnie i z zaciekawieniem, czego dowodem była duża aktywność w czasie zadawanych pytań i wykonaniu prac plastycznych. Izabela, Natalia, Magda i Paulina spisały się na medal! Wykazały się ogromną opiekuńczością i pomocną dłonią. W podziękowaniu otrzymały dyplom i słodki upominek wręczony na forum szkoły.

Danuta Dobrzycka

08-Akcja_czytelnicza_1 09-Akcja_czytelnicza_2 10-Akcja_czytelnicza_3 11-Akcja_czytelnicza_4

12-Akcja_czytelnicza_6 13-Akcja_czytelnicza_10 14-Akcja_czytelnicza_12 15-Akcja_czytelnicza_13

16-Akcja_czytelnicza_14 17-Akcja_czytelnicza_15 18-Akcja_czytelnicza_18