30 kwietnia 2010 w gimnazjum obchodziliśmy coroczne Święto Szkoły. W programie tegorocznych uroczystości były sztafetowe biegi przełajowe, piknik olimpijski oraz Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Olimpijskiej. Na uroczystość naszą zapraszane są szkoły noszące imię polskich olimpijczyków.

W tym roku na apel odpowiedziało 11 szkół z całej Polski. Część z nich była po raz trzeci, ale były także szkoły, które zawitały do nas pierwszy raz. Gościliśmy: Bydgoszcz, Ciechocinek, Gryfino, Oławę, Gliwice, Szczutowo, Przykonę, Twardogórę, Ostrowite, Kozłów Biskupi i Kraszewice. Dwunastą drużynę stanowili gospodarze. Wśród zaproszonych gości byli: lekkoatleta ,Zbigniew Orywał – olimpijczyk z Rzymu z 1960r. ;lekkoatleta, Andrzej Ludzkowski – olimpijczyk z Atlanty z 1996 r. , Małgorzata Chojnacka, kajakarka z Pekinu z 2008 r.; skoczanin , Aleksander Wojciechowski – trener złotej osady wioślarskiej z Pekinu oraz przedstawiciel PKOL Dariusz Goździak – złoty medalista olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony z 1992 roku. Władze naszej gminy i powiatu reprezentowali: burmistrz Tadeusz Kłos, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Kujawa, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Migasiewicz, sekretarz Gminy Blanka Gaździak, skarbnik Aleksandra Kamińska, kierownik Referatu Oświaty Beata Nowak – Szmyra. Jak zwykle mogliśmy liczyć na księdza proboszcza Karola Kaczora. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Szkolnego Związku Sportowego z prezesem Zdzisławem Urbańczykiem.

Uroczystości rozpoczęły się Apelem Olimpijskim oraz ceremoniał zapalenia znicza olimpijskiego. Po ciekawej części artystycznej, gdzie gości zrywali boki, słysząc gwarę poznańską, uczniowie udali się na piknik, a przedstawiciele szkół przystąpili do pisania testu. Była to pierwsza część konkursu wiedzy olimpijskiej. Razem z uczestnikami test postanowili pisać nasi olimpijczycy, którzy po chwilowym entuzjazmie stwierdzili, że nie jest on łatwy. Zakres materiału obejmował udział naszych rodaków we wszystkich Igrzyskach Olimpijskich. Najlepsi przedstawiciele szkół napisali test na 24 pkt. z 25 możliwych. Piknik olimpijski polegał na zaliczeniu 5 z 7 konkurencji technicznych. Każdy uczestnik spotkania ,który spełnił ten wymóg uczestniczył w losowaniu ponad 40 nagród rzeczowych. Wśród konkurencji technicznych była jazda na rowerze na torze przeszkód, chodzenie na szczudłach, rzuty do celu, ergometr czy strzelanie z wiatrówki.

O godzinie 11.30 rozpoczęły się biegi sztafetowe, oprócz zaproszonych szkół mogły w nich uczestniczyć szkoły z kilku powiatów, które nie są szkołami mającymi za patronów polskich olimpijczyków. Przyjechały do nas szkoły z Wągrowca, Murowanej Gośliny i Wapna. Od godziny 12 do 13 każdy uczestnik mógł skorzystać z ciepłego posiłku ufundowanego przez Radę Rodziców. Za pomoc w organizacji, przygotowanie posiłków bardzo im dziękujemy.

O godzinie 13 rozpoczęła się druga część konkursu wiedzy. Uczestnicy odpowiadali na zadane pytania według zasady jeden z dziesięciu. W skład zadań wchodziły pytania, które przygotowywały wszystkie szkoły, spośród nich wybrano 84 pytania. Rywalizacja do końca była zacięta, a po wyczerpaniu wszystkich pytań na polu walki zostały jeszcze trzy osoby. Pytania, na które nie potrafili odpowiedzieć uczestnicy quizu wędrowały do osób z trybun, dodając rywalizacji zaciętości. Osoba, która pierwsza się zgłosiła i poprawnie odpowiedziała, otrzymywała piękne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu. Po zakończeniu tej części spotkania nastąpiło podsumowanie, rozdanie pucharów i medali w biegach sztafetowych, pucharów i nagród dla szkół w konkursie wiedzy oraz losowanie nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników spotkania.

Oto wyniki:
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Olimpijskiej
Klasyfikacja szkół – startowało 10 gimnazjów
1 Oława, 2 Skoki, 3 Twardogóra, 4 Ostrowite 
Klasyfikacja indywidualna – startowało 20 gimnazjalistów:
1 Aleksandra Samol – Skoki, 2 Karolina Cieślik – Twardogóra, 3 Daria Nowak – Oława, 4 Mateusz Jaros – Przykona 
Sztafetowe Biegi Przełajowe – startowało 13 sztafet:
1 Gliwice, 2 Gryfino, 3 Ostrowite, 4 Twardogóra

Imprezą towarzyszącą naszym uroczystościom była wystawa z okazji 10 -lecia istnienia naszego gimnazjum. W salach i w holu można było oglądać osiągnięcia na przestrzeni 10 lat przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Znalazły się tam dyplomy z konkursów przedmiotowych, puchary, pomoce naukowe, wśród których można było podziwiać, m.in. tablice interaktywne, teleskop do oglądania planet oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

Święto Szkoły udało się przygotować dzięki wielu osobom i instytucjom. 
Społeczność szkolna serdecznie dziękuje: 
Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu w Warszawie, Szkolnemu Związkowi Sportowemu „Wielkopolska” w Poznaniu, Urzędowi Miasta i Gminy w Skokach, Starostwu Powiatowemu w Wągrowcu, Radzie Rodziców przy naszym gimnazjum, Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Skokach, Maciejowi Wójcikowi, Józefowi Grewlingowi, Bernardowi Kucharskiemu, Janowi Wójcikowi.

Dzięki ufundowanym nagrodom rzeczowym wszyscy uczestnicy wyjechali z naszej okolicy zadowoleni ,będąc pod wrażeniem obiektów szkolnych , pięknych jezior oraz cudownej atmosfery.