W piątek 23 listopada odbył się szósty już z kolei Turniej Recytatorski „Głos Poezji”. W tym roku młodzież gimnazjalna powiatu wągrowieckiego przedstawiała wiersze nawiązujące tematyką do chleba, jego znaczenia w naszym życiu oraz szacunku wobec niego. Hasłem przewodnim turnieju stał się więc fragment „… gdzie kruszynę chleba…” pochodzący z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka II”.

Sala biblioteki przeobraziła się tego popołudnia w „literacką piekarnię” pachnącą świeżo wypieczonym chlebem. Ten ważny dla każdego człowieka symbol był wszędzie. Można było go dostrzec w starannie przygotowanych dekoracjach oraz skosztować w duecie z własnoręcznie przygotowanym smalcem, pasztetem lub kiszonym ogórkiem – smakołykami, które dla uczestników turnieju przygotował Bartosz Wołkow. Chleb był również tematem przewodnim wystawy przygotowanej w holu biblioteki.

Uczniowie gimnazjum z Wągrowca, Mieściska, Rąbczyna, Antoniewa oraz Skoków w bardzo dojrzały i świadomy sposób przedstawili przygotowane przez siebie utwory. Dzięki nim w sali pobrzmiały wersy wierszy zarówno wspomnianego wcześniej Cypriana Kamila Norwida jak i Leopolda Staffa, Tadeusza Nowaka i wielu, wielu innych.

Pełen napięcia i niepewności czas oczekiwania umilił uczestnikom występ grupy młodzieży gimnazjalnej z Czerwonaka pod batutą Marcina Matuszewskiego.

Jury w składzie Wiesława Pogodzińska, Piotr Borowicz, Grzegorz Ociepka oraz Jan Janusz Tycner po długich i burzliwych naradach przestawiło zgromadzonym listę zwycięzców. Ich decyzją miejsce I w tegorocznym turnieju zajęła Magdalena Paczyńska reprezentująca Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Na miejscu II uplasowała się Patrycja Serwatka – gimnazjalistka z Mieściska, a miejsce III zajęli ex aequo uczniowie Gimnazjum w Antoniewie Natalia Szulc oraz Michał Rosiński. Wyróżnienia otrzymały natomiast reprezentujące Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu Marta Tyrakowska, Kinga Kucharska oraz Julia Wiśniewska.

Młodzież za udział otrzymała pamiątkowy dyplom oraz specjalnie wypieczony na tę okazję chlebki, a zwycięzcy i wyróżnieni dodatkowo obdarowani zostali nagrodami książkowymi.

Gratulujemy i dziękujemy młodym, dobrze zapowiadającym się recytatorom, ich nauczycielom oraz kolegom, którzy licznie stawili się w sali Biblioteki, aby wspierać przyjaciół. Po cichu liczymy, że w takim gronie będzie nam dane spotkać się znów za rok.