Kolejny pomysł filharmonii

O tym, że Filharmonia Pomysłów zaskakuje innowacyjnymi działaniami wiedzą jej wierni fani. Ilekroć odwiedzają nas nietuzinkowi artyści ze wspomnianej instytucji,  tylekroć sala biblioteki wypełnia się po brzegi.

Tak było również 10 czerwca. Do biblioteki przybyły dzieci z przedszkoli w Wągrowcu, Murowanej Goślinie, Skokach i Potrzanowie oraz uczniowie skockiej podstawówki. Temat spotkania brzmiał jak zwykle tajemniczo, bo „DULI – DULI  – łąka”. Szybko jednak okazało się, że mowa będzie o folce i popie, których połączyło wspólne granie. Tak oto powstał popfolk, czyli współczesne inspiracje muzyką ludową. Znakomita gra aktorów, doborowy pianista i  czas spektaklu dostosowany do wieku dzieci zdecydowały o sukcesie Filharmonii.

Dzieci z odległych przedszkoli zwiedziły dodatkowo siedzibę biblioteki, poznały zawód bibliotekarza i książki, które „porwały” je w krainę wyobraźni.

Do kolejnego pomysłu zatem 🙂


 Księżniczka na ziarnku grochu

W sobotnie przedpołudnie,  11 czerwca, w skockiej bibliotece zebrali się miłośnicy kunsztu teatralnego, by po raz drugi wziąć udział w warsztatach artystycznych. Tym razem tematem przewodnim spotkania stała się baśń autorstwa H.Ch. Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”, do której dzieci i ich rodzice wykonali z materiałów recyklingowych lalki stolikowe.

Różnorodność materiałów i fantazyjność młodych twórców sprawiły, że mogli oni poczuć się jak w prawdziwym teatrze lalek, jak prawdziwi aktorzy –lalkarze, a sztuka jaką wystawili na zakończenie wprawiła w osłupienie niejednego widza. Nauczycielem i przewodnikiem po świecie teatru i animacji była Magdalena Pawelec, aktorka, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jej rady i doświadczenie sprawiły, że z pozoru trudna i mozolna praca nad stworzeniem baśniowych postaci stała się lekka i przyjemna oraz sprawiła uczestnikom wiele radości.

Sylwia Popadowska


Na perkusji między regałami

Biblioteka w Skokach przyzwyczaiła już swoich użytkowników, do niecodziennych jak na działalność bibliotek wydarzeń. W skockiej instytucji kultury można nauczyć się między innymi gry na instrumentach muzycznych. Naukę gry na perkusji pobiera każdego roku kilkanaście osób. We wtorki i soboty dźwięki zestawu perkusyjnego wypełniają wnętrze sali  „multimuzyka”. Nauczyciel Wojciech Fiebig ma powody do dumy. Uczniowie są nieprzeciętnie zdolni, chętni do współpracy i bardzo zaangażowani.

W sobotę 25 czerwca 2016 w siedzibie biblioteki po raz kolejny odbył się koncert perkusistów. Na chwilę przed piłkarskimi emocjami we Francji – w Skokach klasę pokazali grający na perkusji. Wśród nich: Jeremiasz Burzyński, Jakub – syn i Arkadiusz – ojciec Druciarkowie, Piotr Stefański, Kaja Sękowska, Krzysztof Stefan i Kamil Kamiński. Zabrzmiały utwory miedzy innymi: ABBY, Blue Cafe, Myslowitz i Bajm. Instruktor Wojtek zadbał także o wersję rozszerzoną i połączył na kilka chwil perkusję z pianinem, gitarą i wokalem. Tutaj swoimi umiejętnościami pochwalić się mogli: Karol Kłos (gitara elektryczna), Martyna Frąckowiak, Sandra Litkowiec i Krzysztof Neldner (wokal). Wojciech Fiebig dał czadu na zakończenie koncertu. Od razu zaproponowano, aby na tarasie biblioteki stworzyć pierwszą Jazz Noc! Dlaczego nie?

Instruktorowi i Artystom dziękujemy za kolejny rok i mówimy do zobaczenia z pierwszym artystycznym dzwonkiem we wrześniu 🙂
E.S.


Piknikowo ze Skoczkami

Bardzo miłą tradycją jest podsumowanie roku artystycznego Grupy Artystycznej SKOCZKI w Potrzanowie. Szefowa Niepublicznego Przedszkola – Małgorzata Wiśniewska, podejmuje zespół w plenerowej scenerii. Dzieci mają okazję zaprezentować przed rodzicami zdobyte umiejętności wokalne i taneczne, wspólnie się bawić i rodzinnie spędzić czas.

Tak było w minioną niedzielę, 12 czerwca. Na scenie pod chmurką wystąpiły: maluchy – „Przedskoczki” i grupa koncertowa – „Skoczki”. Rodzice oklaskiwali pociechy nie kryjąc radości i dumy z posiadanych przez dzieci predyspozycji artystycznych. Instruktorzy GAS: Katarzyna Kędziora – Dukszta i Małgorzata Wiśniewska dołożyły wszelkich starań, aby dziecięce talenty oszlifować i zaprezentowały grupę w pełnej krasie. Były wzajemne podziękowania za miłą współpracę w mijającym roku szkolnym i pełna mobilizacja przed występami 2 lipca, podczas tegorocznego Święta Miasta.

Jeśli o podziękowaniach mowa, to z pewnością należą się także: Jackowi Dukszcie za całoroczną pomoc organizacyjną w zespole, Michałowi Wiśniewskiemu za pomoc techniczną. Za miłe przyjęcie „Skoczków” na terenie Niepublicznego Przedszkola Artystycznego w Potrzanowie kłaniamy się Mieczysławowi Jarzembowskiemu, właścicielowi placówki.

Najbliższe koncerty GAS: 18 czerwca/sobota, godz. 15.30 (taniec) w Kopaszynie, 2 lipca/sobota  2016, godz. 15.00 – stadion w Skokach (cały skład), 28 sierpnia/ niedziela 2016 w Wągrowcu – stadion.
E.S.