Cykl spotkań „Baśnie na dużym ekranie”, organizowany przez skocką książnicę w ramach działań kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom, przeznaczony jest dla pociech w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Po raz pierwszy młodzi skoczanie wzięli w nim udział, w maju 2010 roku. Gościem specjalnym był wówczas „sam” Hans Christian Andersen, duński poeta i pisarz, autor wielu wspaniałych baśni dla dzieci. Od tamtej pory regularnie, w każdy ostatni czwartek miesiąca, skoccy czytelnicy zapraszani byli do Biblioteki, by poznać zarówno bajki z różnych stron świata, jak i spotkać się z ich twórcami, co wywoływało wśród uczestników dużo emocji.

Tegoroczny cykl rozpoczęło spotkanie z Januszem Korczakiem, lekarzem, pedagogiem, prekursorem działań na rzecz równouprawnienia dzieci, autorem m.in. takich książek jak, znany wszystkim „Król Maciuś I” czy „Kajtuś Czarodziej”. W postać Janusza Korczaka wcielił się wierny przyjaciel Biblioteki Antoni Wiśniewski, który przybliżył młodym czytelnikom życie i twórczość „Starego Doktora” oraz obejrzał z nimi fragmenty bajki mówiącej o przygodach chłopca o imieniu Maciuś. Tego też dnia przybyłe do skockiej książnicy dzieci mogły zostać królem, a także poczuć jak „smakuje” sprawowanie władzy. Wszystko to możliwe stało się za sprawą własnoręcznie ozdobionych koron, w których „młodzi władcy” pozowali do zdjęć. Dzień 26 stycznia 2012r. na długo zapadnie w pamięci młodych czytelników, a dla wielu z nich będzie po prostu dniem Janusza Korczaka. Impreza ta zainaugurowała obchody Roku Korczakowskiego.

Tematem kolejnego spotkania z baśnią, które odbyło się 28 lutego, czyli tuż po feryjnym odpoczynku, stało się 20-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Tym razem bez gościa specjalnego, ale z licznymi niespodziankami i atrakcjami. Jedną z nich okazało się oglądanie fragmentów bajki pt. „Strażak Sam” w wersji anglojęzycznej. Choć zgromadzeni, ze względu na swój wiek, niewiele rozumieli z tego co słyszeli, znakomicie potrafili wskazać 10 różnic pomiędzy strażakami z Polski a ich brytyjskimi kolegami. Całość imprezy uświetniły zajęcia plastyczne prowadzone przez Małgorzatę Zaganiaczyk. Tematem przewodnim tych zajęć był numer alarmowy 112 widziany oczyma małych obywateli. Poza tym młodzi artyści z ilustracji narysowanych podczas spotkania stworzyli „na gorąco” opowieść o dzielnych strażakach.

Choć za oknem bardziej słonecznie i świat zaczyna się zielenić, a zimowe ponurości odchodzą w zapomnienie warto wspomnieć o grudniowych „Baśniach na dużym ekranie”, kiedy to miłośnicy spędzania popołudnia w bibliotece mieli okazję spotkać się ze Świętym Mikołajem. Młodzi skoczanie poznali nie tylko jego życiorys, czy dowiedzieli się wielu nowych informacji dotyczących tradycji bożonarodzeniowych w polskich domach, ale także obejrzeli fragmenty bajek o świątecznym drzewku – choince. Zwieńczeniem imprezy, która odbyła się 15 grudnia 2011 r., było wręczenie uczestnikom drobnych, świątecznych upominków.

To wszystko już za nami. A co nas czeka? Polska przygotowuje się do EURO 2012. My również pragniemy aktywnie włączyć się w te przygotowania. Dlatego w ramach naszych comiesięcznych baśniowych spotkań postaramy się właśnie poprzez baśń przybliżyć młodym czytelnikom państwa, z którymi nasza reprezentacja rozegra mecze w fazie grupowej mistrzostw. Mamy nadzieję, że uda się nam rozbudzić w nich „ducha” sportowego, by młodzi czytelnicy stali się wspaniałymi kibicami.

DSC03278 DSC03292 DSC03294

DSC03298 DSC03302 DSC03317

DSC03324 DSC03332 DSC03334

DSC03342