Obserwuję działania jakie podejmują biblioteki w Polsce i dostrzegam, że już nie tylko książką przyciągają, lecz są skarbnicą pomysłów i wszelkich inspiracji. To właśnie decyduje o popularności instytucji.
Zaskakują w dzień, kuszą nocnymi zakamarkami.

Nocne czary – mary, maraton języka angielskiego, audycje muzyczne, kino nocne, planszówki po zmroku, wystawa nowości wydawniczych i koncert na tarasie – to wszystko towarzyszyło pierwszej „Nocy w Bibliotece”. Skocka placówka otworzyła swoje podwoje dla nocnych marków 4 czerwca.
Sale tętniły życiem za sprawą niecodziennych tej nocy instruktorów i skuszonych ofertą uczestników. Dzieci czarowały węglem rysunkowym pod czujnym okiem Beaty Druciarek. O muzyce wieczorową porą, śpiewająco opowiadali najmłodszym: Karina Olejniczak i Mateusz Doniec. Gry planszowe po zmroku małym i dużym graczom polecała Monika Rozmarynowska. Tematyczne bloki językowe dobrała do wieku i zainteresowań słuchaczy – Zuzanna Kozdęba. Kino nocne zaproponowało trzy filmy: „Chłopiec i świat”, „Czas na miłość” i „Widzę, widzę”. Na tarasie, koncert pod gwiazdami zabrzmiał dzięki lokalnym artystom: Jarosławie Bilorusowej – Fertsch, zespołowi „Płomień” z Antoniewa pod batutą Małgorzaty Szpendowskiej – Wylegalskiej, Side Effect prowadzonemu przez Karinę Olejniczak i Mateusza Dońca. Mateusz dodatkowo grą na pianinie i konferansjerką łączył w całość poszczególne prezentacje artystyczne. Książki polecały i do czytania zachęcały: Aleksandra Gajewska i Sylwia Popadowska.
Biblioteka pokazała jakie ma możliwości wszechstronnego rozwoju zainteresowań, pasji i pogłębiania wiedzy. Impreza przygotowana została własnym sumptem, co uczyniło wydarzenie bliższym lokalnej społeczności.
Pomocą organizacyjną służyli: Ewelina Szymkowiak – dekoracje, Dyrekcja Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków, „Wągrowiec – gry planszowe, karciane, RPG” i Miłosz Drążkiewicz – nagłośnienie. Nad całością czuwał żeński zespół biblioteczny.

Dziękujemy Państwu za dobrą noc.
Elżbieta Skrzypczak