Rejonowy Konkurs Gwary Poznańskiej wpisał się już na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach.

19 maja już po raz ósmy spotkali się miłośnicy „godania po naszymu”. Patronat nad Konkursem objęli tradycyjnie Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos i Starosta Powiatu Wągrowieckiego Tomasz Kranc. Do grona mecenasów dołączył również w tym roku Prezes PPH Lemar w Potrzanowie  Lech Dworzyński.

Konkursowe zmagania poprzedziło bardzo miłe wydarzenie. Pani Iwona Migasiewicz, emerytowana nauczycielka języka polskiego, odebrała z rąk  wicestarosty Powiatu  Michała Piechockiego Nagrodę  Herbu Powiatu Wągrowieckiego, która została jej przyznana  na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Skoki przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego.  Nie ulega wątpliwości, że Pani Iwona Migasiewicz wybitnie przyczyniła się do kulturalnego i społecznego rozwoju naszego miasta i tym samym powiatu. W uzasadnieniu podkreślono jej głębokie społeczne zaangażowanie przejawiające się, jak powiedział wicestarosta „w pracy organicznej”. Zauważyć należy, że to właśnie z jej inicjatywy w 2008 roku odbył się pierwszy Rejonowy Konkurs Gwary Poznańskiej. Jeszcze wcześniej, bo w 2004 roku wymyśliła i nadal realizuje we współpracy z nauczycielami i Biblioteką Miasta i Gminy Skoki Konkurs Ortograficzny „ O Pióro Burmistrza”. Jest założycielką działających od 2014 roku: Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Skoki oraz skockiego Koła Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. W 2010 była współorganizatorem upamiętnienia osób mających związek ze Skokami, zamordowanych w Katyniu i Miednoje. Ponad 10 lat aktywnie działa w Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz od 1996 w Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Bierze także udział w pracach komisji konkursów recytatorskich organizowanych nie tylko w naszej gminie. Publiczność zgromadzona na Konkursie gromkimi brawami uhonorowała laureatkę Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego. Pani Iwono, gratulujemy !

W tegorocznym Konkursie wzięło udział uczestników 21 uczestników z siedmiu gimnazjów z: Antoniewa, Lubonia, Murowanej Gośliny, Rogoźna, Żelic oraz Skoków. Prezentowali oni gwarowe teksty autorstwa Juliusza Kubla, Marii Strzyżyńskiej, Zenona Mateckiego oraz Marka Szymąńskiego.

Prezentacje oceniało jury w składzie:
– Iwona Migasiewicz – polonistka, pomysłodawczyni konkursu,
– Wiesława Surdyk Fertsch – nauczycielka historii i doradca- metodyk,
– Ryszard Ćwirtlej – pisarz, autor powieści kryminalnych.

W swojej ocenie komisja konkursowa szczególną uwagę zwróciła na to, by wygłaszane teksty miały charakter miejskiej gwary Poznania. Ważny też był dobór tekstu, interpretacja oraz ogólny wyraz artystyczny.

Prezentowane teksty wzbogaciły ciekawe rekwizyty, chociażby wspaniały „kaszlok” oraz ciekawe stroje uczestników. Wygłaszane teksty wywoływały wśród publiczności wiele pozytywnych emocji, a często salwy śmiechu.

Zwycięzcami VIII Rejonowego Konkurs Gwary Poznańskiej zostali:

I miejsce ex aequoe – Weronika Matoga z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie oraz duet: Adam Werwiński i Bartłomiej Zalewski z Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Wyszyńskiego w Luboniu,
II miejsce – Jacek Mania z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach,
III  miejsce – Patryk Jankowski  z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach.

Wyróżnienia otrzymali:
– Jacek Krzyżanowski z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie,
– Dominika Wiśniewska z Gimnazjum w Antoniewie,
– Julia Fiedor  z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie.

Przyznano również trzy nagrody specjalne za doskonałą gwarę (dla uczestników występujących w zespołach). Otrzymali je: Kacper Kujawa z Gimnazjum w Skokach,

Julia Bażega z Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie i Jagoda Nowak z Gimnazjum w Żelicach.

W kategorii szkół I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie, II miejsce – przypadło gospodarzom, a trzecie Gimnazjum nr1 w Luboniu.

Widzom najbardziej podobała się prezentacja pt. „Prawo jazdy”w wykonaniu Weroniki Matogi. Do jej rąk trafiła Nagroda Publiczności.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody indywidualne w postaci dyplomów, książek tematycznie związanych z konkursem, statuetek, natomiast wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów uhonorowano podziękowaniami, dyplomami i materiałami promującymi powiat i gminę. Wygrane szkoły wyjechały z cennymi nagrodami rzeczowymi w postaci: wielofunkcyjnej drukarki, aparatu fotograficznego i radiomagnetofonu.

Gwarowe spotkanie zakończyła wspólna fotografia i zapewnienia, że spotkamy się za rok na dziewiątym już „godaniu” po poznańsku.

Konkurs zorganizowała grupa nauczycieli i uczniów z III b i III c i I d pod przewodnictwem Elżbiety Słomy i Elżbiety Berendt, dzięki aprobacie i pomocy dyrekcji gimnazjum. Pyszny placek i świeży chlebek do kiełbaski zapewnił Krzysztof Migasiewicz- właściciel ZPH Piekarnia – Cukiernia EMKA.

Elżbieta Berendt

Galeria zdjęć: