Tegoroczna Wielkanoc pozostanie w pamięci skoczan nie tylko ze względu na to, że obchodziliśmy ją już 23 marca – w jednym z najwcześniejszych możliwych terminów. W pamięci pozostanie również pogoda, która bardziej pasowała do innych świąt, tych obchodzonych w grudniu…. Ludzie nawet żartowali, że na któreś święta śnieg musi być, więc skoro nie było go na Boże Narodzenie to chociaż na Wielkanoc będzie biało. Ale pogoda jednak okazała się łaskawa i mimo zimna było pogodnie i można było wyruszyć na spacer.

Znacznie ważniejsze były jednak przygotowania do Świąt. Myślę, że w tym roku w skockiej parafii były one wyjątkowe. I tak przypomnijmy, rozpoczęliśmy je w Środę Popielcową – 6 lutego po jakże krótkim karnawale. Co niedzielę po południu w kościele odprawiano Gorzkie Żale, na których kazania o tematyce pasyjnej głosił ks. Grzegorz Kuliński – proboszcz z Budziszewka. W piątkowe popołudnia odprawiano Drogę Krzyżową dla dzieci a wieczorem dla dorosłych. W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli w rekolekcjach, które prowadził ks. Piotr Waszak. Natomiast na wieczornych mszach nauk rekolekcyjnych słuchali dorośli.

Ale to nie wszystko. W tym roku młodzież Gimnazjum wraz z opiekunami podjęła się niesamowitego przedsięwzięcia i przygotowała Misterium Męki Pańskiej. Pierwsze przedstawienie odbyło się podczas rekolekcji szkolnych we wtorek 11 marca. Drugie Misterium, tym razem dla ogółu parafian wystawiono w Niedzielę Palmową 16 marca o godzinie 20:00.

Młodzi artyści włożyli wiele energii w przygotowanie inscenizacji. Poświęcili również swój wolny czas i to nawet w czasie ferii zimowych. Idea wystawienia Misterium narodziła się już na początku roku szkolnego. Pomysłodawcą i scenarzystą był wikariusz skockiej parafii ks. Leszek Sakowski. Reżyserii podjęła się polonistka naszego Gimnazjum pani Danuta Kobus-Bogunia. Próby do tego przedsięwzięcia rozpoczęły się już przed feriami i początkowo odbywały się w skockiej bibliotece, a potem w kościele.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy Ib, IIIa, IIIe Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach: Marcin Korzanowski, Natalia Przybysz, Agnieszka Gruss, Piotr Kozicki, Mikołaj Polański, Paweł Popadowski, Piotr Fertsch, Filip Człapka, Marcin Cibail, Alicja Kaczmarek, Wojciech Wasylewicz, Daniel Łączyński, Wojciech Broda, Sandra Łączyńska, Robert Lipczyński, Agata Mielcarek, Natalia Ważniewicz, Paulina Szymkowiak, Martyna Kucharska, Radosław Kramer, Anna Szczurek i Łukasz Bartol. Część spośród nich należy do kółka teatralnego prowadzonego przy Bibliotece Miasta i Gminy w Skokach, gdzie odnajdują i rozwijają swoje talenty sceniczne.

W przedstawieniu bardzo ważną rolę odgrywała scenografia przygotowana przez panie: Alicję Kramer, Izabelę Białą, Danutę Kubicką, Katarzynę Dziel, Aldonę Popielską i Jolantę Kinal. Prezbiterium kościoła przypomina skalną grotę. Nawet ksiądz rekolekcjonista nawiązał w jednym z kazań do wystroju mówiąc, że „skały w Ziemi Świętej mają podobny kolor jak przygotowana scenografia”. Podkład muzyczny, nad którym czuwali pani Katarzyna Dziel i pan Jerzy Muszyński, stworzył nastrój grozy, powagi i skupienia. Całości dopełniło światło, które scalało poszczególne elementy i skupiało uwagę zebranych.

Jednak najważniejsza była gra młodych aktorów, którzy świetnie wywiązali się z podjętego zadania. Uczestnicy inscenizacji przebrani byli w stroje, które niejednokrotnie sami wykonali wraz z rodzicami i opiekunami.

Narracja doskonale opisywała toczącą się akcję – Misterium Zbawczej Męki Jezusa, którą pomimo tego, że znamy z opisów ewangelicznych i tak z zadumą na nowo odkrywaliśmy.

Na początku, po krótkiej narracji, w której przedstawiono to, co się działo zanim Pan Jezus przybył do Jerozolimy nastąpiła Ostatnia Wieczerza z ustanowieniem Eucharystii. Potem wypadki potoczyły się już błyskawicznie. Bolesna modlitwa w Ogrójcu, zdrada Judasza, pojmanie, sąd Arcykapłanów, sąd Piłata, biczowanie, skazanie na śmierć, Droga Krzyżowa, a wreszcie ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu. Następnie ciemność ogarnęła kościół. Po dłuższej chwili zadumy główną nawą kościoła wszedł Jezus Zmartwychwstały. Nawami bocznymi weszły natomiast dwie postacie, które następnie spotkały się z Jezusem na środku kościoła. Była to bł. Matka Teresa z Kalkuty i Jan Paweł II.

Zasłużone oklaski trwały długo, a na twarzach uczestników malowało się zadowolenie z dobrze wykonanego zadania, a można nawet powiedzieć z dzieła, które stworzyli.

Wielu widzów po obejrzeniu Misterium nie kryło wzruszenia, gdyż co innego czytać czy znać suche fakty z historii kościoła i naszej wiary, a co innego uczestniczyć w inscenizacji, która przemawia nie tylko słowem, ale muzyką, światłem, a przede wszystkim grą aktorów.

Niedziela Palmowa z naszym Misterium rozpoczęła ostatni etap przygotowań do Świąt tzn. Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem było Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek rano księża udali się do katedry w Gnieźnie, aby tam uczestniczyć we mszy z poświęceniem krzyżma, w czasie której biskup poświęcił olej chorych – używany do udzielania sakramentu namaszczenia chorych oraz krzyżmo – olej używany przy udzielaniu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa. W czasie mszy tej księża odnowili również swoje przyrzeczenia kapłańskie. Tym razem dodatkowo świętowano 75-e urodziny ks. abp. Henryka Muszyńskiego – metropolity gnieźnieńskiego. Wieczorem natomiast odprawiono mszę Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia Eucharystii. Po mszy przeniesiono Pana Jezusa do tzw. ciemnicy. W Wielki Piątek wieczorem odbyła się liturgia ku czci Męki Pańskiej, której głównymi elementami było czytanie opisu Męki Pana Jezusa według św. Jana oraz adoracja krzyża. Tego dnia nie odprawia się mszy. Pod koniec liturgii Ciało Chrystusa złożono w grobie, gdzie było adorowane przez wiernych. O godzinie 20:30 ze względu na niesprzyjającą pogodę odprawiono w kościele – a nie jak wcześniej planowano ulicami miasta – Drogę Krzyżową.

W Wielką Sobotę od rana można było adorować Chrystusa w grobie. Księża w kościele oraz w wyznaczonych miejscach parafii święcili pokarmy na stół świąteczny. Wieczorem odprawiono uroczystą liturgię Wigilii Paschalnej, która składała się z liturgii światła, w czasie której poświecono ogień, od którego zapalono nowy paschał, który uroczyście wniesiono do kościoła gdzie wierni usłyszeli uroczyste orędzie paschalne. Następnie celebrowano liturgię słowa z większą niż zwykle ilością czytań biblijnych. Po niej nastąpiła homilia, a następnie liturgia chrzcielna z poświęceniem wody i odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego. W Wielkanoc o 6:00 rano odprawiono uroczystą Rezurekcję z procesją dookoła kościoła.

Lany poniedziałek wcale nie był mokry, ponieważ nikomu prawie nie chciało się bawić wodą w takiej brzydkiej pogodzie.

Tegoroczne Święta Wielkanocne z całym swym bogactwem zapewne pozostaną na długo w naszej pamięci.

tekst i zdjęcia: Łukasz Ogórkiewicz