„Matka, Mama, Mamusia” – to hasło „Wieczoru poetycko – muzycznego” adresowanego do wszystkich matek, który z inicjatywy Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich w Łosińcu odbył się 28 maja br. w Agroturystycznym Centrum Sportów Konnych i Rekreacji „Stajnia pod Lasem” w Łosińcu . Nic więc dziwnego, że jego uczestnikami były łosinieckie Panie, a przy wspólnej kawie zasiadły reprezentujące wszystkie pokolenia matki. Były więc prababcie i babcie, a także matki i mamy oraz te najmłodsze – mamusie.

Ale nie tylko, na zaproszenie organizatorów spotkania, gośćmi wieczoru były też Panie: Iwona Migasiewicz i radna Rady Miejskiej Gminy Skoki Jolanta Sawińska, oraz Panowie: Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kujawa i współwłaściciel „Stajni”, dzięki uprzejmości którego spotkanie miało miejsce Wiesław Szczepański.

Wieczór umilali członkowie Koła Poetycko – Literackiego działającego przy Bibliotece w Obornikach Wlkp. Tak więc, w wykonaniu Pań: Barbary Zielińskiej i Jolanty Staniszewskiej zabrzmiały wzruszające słowa poświęcone matkom, a zawarte w wierszach znanych poetów polskich, oraz w wierszach własnych kompozycji wykonawczyń, a poświęconych wspomnieniom swych matek i swego dzieciństwa. Natomiast z ust Pana Czesław Karolczaka i towarzyszącej mu gitary popłynęły słowa i dźwięki pieśni wyrażających uczucia do matki, a rozsławione min. przez Mieczysława Foga, Annę German, Irenę Santor i Violettę Villas.

Doniosłość spotkania podkreślał i w miły nastrój wprowadzał płomień płonących świec, a do wyboru uczestników serwowano kawę i herbatę oraz słodkie wypieki, napoje chłodzące, cukierki i owoce. Był też, w tej sytuacji naturalny i tradycyjny toast za zdrowie wszystkich matek, po którym popłynęły słowa pieśni sentymentalnych i biesiadnych, w trakcie których Panu Czesławowi i jego gitarze dzielnie towarzyszyli uczestnicy wieczoru.

Wieczór, 28 maja br. to udana impreza, która pokazała, że dzięki dobrej woli i współpracy mieszkańcy wsi niewielkim kosztem mogą oderwać się od codziennych zajęć i kulturalnie spędzić czas.

Łosinieckim Paniom życzymy więcej podobnie udanych imprez.

tekst i zdjęcia: Edmund Lubawy