24 października 2008 r., w salce Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, w Antoniewie odbył się II TURNIEJ RECYTATORSKI „GŁOS POEZJI”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Skokach. W szranki stanęła młodzież z gimnazjów powiatu wągrowieckiego. W sumie zgłosiło się dziewiętnaście osób z pięciu szkół. Tym razem, dzięki przychylności młodych ludzi i zaangażowaniu nauczycieli, mogliśmy poznać „głos poezji” w sprawie miłości. Oczywiście był to wybór utworów poetyckich, wolny wybór młodych artystów dokonany spośród wierszy uznanych polskich poetów. Nie sposób przecież w jeden wieczór przedstawić całej polskiej poezji miłosnej. Królowała Wisława Szymborska i Adam Mickiewicz. „Miłość od pierwszego wejrzenia” Wisławy Szymborskiej usłyszeliśmy trzy razy i każde wykonanie było inne, co uważam za najpiękniejsze w tego typu przedsięwzięciach. Poezję Mickiewicza usłyszeliśmy cztery razy: dwa razy wykonana została „Niepewność”, raz „Do M” i „Romantyczność” (a powszechnie panuje przekonanie, że młodzież Mickiewicza nie czyta, bo to stary poeta i trudna poezja).
Osobiście uważam, że wszyscy uczestnicy turnieju byli zwycięzcami, ale szanowne jury musiało wyłonić najlepszych.

Komisja w składzie: p. Karol Kruś – Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu, p. Elżbieta Rożnowska – Dyrektor Biblioteki Powiatowej w Wągrowcu oraz p. Renata Wójcik – Bibliotekarz Biblioteki Powiatowej w Wągrowcu, zadecydowała, że:
1 miejsce otrzymała Joanna Dutkiewicz z Gimnazjum w Rąbczynie, za recytację wiersza „Miłość od pierwszego wejrzenia” Wisławy Szymborskiej,
2 miejsce zajęła Marta Szmyra z Gimnazjum w Skokach, za wykonanie „Do M” Adama Mickiewicza,
3 miejsce
, dzięki swojemu wykonaniu wiersza Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”, zajęła Ewelina Budka z Gimnazjum w Skokach.

Komisja przyznała też wyróżnienia: Jakubowi Kąkolowi z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie, za recytację wiersza Bolesława Leśmiana „Ty przychodzisz jak noc majowa” oraz Aleksandrze Podziemskiej z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu, za wykonanie utworu „Przy winie” Wisławy Szymborskiej.
Specjalnym wyróżnieniem p. Karola Krusia uhonorowana została Patrycja Dąbrowska z Gimnazjum w Wapnie, za „Niepewność” Adama Mickiewicza.

Imprezę uświetnił występ p. Witolda Żuromskiego, lidera zespołu „Cudne manowce”, który zachwycił uczestników swoim śpiewem i grą na gitarze. To naprawdę cudowna muzyka. Jeśli ktoś będzie miał okazję pójść na koncert zespołu „Cudne manowce” bądź zakupić płytę, serdecznie polecamy.

Myślę, że tegoroczny Turniej Recytatorski „GŁOS POEZJI” można uznać za udany. Cieszymy się, bo do naszych uszu doszła wiadomość, że młodzież bardzo interesowała się udziałem w naszym turnieju. W niektórych szkołach organizowane były nawet eliminacje (w konkursie mogły wziąć udział tylko 4 osoby z jednej szkoły), co świadczy o rosnącej wrażliwości młodych ludzi na piękno języka polskiego, na poezję.

Najserdeczniej dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego za pomoc w organizacji turnieju oraz  Dyrekcji Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu za ufundowanie nagród książkowych dla uczestników konkursu.

Ola