ZOBACZ_FILMSkoki świątecznej pomocy

Orkiestra
Naokoło jest rok 2009. Europa bez gazu, w Gazie wojna, na świecie kryzys finansowy. W portfelach mały kryzys złotówkowy – świeżo po świętach. I w tym roku jest dzień kiedy nie oglądamy złotówki przed wydaniem, łapiemy trochę luzu od codziennych komunikatów o kłopotach i pokazujemy sobie inną, jakby trochę ładniejszą twarz. Gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wszędzie. U nas też, w szkołach, w mieście i w całej okolicy i coś z tej świątecznej pomocy, gestu, parady i ochoty każdemu się udziela. Bo powiedzmy sobie cała Polska całą Polską, Warszawa Warszawą, generałowie generałami a my u siebie i w pewnym sensie dla siebie dorobiliśmy się po latach wspólnego święta optymizmu i nadziei, co nas trochę ogrzewa w środku zimy. Orkiestra jest lokalna, u nas i za nasze, choć przecież to największa ściepa na świecie.

Przygotowania.
Wierzcie albo nie ale organizacja naszego Finału to dzisiaj duże przedsięwzięcie logistyczne, w które zaangażowane jest w różnym stopniu i czasie ze dwie setki osób, a pierwsze przygotowania zaczynają się w listopadzie. Swoją spontaniczność, naturalność i kolor odzyskuje chwilami, jak choćby w zaimprowizowanej dwa dni wcześniej wyprawie do Warszawy po autograf i fotkę Jerzego Owsiaka – no i w finałowy wieczór.

Licytacja.
Licytacja tworzy klimat finałowego spotkania w Skokach. Ciągnie się przez cały wieczór na przemian z innymi elementami programu, ogniskuje emocje, ma swój niepowtarzalny koloryt. Festiwal dziwnych przedmiotów, rzeczy do kupienia za duże albo małe pieniądze i zwykle w tą i w tamtą stronę nie pasujące do wartości. Prawdziwe okazje jak kurs prawa jazdy za pół ceny czy olimpijskie pamiątki polskiej reprezentacji wioślarskiej idą na takich samych prawach jak dwadzieścia ozdobnych słoni., talon na kurs tańca czy amur może jeszcze żywy. Ot i jest okazja sprawić sobie czwarty budzik! Fundatorzy, choć często anonimowi czasem skromnie się pokazują. W tym roku hitem były pamiątkami olimpijskie, którymi podzielił się – reprezentowany przez żonę – Aleksander Wojciechowski, trener złotej czwórki, zresztą krajan.

Prezentacja
W prezentacjach artystycznych każdy mógł znaleźć coś dla siebie: występ z maskotkami dla dzieci (duet Bahamas) i niezły breakdance a właściwie mówiąc bboing (grupa Błażeja Sobeckiego z Gniezna) tradycyjny, mocny rock w stylu Dżemu (Outsider) i „dopięte” do Los Bahamos Desperados (rytmy latino) dwie młodziutkie pary tańca klasycznego, na które wszyscy patrzyliśmy z podziwem i zazdrością, bo w końcu akrobacje niech sobie będą na tym świecie ale rumbę tylko w połowie tak zatańczyć, to by człowiek wszystko dał….Jeszcze śpiewające tradycyjnie na otwarcie przedszkolaki choć mogłyby w każdym momencie, bo przedszkolaki zawsze są przygotowane i dziewczęcy zespół taneczny, który do autobusu wychodził ze złotymi kuferkami. Jeszcze Elvis Presley Show Jacka Dymka – trochę Elvisa, trochę Jacka Dymka. Tłem – dosłownym – sceny są już tradycyjnie dzieci, chmara kolorowo ubranych sikorek w nieustannym w ruchu na obrzeżach i zapleczu sceny, Zagapią się na moment, posłuchają przez chwilę, chlipną coś z kubeczka i już przemieszczają się dalej oszołomione lekko głośną muzyką i własnym ruchem.

Kwesta
Kwesta to właściwie sól Orkiestry choć mocno „rozpuszczona” w czasie. Dzienna kwesta w mieście i kilku okolicznych wsiach to domena młodzieży szkolnej, choć była i grupka przedszkolna. Z kolei liczenie jest właściwie nocne i wraca z orkiestrą do Antoniewa, do młodzieżowego ośrodka, gdzie kiedyś dawno orkiestra zadebiutowała na skalę niespełna dwustuosobowej społeczności. Zaczyna się popołudniem gdy zjeżdża pierwsza grupka szkolnych wolontariuszy kończy po dwunastu z górą godzinach, po pierwszej w nocy – białej i zimnej. Bo proszę Państwa trzeba posortować pięćdziesięcio- i dwugroszówki z taką samą uwagą jak pięćdziesięciozłotowe banknoty, policzyć wszystko i na krzyż sprawdzać rachunki, raporty, zapisy. Czegoś takiego jak „ złoty w tę złoty w tamtą” po prostu nie ma. Piątka gimnazjalistów dotrwa do końca uczestnicząc w tej szarej i poważnej pracy na koniec kolorowego dnia. Na tort z dwudziestoma różami nie będą mieli już siły.

Zakończenie
I na koniec, jak na koniec estradowego występu wypada zapowiedzieć: Panie i Panowie! Dzisiaj grali z nami grali między innymi! (w kolejności zupełnie przypadkowej, brawa):

 • Karolina Stefaniak – serwis fotograficzny, prowadzenie licytacji – debiut
 • Irena Kasica – prezentacje komputerowe
 • Robert Rogalicki – oprawa multimedialna
 • Koło Gospodyń Wiejskich Potrzanowo – kawiarenka i coś do zjedzenia dla każdego. Nie widać po nich zmęczenia
 • Tadeusz Kłos Burmistrz Miasta i Gminy Skoki – realna obecność
 • Wiesław Sierzchuła Dyrektor Gimnazjum im Polskich Olimpijczyków – gospodarz
 • Piotr Wiśniewski – prowadzenie licytacji i prowadzenie w ogóle
 • Jerzy i Barbara Wolni, Małgorzata Zrobczyńska – wsparcie organizacyjne
 • Przemysław Budziszewski, Grzegorz Grzesiak Grzegorz Peksa – strongmeni dla Orkiestry
 • Michał Rosik – prowadzenie pojazdu (do Warszawy)
 • Aleksandra Gajewska, Sylwia Popadowska – sekretariat licytacji
 • Aleksander Wojciechowski – z Pekinu dla orkiestry
 • Przemysław Bogunia z ekipą – organizacja sali. Zawsze są.
 • Małgorzata Wojciechowska – przyjmowanie gości
 • Ochotnicy Ochotniczej Straży Pożarnej Skoki – straż. Dzięki Bogu nic nie mieli do roboty.
 • Ania Berndt, Marika Kruś, Piotr Zywert, Jakub Szymczak, Fabian Bachorski – kalkulatory (wolontariusze młodzieżowi)
 • Elżbieta Skrzypczak – prowadzenie. Dodatkowo – jak to dziś się modnie nazywa – twarz Orkiestry
 • Patrycja Początek – mała ofiarodawczyni Wielkiej Niebieskiej Świnki pełnej własnych oszczędności. Na dobry początek.
 • Siatkarze – amatorzy zaangażowani. Uczestnicy orkiestrowego turnieju siatkówki.
 • Przedszkolaki zawsze przygotowane i ich wychowawczynie
 • Wolontariusze, wolontariusze, wolontariusze:

Barbara i Jerzy Wolni
Irena i Antoni Kasicowie
Małgorzata Zaganiczyk
Wiesława Hauke
Elżbieta Berendt
Paulina Czepek
Maja Białkowska
Lidia Wróbel
Wiesława Surdyk-Fertsch
Alicja Kramer
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Kapusta
Aldona Lubiatowska
Robert Rogaliński
Karolina Stefaniak
Marzena i Maciej Dureccy
Adam Pohl
Aleksandra Gajewska
Sylwia Popadowska
Gabriela Bałażyk
Anna Popadowska
Małgorzata Kucharska
Wiktoria Neldner
Luiza Chudzik
Katarzyna Koperska
Wiktoria Owczarzak
Marta Rogal
Weronika Zrobczyńska
Anna Klewenhagen
Magdalena Modlibowska
Piotr Zywert
Wojciech Moliński
Jacek Kłosowski
Fabian Bachorski
Marika Kruś
Klaudia Janka
Żaneta Jarzembowska
Agnieszka Bagrowska
Jakub Szymczak
Agata Frackowiak
Joanna Werda
Dajana Szaranek
Anna Zrobczyńska
Renata Krzyśka
Sebastian Seyda
Anna Berendt
Sylwia Nowak
Marta Bereszyńska
Justyna Szlendak
Natalia Falk
Ewelina Czostek
Magdalena Delakowicz
Paulina Bendyk
Kinga Mazur
Julia Paśk
Marta Maryniocha
Julia Wojciechowska
Piotr Łuczak
Klaudia Szwed
Joanna dziel
Bartosz Sierzchuła
Agata Starosta
Patrycja Nawrocka
Kinga Podolska
Małgorzata Przybylska

 • Sponsorzy, sponsorzy, sponsorzy:
Burmistrz Miasta i Gminy Skoki

Dyrektor Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie
Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Skokach
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieścisku
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Popowie Kościelnym
Komisariat Policji w Skokach
Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach
Dyrektor Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie
Szkoła jazdy WIOSNA – Pan Marek Grzegorzewski
Pan Aleksander Wojciechowski
AudioFeels
Pan Bartosz Wolny
Kwiaciarnia „BACARA” – Pani Zofia Gronowska
Sklep PAPIRSUS – Pan Zenon Czerwiński
Apteka „POD MOŹDZIERZEM”- Pani Anna Jachna
Fundacja WOŚP
Zakład Fryzjerski -Pani Monika Gruszka
Zakład fryzjerski i kosmetyczny – Pani Magdalena Bartkowiak
Pani Jadwiga Grabowska- Mieścisko
AXEL – MET Przedsiębiorstwo -Wielobranżowe – Pan Maciej Wójcik
Pan Ireneusz Witkiewicz
Zakład Fryzjerski „Angel”- Pani Angelina Kwiatek
Piekarnia EMKA – Pan Krzysztof Migasiewicz
Cukiernia PISTACJA – Pan Aleksander Szymkowiak
Cukiernia – Pan Jan Dziurka
TKKF Wągrowiec – Pan Wojciech Gogolewski
„ARES” SKLEP WIELOBRANŻOWY – Pan Bernard Kucharski
Karczma KOŁODZIEJ -Pani Dorota Kamińska
JARO – Pan Marek Rochowiak
Gabinet Kosmetyczny METAMORFOZA – Pani Justyna Malka , Wągrowiec
Apteka Św. Łukasza – Państwo K.i W. Wojciechowscy
Pan Robert Rogaliński
Państwo Danuta i Stanisław Grzegorzewscy
Pośrednictwo Ubezpieczeniowe – Pani Eugenia Cieślowska
Pan Adam Mroziński
Pizzeria ITALIANA -Pani Ewa Kopeć, Pan Norbert Janowski
Pizzeria VERONA – Pan Robert Cichy
Sklepy „Szyszka” – Pan Grzegorz Owczarzak
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe -Pan Grzegorz Gatkowski
Zakład Aktywności Zawodowej Gołaszewo – Pan Tadeusz Synoracki
Koło Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie
Trofea Sportowe i Okolicznościowe- Pani Anna Szymkowiak – Czerwonak
Gospodarstwo Rybackie – Pan Ireneusz Belter
Pan Michał Rosik
Pan Sławomir Łakomy
Studio Tańca i Fitness „Gabi” – Pani Marietta Kiszka
Pan Marek Wojciechowski – Mieścisko
Restauracja „Herbowa” Mieścisko-Pani Małgorzata Kalista
Przedsiębiorstwo Usługowo- Handlowe- Pan Piotr Jankowski
Sklep – MRK – Pan Ryszard Auguściński
„Lemar”- Potrzanowo
Pan Jerzy Kmiecik
Pan Błażej Sobecki i grupa break dance
Pan Przemysław Budziszewski

Pan Grzegorz Grzesiak
Pan Marek Ślusarczyk
Pan Ryszard Jasiński
Restauracja STARY FORTEPIAN – Pan Paweł Kubicki
Wychowawczynie i dziewczęta z grupy VIII MOW w Antoniewie
FOTO VIDEO HANDEL – Pani Ewa Rybicka
Sklep UPOMINEK – Pani Katarzyna Lisiecka
Pani Aurelia Ludzkowska
Sklep KRAM – Pani Beata Pytlińska
Sklep Państwa Pilaczyńskich
Kwiaciarnia AMARYLIS – Pani Milena Lahuta
Pan Piotr Siuchniński
Pan Jacek Dymek
ATUT Wągrowiec – Pani Kamila Kłos
Anna i Stanisław Kaczmarkowie
 • ! My wszyscy (Huczne brawa)
Uzbieraliśmy 55E i 18.290,92PLN

Do zobaczenia za rok. Sie ma!

Adam Pohl

DZIĘKUJEMY!!!

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/WGUYgdY1OoY?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]