Wkrótce po dorosłych miłośnikach wierszy Salon Poezji witał 15 listopada 2013 r gimnazjalistów. Na propozycję skockiej książnicy odpowiedziało 7 szkół gimnazjalnych z Rogoźna, Janowca Wielkopolskiego, Smogulca, Żelic, Wągrowca, Antoniewa i Skoków.

W sali Biblioteki młodzi recytowali wiersze Juliana Tuwima. Solidnie przygotowani wspólnie ze swoimi nauczycielami przeżywali najpierw tremę, później wielką radość. Radość, bowiem słowa przewodniczącego jury Andrzeja Marciniaka, aktora Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zapewniły młodych recytatorów, że podjęli się trudnej sztuki a jednocześnie sprostali zadaniu. Wiersze Juliana Tuwima wszak do łatwych nie należą, a ich pełne zrozumienie w ustach młodzieży prezentującej się na skockiej scenie było przekonujące. Nie wszyscy zwyciężyli, ale wszyscy mogli się czuć zwycięzcami. Wygrali przecież siódmy już raz z nudą i komputerem. Ponieśli trud przyjazdu do Skoków, przeżywali stres. Dziękowali im za to wszyscy zgromadzeni w sali dorośli. Jury w składzie (obok wymienionego już przewodniczącego) Grzegorza Ociepki, poznańskiego aktora i Piotra Borowicza, lokalnego dziennikarza wybrało dwie perły wśród recytatorów: Kingę Kucharską z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu i Edwarda Surdyka reprezentującego Gimnazjum w Skokach. Oboje zdobyli I miejsce. Szczególnie dużo słów uznania wypowiedzieli aktorzy pod adresem Edwarda. BRAWO!!! Na drugim miejscu uplasował się Michał Rosiński z Gimnazjum w Antoniewie, zaraz za nim Oliwia Krzyżaniak uczennica skockiego Gimnazjum. Wyróżnienia otrzymali: Julia Wiecanowska (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu), Joanna Stachowiak (Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Janowcu Wlkp.), Monika Gaszyńska (Gimnazjum w Smogulcu) i Eliza Łuczak (Gimnazjum w Antoniewie). Cieszymy się z miejsc na podium zdobytych przez lokalnych recytatorów. Gratulujemy gościom. Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu. Życzymy sukcesów i zapraszamy za rok na ósmy Głos Poezji do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Skokach.

Na zakończenie Turnieju młodzież wzięła żywy udział w audycji muzycznej pt. „Muzyczna podróż po kontynentach”. Audycję poprowadzili Tomasz Kotwica z Agnieszką Świtoniak i Michałem Dykbanem.

Spotkanie zostało współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER za pośrednictwem Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny” w Wągrowcu.


 

Loga_do_NW