Przybycie do Grzybowic w sobotę 21 października niemal sto koni i szerokiego asortymentu pojazdów konnych w towarzystwie ich właścicieli, opiekunów i sympatyków mogło oznaczać tylko jedno. Odbywał się tu kolejny – tym razem XX „HUBERTUS”, czyli święto skockich hodowców koni. W uroczystości naszym „koniarzom” tradycyjnie już towarzyszyli przyjaciele i koledzy z powiatu wągrowieckiego oraz z powiatów obornickiego i żnińskiego.

Po ceremonii powitalnej przy świetlicy, o godzinie 12:00 barwny korowód koni i pojazdów prowadzony przez mastera Pawła Mantaja z Grzybowic udał się w okoliczne lasy. Zahaczając o obrzeża gmin Rogoźno i Wągrowiec, poznawano i podziwiano piękne krajobrazy- różne rodzaju lasu, polany oraz śródleśne łąki położone w okolicach jeziora Budziszewskiego i Czarnego. W trakcie przejażdżki na jednej z takich łąk wygospodarowano dłuższą przerwę na odpoczynek i integrację uczestników. Wszyscy mogli skorzystać z wojskowej grochówki, słodkich wypieków i napojów oraz miodówki sporządzonej na miodzie z tegorocznych zbiorów.

Około 15:00 nastąpił powrót do Grzybowic, gdzie odbyły się wzbudzające wiele emocji uczestników i kibiców tradycyjne konkurencje hubertowskie.

Konkurs „Trzech beczek” wygrał Tomasz Rozmarynowski z Niemczyna. Drugie miejsce zajęła Malwina Wruk, a trzecie Karolina Królczyk.

W Konkursie „Zręczności powożenia zaprzęgami” tryumfował Łukasz Górka z Wągrowca. II miejsce Komisja sędziowska przyznała Sławomirowi Łukaszewskiemu, a III Arturowi Maludzińskiemu.

W Konkursie- Wyścigu „Wielka Potrzanowska”, podobnie jak w roku 2016  zwyciężył Tomasz Rozmarynowski z Niemczyna.

Po konkurencjach sprawnościowych nastąpił gwóźdź programu- wzbudzające najwięcej emocji „Pogonie za lisem”. W Kategorii Młodzieżowej lisa zdobyła i Tytuł „Młodzieżowego Króla Polowania” zyskała Dominika Wojciechowska z Obornik. W Kategorii Seniorów lisa dorwał i „Królem Polowania” został wymieniany już wcześniej zwycięzca konkurencji sprawnościowych, niewątpliwy bohater dnia, Tomasz Rozmarynowski.

Zwycięstwa wszystkich wymienionych, upamiętniać będą Puchary Pamiątkowe ufundowane przez Burmistrza Tadeusza Kłosa, a wręczone im przez Prezesa Powiatowego Związku Hodowców Koni Marka Jóźwiakowskiego  i przez organizatora „Hubertusa”  Pawła Mantaja. Wszystkie konie, tradycyjnie już opuszczały Grzybowice z pamiątkowym „flo”.

Jak zawsze organizatorzy zadbali też o Puchar dla najmłodszego uczestnika „Hubertusa”. Obdarowana nim została Karina Sróda.

Miłą niespodziankę wszystkim sprawił też Zarząd Powiatowego Związku Hodowców Koni i Koło Hodowców Koni w Skokach, którzy uroczystość w Grzybowicach wykorzystali do uhonorowania 86 letniego Mariana Myszkowskiego z Micharzewa specjalnym Pucharem za wielki wkład i zasługi w hodowli koni.

Sobotnie spotkanie w Grzybowicach, na którym każdy jego uczestnik w trakcie konkursów mógł skorzystać z napojów i ciepłych posiłków, zakończyło się spotkaniem przy stole

 i muzyce, na które swe gościnne progi udostępniła Świetlica Wiejska w Rościnnie.

Ps. Uroczystość w Grzybowicach fotograficznie pięknie dokumentowała Patrycja Walczak i z jej foto skorzystaliśmy, za co serdecznie dziękujemy.