Uroczysty Apel 3-majowy

3 Maja 2016Wzruszająca i niezwykle podniosła uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w szkole tuż przed majówką. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek: Renaty Stróżewskiej i Alicji Kramer, przypomnieli, że Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy na pamiątkę triumfu polskiej myśli politycznej i budowy nowoczesnego społeczeństwa, opartego na demokracji i równości wszystkich jej obywateli.

Młodzi artyści prezentując swój kunszt artystyczny wywołali nieskrywany zachwyt wśród uczniów i nauczycieli. Nietuzinkowy scenariusz i poziom wykonawczy m.in. tańczących solistek prowadził widzów od smutku do radości, wzruszając i przykuwając uwagę. Nie zawaham się stwierdzić, że elementy tańca baletowego zaprezentowanego przez szóstoklasistki, skłaniały do poważnej refleksji nad losem Polski, gdyż obok wartości estetycznej, miały też wydźwięk symboliczny.

Także polonez, jak żaden inny taniec rozpoznawany i utożsamiany na świecie z Polską i Polakami, urozmaicony zmiennością różnorodnych figur, został brawurowo wykonany przez uczniów klasy 5a. Z kolei gra na fletach, piosenki i piękne recytacje na tle montażu muzycznego, utrwaliły nasze związki z kulturą i tożsamością narodową.

Za wspólne świętowanie dziękujemy Burmistrzowi MiG Skoki – panu Tadeuszowi Kłosowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej – panu Zbigniewowi Kujawie, Proboszczowi ks. Karolowi Kaczorowi, Przedstawicielom Urzędu – pani Blance Gaździak i pani Beacie Nowak-Szmyrze, mistrzowi olimpijskiemu w wioślarstwie – Michałowi Jelińskiemu, Dyrektorom Szkoły – panu Wiesławowi Berendtowi i Robertowi Dorawie, Nauczycielom i Uczniom.

Artystom z klas 5 i 6 dziękujemy za twórcze zaangażowanie i wspaniałą atmosferę podczas prób.

Więcej zdjęć z uroczystości >>>

Renata Stróżewska


Dyktando rocznicowe

W celu upamiętnienia uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski zorganizowaliśmy tematyczne dyktando ortograficzne. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych i szóstych, którym niegroźny był zawiły gąszcz polskiej pisowni i interpunkcji.

W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce. W kategorii klas piątych pierwsze miejsce zajął Jakub Owczarzak z klasy 5d, drugie Wojciech Tyll z klasy 5a, natomiast trzecie Alicja Fliszkiewicz z klasy 5c. W kategorii klas szóstych pierwsze miejsce zdobył Artur Żołądkowski z klasy 6c, drugie Paulina Kubicka z klasy 6b, na trzeciej pozycji ex aequo znaleźli się: Paulina Kawczyńska z klasy 6b i Kacper Mocny z klasy 6c.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pokonywaniu ortograficznych labiryntów.

Wioleta Grzegorzewska


Wyróżnienie taneczne

Grupa taneczna ,,Promyki” działająca w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach wystąpiła podczas XVIII Powiatowych Konfrontacji Szkolnych Zespołów Muzycznych i Tanecznych w Wągrowcu. Zespół wspaniale zaprezentował się w tańcach towarzyskich: walcu angielskim, sambie i cha-chy, co zachwyciło publiczność, która gromkimi oklaskami nagrodziła występ. Z rąk Starosty Powiatu Wągrowieckiego pana Tomasza Kranca ,,Promyki” otrzymały wyróżnienie, które stało się uhonorowaniem ciężkiej, ale dającej mnóstwo przyjemności pracy. Gratulujemy tancerzom i życzymy dalszych sukcesów!

Jowita Maćkowiak


Specjalny gość

JelińskiW dniu obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja gościliśmy w szkole 4-krotnego mistrza świata w wioślarstwie (2005, 2006, 2007, 2009), mistrza Europy (2010) i mistrza olimpijskiego w Pekinie (2008) – Michała Jelińskiego.

Gość przybył w towarzystwie Pana Burmistrza, by uczestniczyć w uroczystym apelu, a po nim w spotkaniu z młodzieżą. Dowiedzieliśmy się, że wioślarstwo to dyscyplina sportów wodnych polegająca na rozgrywaniu wyścigów na różnych typach łodzi. Może być też rodzajem turystyki lub rekreacji. Nasz mistrz wioślarski trofea zdobywał w osadzie czwórka i dwójka podwójna. Aktualnie sporty uprawia rekreacyjnie, realizuje swoje pasje i spełnia marzenia. Jesteśmy dumni ze spotkania z tak ciekawą osobowością.

Renata Stróżewska


Sukces w Pile

konkurs ekologicznyHasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi „Palący temat – niska emisja”. Podczas zajęć przyrodniczych kolejny raz został podjęty problem zanieczyszczenia środowiska. Dzieci, wykorzystując swą wiedzę, przystąpiły do wykonania prac pt. „Cały świat chce odetchnąć czystym powietrzem”. Efekty ekspresji plastycznej zostały zgłoszone do VIII Konkursu Ekologicznego. Podczas Wielkopolskich Spotkań z Gospodarką, Edukacją i Nauką w Pile praca Martyny Loręckiej z kl. Vc została wyróżniona w kategorii szkół podstawowych. Decyzję komisji konkursowej zatwierdzili m.in. Adam Szejnfeld – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Mieczysław Augustyn – senator RP. Uczennica otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe. Organizatorzy przedsięwzięcia – z roku na rok – coraz mocniej podkreślają rolę młodego pokolenia w kształtowaniu świadomości ekologicznej Polaków.

Magdalena Fertsch


Srebro i brąz w konkursie o cystersach

5 maja 2016 w Wągrowcu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i działalności Cystersów w Opactwie Łeknińsko – Wągrowieckim. Każda szkoła mogła zgłosić po trzech uczestników z grup wiekowych II–III i IV–VI. Naszą szkołę reprezentowali Szymon Cibail w kategorii kl. II – III oraz Oliwia Fredrach, Kamil Dokuczał i Mateusz Kulus – uczniowie klasy V.

W toku przygotowań do tego konkursu uczniowie poznali dzieje cystersów związanych z Wągrowcem i okolicami. Poznali życiorysy wielu postaci, m.in. Andrzeja Dzierżanowskiego, Jakuba Wujka i Jerzego Niwarda Musolfa. Poznali również zabytki związane z działalnością zakonu cystersów oraz wiele pojęć dotyczących tego zgromadzenia np. herbularis, wirydarz, refektarz. Dowiedzieli się, czym się zajmował się hospitariusz czy kantor lub jaką funkcję pełnił opat.

Najdokładniej tę wiedzę opanowała Oliwia Fredrych, która zajęła II miejsce ustępując jedynie uczennicy ze szkoły im. Cystersów Wągrowieckich. Mateusz Kulus zdobył III miejsce.

Szczerze gratulujemy nie tylko nagrodzonym, ale również pozostałym uczniom, którzy przystąpili do konkursu i poszerzyli swoją wiedzę w wyjątkowym, ale i trudnym temacie związanym z naszą małą ojczyzną.

Barbara Surdyk


Z wizytą w Laboratorium Wyobraźni

W sobotę 16 kwietnia 2016 grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła wyjątkowe miejsce, jakim jest Poznański Park Naukowo – Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Chłonni wiedzy uczniowie, wprowadzeni zostali do świata biologii i fizyki, a także poznawali zjawiska z dziedziny hydrostatyki, hydrodynamiki, ciśnienia, elektryczności i magnetyzmu. By jeszcze bardziej zrozumieć skomplikowany świat nauki, uczniowie uczestniczyli w interaktywnych zajęciach laboratoryjnych, eksperymentowali z gipsem i jajkiem oraz obserwowali, jakie barwy może przybierać ogień.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się także „ciemnia”, która przybliżyła zjawisko przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim, rysowanie lodem oraz obserwację barw. Znakomitym dopełnieniem wizyty było mobilne cyfrowe planetarium z historią powstania naszej planety i układu słonecznego. Po zakończonej projekcji, mogliśmy porozmawiać z profesjonalnym astronomem.

Laboratorium Wyobraźni to niezwykłe miejsce, w którym można bawiąc się i ucząc realizować program nauczania, a także odkryć w sobie pasję i chęć do nauki.

Paulina Mączyńska


Wysyłamy kartki

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w akcji „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Uczniowie klasy 1 b wraz z wychowawcą R. Martyńską z przejęciem i ogromnym zaangażowaniem własnoręcznie robili kartki świąteczne, malowali i pisali życzenia. Do akcji przyłączyły się także klasy IV- VI, które pod okiem pani J. Grzegorzewskiej przygotowały kartki urodzinowe dla młodszych kolegów. Mamy nadzieję, że ten drobny gest wywoła uśmiech na ich twarzy, a uczestnikom akcji przypomni już nieco przestarzałą formę komunikacji.

Renata Martyńska


„Nie pal przy mnie, proszę!”

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Projekt ma charakter profilaktyczny i jest realizowany pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Głównym celem zajęć jest zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie i wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Realizacją planu zostali objęci uczniowie klas drugich. Wychowawcy prowadzili interesujące lekcje, w czasie których uczniowie zapoznawali się z tematyką edukacji antynikotynowej i zdrowotnej. Dzieci uczestniczyły w pogadankach, przygotowywały smaczne i zdrowe posiłki, rozwiązywały zagadki i krzyżówki, oglądały prezentacje multimedialne, wykonywały piramidy zdrowia, znaczki oraz plakaty profilaktyczne. Najciekawsze prace wzięły udział w konkursie powiatowym organizowanym przez Sanepid.

Wioletta Molińska


Najlepsi w województwie

PTTK7 maja w Nowym Tomyślu odbył się Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK. Nasz powiat i szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Paulina Kawczyńska, Paulina Kubicka i Rafał Jarzębowski.

Podczas turnieju uczniowie zmierzyli się z wieloma zadaniami z różnych dziedzin oraz konkurencjami sprawnościowymi. Przygotowania do turnieju odbywały się  pod kierunkiem kilku nauczycieli. Barbara Surdyk przybliżyła uczniom najważniejsze zabytki, historię i osobliwości przyrodnicze Wielkopolski i Górnego Śląska oraz zasady ruchu drogowego i pierwszej pomocy. Katarzyna Dziel objaśniła tajniki biegu na orientację, a wyznaczanie azymutu, ocenianie odległości „na oko” oraz pokonywanie rowerowego toru przeszkód – wpajał opiekun skockiego koła PTTK – Andrzej Surdyk.

Choć przygotowania wymagały dużo wysiłku i zaangażowania, to trud się opłacił, bo drużyna ze Szkoły Podstawowej w Skokach zajęła I miejsce w województwie zdobywając 456 punktów turniejowych i wyprzedzając następny zespół o 41,3 pkt. Dzięki temu zwycięstwu uczniowie naszej szkoły będą reprezentować województwo wielkopolskie
w finale ogólnopolskim w Rybniku. Należy również podkreślić, że nasz zespół w marszu na orientację zdobył maksymalną liczbę punktów, za co został dodatkowo nagrodzony przez głównego sędziego zawodów Ino.

Cieszymy się z sukcesu i okazałego pucharu, a obu Paulinom i Rafałowi życzymy powodzenia w finale ogólnopolskim na śląskiej ziemi w Rybniku.

Barbara Surdyk


Sukces sportowy

Sukces sportowy 20168 kwietnia br. w Solcu Wlkp. odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Reprezentacja Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Skokach pod opieką pani Katarzyny Dziel w klasyfikacji drużynowej spośród 106 startujących szkół, zajęła XVI miejsce w Wielkopolsce.

Największym indywidualnym sukcesem było II miejsce, które w swojej kategorii wiekowej wywalczyła Zofia Teofilewska. Bardzo dobrze poradził sobie Maciej Łuczak, który w kategorii rocznika 2005 uzyskał V pozycję. Dobry wynik osiągnął również Jakub Podraza z rocznika 2003, który ukończył bieg w pierwszej dwudziestce.

Pozostali zawodnicy: Nikola Stefańska, Oliwia Wardak, Klaudia Graczyk, Sara Słomińska, Roksana Dudkiewicz, Aleksandra Wojna, Nicole Przybylska, Bartosz Witkowski, Szymon Głuszek, Karol Korczak, Mikołaj Stożek, Kacpe Gehrke, Oliwier Stożek, Alan Andraka, Sergiusz Wojtaszek.

Wszystkim startującym zawodnikom GRATULUJEMY! Życzymy dalszych sukcesów!

Wyniki dostępne na stronie http://lzs-wlkp.pl

Katarzyna Dziel


Spotkanie z legendą

Kolejnym przedsięwzięciem upamiętniającym jubileusz Chrztu Polski było Spotkanie  z legendą klas czwartych. Uczniowie musieli sprostać wielu zadaniom, do których przygotowywali się wcześniej z wychowawcami. Dokonali wnikliwej interpretacji legend związanych z powstaniem państwa polskiego,  przygotowali scenki teatralne, stroje, rekwizyty i prace plastyczne do wybranych podań. Z całym przekonaniem można stwierdzić, że ta oryginalna nauka poprzez zabawę zakończyła się sukcesem.

Wioleta Grzegorzewska


Wyróżnienie taneczne

witrynaGrupa taneczna ,,Promyki” działająca w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach wystąpiła podczas XVIII Powiatowych Konfrontacji Szkolnych Zespołów Muzycznych i Tanecznych w Wągrowcu. Zespół wspaniale zaprezentował się w tańcach towarzyskich: walcu angielskim, sambie i cha-chy, co zachwyciło publiczność, która gromkimi oklaskami nagrodziła występ. Z rąk Starosty Powiatu Wągrowieckiego pana Tomasza Kranca ,,Promyki” otrzymały wyróżnienie, które stało się uhonorowaniem ciężkiej, ale dającej mnóstwo przyjemności pracy. Gratulujemy tancerzom i życzymy dalszych sukcesów!

Jowita Maćkowiak