6Pierwsze spotkanie z mieszkańcami w ubiegłym miesiącu w swym założeniu było bardzo ogólne i poruszyło szerokie spektrum problemów jakie mają mieszkańcy naszej gminy. W myśl zasady, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, Burmistrz Tadeusz Kłos postanowił aby spotkania z mieszkańcami miały swoje tematy wiodące, wyczerpujące dany problem tak bardzo jak tylko się da.

I tak, w ostatni piątek lutego dyskutowano na dwa tematy. Pierwszy z nich, czyli budżet Gminy, jego przychody i wydatki przybliżył mieszkańcom, których było znacznie więcej niż miesiąc temu osobiście Burmistrz. Ze szczegółowej prezentacji Burmistrza wynikało to, z czego wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, a mianowicie jak bardzo skomplikowany to jest twór, jak wiele zawiera pozycji i jak trudno go poskładać do kupy aby się zbilansował, zwłaszcza w sytuacji kiedy potrzeb jest więcej niż środków na ich zrealizowanie. Czy nam to czegoś nie przypomina? Przypomina prawda! Nasze własne domowe budżety, i jak czasem trudno je spiąć, a zwłaszcza kiedy coś nieprzewidzianego wyskoczy.

Drugim tematem spotkania był problem niezwykle interesujący mieszkańców, a mianowicie powstanie na terenie Skoków sklepu wielkopowierzchniowego. Na ulicy daje się słyszeć opinie, że to urzędnicy oraz Burmistrz blokują taką inwestycję. Mieszkańcom trudno uwierzyć, że tak nie jest, skoro np. Kiszkowo ma swoją „Biedronkę” a my nie!? O tym, że sprawy mają się inaczej, i że skoccy urzędnicy wyszli potencjalnym inwestorom na przeciw w zrozumiały sposób zebranym przybliżył Artur Nowakowski, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej. Na przygotowanych slajdach pokazał 4 lokalizacje, które uzyskały decyzję o warunkach zabudowy dla tego typu inwestycji w Skokach. Taka decyzja to „zielone światło” i pełna zgoda Urzędu dla marketu w Skokach, daje ona możliwość uzyskania decyzji pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu. Te lokalizacje to: ul. Kościelna („Lody u Kominka”), ul. Jana Pawła II (dawna mleczarnia), ul. Zamkowa (Demar) oraz ul. Parkowa (przy boisku pomocniczym).

Spotkanie podsumowała dyskusja na dwa wiodące tematy, oczywiście nie mogło zabraknąć paru innych spraw. W problemach mieszkańców przewijała się ponownie kwestia braku przejścia przez tory w Skokach oraz opieka medyczna w Skokach. Kwestie związane z powiatem wągrowieckim przybliżył obecnym radny powiatowy Grzegorz Owczarzak.

Kolejne, trzecie spotkanie za miesiąc, ale z uwagi, iż ostatni piątek w marcu przypada w Wielki Piątek najprawdopodobniej na kolejne spotkanie zapraszamy 1 kwietnia o godzi 18:00. O ostatecznej dacie i tematach poinformujemy w Wiadomościach Skockich oraz na stronie internetowej.