23 stycznia 1945,wraz z 3 czołgami Armii Czerwonej, które od strony Wągrowca serdecznie witane przez mieszkańców wjechały do Skoków , zakończył się okres okupacji hitlerowskich Niemiec na Ziemi Skockiej.

Pamiętając o tym historycznym wydarzeniu Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach, w dniu 30 stycznie 2016 r. w swej siedzibie przy ul. Wągrowieckiej zorganizowało IX Wyzwoleńczy Turniej Strzelecki.

Na Turniej ten złożyły się:
Turnieje Ogólnodostępne, w tym:
– Memoriał (zamordowanych w latach 1939- 1940 przez hitlerowskich okupantów) Braci Kurkowych Edmunda Maćkowiaka i Stanisława Glinkiewicza o Puchar Przechodni.

Udział w nim wzięło 12 czteroosobowych drużyn, a jego zwycięzcą i zdobywcą Pucharu została reprezentacja Budowlanych Rosik w składzie: Michał Rosik, Mariusz Kielma, Robert Koteras i Mikołaj Koteras. Drugie miejsce wywalczyła drużyna Koła Łowieckiego „Borsuk”w składzie: Krzysztof Bocheński, Paweł Szymaś,Dariusz Bałażyk i Robert Szymkowiak a III miejsce drużyna Kurkowego Bractwa Strzeleckiego tworzona przez Pawła Ślósarczyka, Halinę Wojciechowską, Przemysława Bagrowskiego i Alojzego Pacholskiego. Kolejne miejsca zajęły reprezentacje: Związku Emerytów, Rencistów I Inwalidów, Sołectwa Rejowiec, Sołectwa Rościnno, Urzędu Miasta i Gminy, 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej „HYCE”, Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków i Klubu Sportowego „Wełna”.

– Turniej o Puchar Skoków: Zwyciężył i Puchar zdobył Krzysztof Migasiewicz. II miejsce zajął Aam Mroziński a III Janusz Król.

– Turniej Punktowy w Kategorii:
– Panów:
Wygrał Mikołaj Koteras. II miejsce zajął Franciszek Szklennik a III miejsce Mariusz Kielma.
– Pań: Wygrała Irena Szymaś. Na II miejscu uplasowała się Halina Wojciechowska a na III Czesława Kiełczewska.
– Młodych Strzelców: Wygrał Michał Szklennik. II miejsce zdobył Albert Grzegorzewski a III Artur Cibail.

– Turniej o Tarczę Darczyńców: Wygrał i Tarczę zyskał Franciszek Szlenik. II miejsce zajął Mikołaj Koteras a III Krzysztof Jachna.

oraz

– Turniej Bracki- Strzelanie do Tarczy Brackiej, ograniczony do członków Bractwa: I miejsce i Tarczę zdobył Stanisław Grzegorzewski. Na II miejscu uplasował się Krzysztof Przykucki a na III Krzysztof Migasiewicz.

Najcelniejszy strzał dnia oddał Dariusz Bałażyk.

Zdobywcy 3 pierwszych miejsc w każdym Turnieju obdarowani zostali Pucharami, a drużyny uczestniczące w Memoriale również nagrodami rzeczowymi.

Wszyscy uczestnicy Turnieju mogli skorzystać z bufetu szwedzkiego oraz kawy, herbaty i słodkości zabezpieczonych przez Bractwo Kurkowe.

tekst i zdjęcia
Stanisław Grzegorzewski