Ukraińska sztuka ludowa -warsztaty

Nauczycielki z naszego przedszkola wraz z zaproszonymi koleżankami z Mieściska wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez panie nauczycielki, artystki z miejscowości Biała Cerkiew na Ukrainie, na co dzień pracujące w Domu Kultury „Słonecznik”, gdzie uczą dzieci i młodzież zarówno ukraińskiej sztuki ludowej jak i różnych technik artystycznych. Panie Ludmiła Krasnitska-Łutsyk, Lubow Boblo zaprezentowały nam ukraińską sztukę ludową.

Podczas warsztatów nauczycielki miały możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami plastycznymi, bowiem wykonywały prace plastyczne różnymi technikami, m. in.

Decoupage — techniką ozdabiania przedmiotów polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.
Bieriesty – techniką plastyczną polegającą na malowaniu obrazów na korze brzozowej oraz Pertykiwki czyli specyficznego sposobu malowanie powstałego w drugiej połowy XVIII w niedużym miasteczku na terytorium Naddnieprza – Petrykiwce. Polega ona na tradycyjnym unikalnym stylu sztuki zdobniczej i specyficznej ornamentyki.

W drugiej części warsztatów Pani Walentyna Korobko wprowadziła nas w świat magii i czarów.

Zaprezentowała wiele ciekawych, magicznych, ale przede wszystkim bardzo prostych zabaw dla dzieci, które można wykorzystać w każdej chwili. Wszystkie „czarodziejskie atrakcje” ożywiły i rozbawiły uczestniczki warsztatów.

***

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pod koniec listopada nasze przedszkolaki odwiedziła pani pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu. Dzieci bardzo się ucieszyły. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom najbardziej lubiane przez najmłodszych książki. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały bajeczek czytanych przez gościa.

Pani zachęcała w ten sposób do zapisania się do biblioteki, wypożyczania książek i poznawania nowych bohaterów oraz ich różnorodnych przygód.

Dorota Muszyńska


 III Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

W Przedszkolu Samorządowym im. Kubusia Puchatka odbył się III Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Głównymi „bohaterami” tego dnia były przedszkolaki i uczniowie z sześciu placówek oświatowych oraz ich nauczyciele .Jak co roku uroczystość zaszczycili znamienici goście: Pan Tadeusz Kłos – Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, Pani Blanka Gaździak- Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Skoki, Pani Beata Nowak –Szmyra – Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Miasta i Gminy Skoki, Pani Elżbieta Skrzypczak-Dyrektor  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Skoki oraz Pani Paulina Serba –Przewodnicząca Rady Rodziców.

Celem przeglądu było ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, uświadomienie ich roli w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie osobowości Polaka – współczesnego patrioty.

Imprezę rozpoczęła grupa ,,Mądre Sowy ”,która pod kierunkiem pani Katarzyny Kędziory –Dukszty zaprezentowała narodowy taniec Polonez. Równie efektowny był występ dzieci z drugiej grupy starszaków ,wspaniały taniec do piosenki ,,Uwięziony ptak” na wszystkich wywarł ogromne wrażenie. Dzieci przygotowały panie Wiesława Paczyńska oraz Lucyna Walewska-Jastrząbek.

Zgodnie z założeniem, przegląd nie był formą konkursu – nie przyznawano miejsc – dlatego też każda z grup na zakończenie otrzymała pamiątkowe dyplomy ,statuetki oraz upominki.

W  III Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej udział wzięły dzieci z:

  • Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie
  • Niepublicznego Przedszkola Artystycznego w Potrzanowie
  • Przedszkola „Leśne Ludki” w Mieścisku
  • Przedszkola Milenium ,,Mali Odkrywcy” w Popowie Kościelnym
  • Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach oraz
  • dzieci ze Szkoły Podstawowej ,, Milenium” w Popowie Kościelnym

Ogromne podziękowania organizatorzy składają wszystkim opiekunom za wkład pracy włożony w przygotowanie uczestników oraz za chęć udziału w trzeciej już edycji przeglądu.

K. Adamska


 Gminny przegląd spektakli profilaktycznych

 Grupa „SOWY” 25.11.2015 brała udział w Gminnym Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych.

Dzieci przedstawiły opowiadanie pt.”Miś o złotym sercu”. Przedstawienie opowiadało o odrzuceniu w grupie i sposobach naprawienia złego zachowania. Dzieci gestem, mimiką, słowem i piosenką opowiedziały o przejściu od nietolerancji, braku zrozumienia niewłaściwych postaw do pełnej akceptacji i zrozumienia Młodzi aktorzy perfekcyjnie poradzili sobie z powierzonymi rolami.

Starszaki swoje przedstawienie pokazały również najmłodszym kolegom w przedszkolu.

W. Paczyńska


 Wycieczka do fabryki bombek w Gnieźnie

 Przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z starszych grup wiekowych wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu, zapoznanie z procesem powstania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cztery główne działy produkcji

W dziale „dmuchalnia” przedszkolaki zobaczyły jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.

W drugim dziale „srebrzalnia” pokazano jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, gdzie bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji.

Kolejny etap który zwiedziły dzieci to „lakiernia”, gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. W „lakierni” dzieci podpatrzyły jak kulki nabierają pięknych barw i  przyjrzały się jak nanoszona jest na bombki farba, która nadaje im unikalnego wyglądu.

Czwarty – ostatni etap to „dekoratornia” gdzie wykwalifikowany zespół dekoratorów, nadaje bombce wyjątkowy i unikalny wygląd. Podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a także przyjrzeliśmy się jak zespół dekoratorów maluje na bombkach dekoracyjne wzory przekonaliśmy się co sprawia iż każda nasza bombka jest wyjątkowa.

Na koniec wszyscy udali się do sklepiku, gdzie była możliwość obejrzenia aktualnych trendów, dominujących w okresie świątecznym.

Każde dziecko otrzymało w prezencie bombkę ze swoim imieniem.

M. Futro


 Warsztaty bożonarodzeniowe

Dnia 1 grudnia całe przedszkole zamieniło się na moment w pracownię artystyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W serdecznej, świątecznej atmosferze rodzice naszych przedszkolaków odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych wspaniałych artystów.

Dzieci z radością przywitały rodziców w swoich salach, po czym wszyscy chętnie zabrali się do pracy. Zadaniem było zrobienie dowolnej ozdoby świątecznej, która miała znaleźć się na kiermaszu. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek, z pomocą rodziców powstawały radosne aniołki, kolorowe choinki, świecące bombki, pachnące pierniki. Ozdoby bożonarodzeniowe z pewnością stanowiły świąteczną dekorację domów.

A. Bałażyk


Noc mikołajkowa w przedszkolu

W czwartkowy wieczór, 3 grudnia rozpoczęła się dla najstarszych przedszkolaków długo oczekiwana – NOC MIKOŁAJKOWA.

O godzinie 18.00 przybyły do przedszkola wyposażone w śpiwory, poduszki, ulubione przytulanki i latarki. Gdy wszystkie miejsca do spania były już przygotowane, dzieci zeszły do Sali „Króliczków”. A tam ….na krzesełku siedział Kubuś Puchatek, który miał dla dzieci zadanie. Otóż, aby móc rozpocząć zabawę trzeba było Kubusia pocałować w nos. Oczywiście wszystkie przedszkolaki z głośnym śmiechem zadanie wykonały.

Kubuś Puchatek bardzo szybko poczuł się zmęczony, więc zaprosił do Sali gościa na którego wszyscy z niecierpliwością czekali – sam poszedł spać.

Mikołaj przywitał się z dziećmi i oczywiście zapytał, czy były grzeczne. Odpowiedź nikogo nie zaskoczyła – wszyscy jak zawsze byli grzeczni. Mikołaj jednak nie uwierzył. Aby otrzymać prezent trzeba było się trochę napracować. Mikołaj przygotował kilka naprawdę trudnych zadań do wykonania. Były więc konkursy, wspólne zabawy ruchowe i taneczne.

Na koniec dzieci wraz nauczycielkami śpiewały znane kolędy i pastorałki. Uwieńczeniem wieczoru było zapalenie lampek na naszej przedszkolnej choince.

Po pełnym wrażeń wieczorze i wspólnej kolacji wszyscy smacznie zasnęli. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza noc spędzona poza domem. Wszyscy zdali ten egzamin na szóstkę.

Rano dzieci wspominały jeszcze wieczór i noc spędzone w przedszkolu, a po smacznym śniadanku przedszkolaki ….wcale nie wróciły do domów. Zostały w przedszkolu, ponieważ był piątek. A piątek to normalny dzień pracy. Rodzice odbierali więc swoje pociechy dopiero po obiedzie. Oj ciężki to był dzień. Nocne harce dawały się niektórym we znaki. W salach starszaków nie było słychać codziennego gwaru, raczej delikatny szum rozmów i cichej zgodnej zabawy.

M. Futro


Konkurs „Szopka bożonarodzeniowa”

W grudniu dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym na Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Założeniem konkursu było popularyzowanie tradycji bożonarodzeniowych poprzez przedstawianie tej tematyki w formie szopki i prac plastycznych, przestawiających narodziny Chrystusa.

Biorąc pod uwagę wartości artystyczne prac i ich zgodność z wymogami regulaminu, jury w kategorii – przedszkola przyznało specjalne wyróżnienia dla trzech dziewczynek z naszej placówki: LAURY GOGULSKIEJ, MAI DONDAJ, JULII CABAŃSKIEJ.

GRATULUJEMY!

D. Muszyńska


Jasełka

Tradycją naszego przedszkola są coroczne jasełka przygotowywane przez dzieci pod opieką swoich opiekunów.

W tym roku nie mogło być inaczej.

21 grudnia 2015 dzieci z grup ,,Króliczki I” oraz ,,Króliczki II” zaprosiły do pięknie udekorowanej sali całą społeczność przedszkolną oraz znamienitych gości: Burmistrza UMiG Skoki – p. Tadeusza Kłosa, Sekretarz U M i G – p. Blankę Gaździak, Kierownika Referatu Oświaty – p. Beatę Nowak – Szmyrę, Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Skoki – p. Zbigniewa Kujawę, Dyrektor Biblioteki – p. Elżbietę Skrzypczak. Kierownika OPS – p. Roberta Rogalińskiego, Gminnego koordynatora ds. uzależnień – p. Małgorzatę Szpendowską – Wylegalską, Skarbnika p. Aleksandrę Kamińską.  Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój „Króliczki” z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wystąpiły przed zgromadzoną publicznością prezentując przedstawienie jasełkowe pt., W wigilijną noc”.

W pięknych strojach, które dla swoich pociech przygotowali rodzice, dzieci prezentowały się znakomicie. Przedstawienie Bożonarodzeniowe sprawiło, że wszyscy poczuli ten świąteczny klimat. Publiczność była zachwycona występami. Młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa od zgromadzonych na widowni gości, a także kolegów i koleżanek z innych grup.

Następnego dnia dzieci wystąpiły dla swoich rodziców, którzy tłumnie przybyli do przedszkola. Gromkie brawa od zachwyconych swoimi pociechami rodziców słychać było w całym przedszkolu.

M. Futro


Wigilia i gwiazdor

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie.

Wspaniałym momentem było śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń.

Jednak przez cały dzień dzieci czekały z bijącym sercem i wypiekami na buźkach na gościa, który miał je odwiedzić.

Wreszcie przyszedł!

Gwiazdor pojawił się w przedszkolu mimo braku śniegu. Podczas wizyty odwiedził każdą grupę, gdzie miał okazję porozmawiać z dziećmi i każdemu podarować upominek.

Dzieci odwdzięczyły się Gwiazdorowi piosenkami, wierszami a odważni nawet uściskiem i buziakiem. Wszystkie chętne przedszkolaki mogły zrobić z Gwiazdorem pamiątkowe zdjęcie.

Kiedy nadeszła w końcu chwila rozstania Gwiazdor obiecał, że odwiedzi przedszkole za rok.

M. Futro


 Balik karnawałowy

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dla nich bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu także odbył się taki bal , podczas którego najmłodsi mieli możliwość wspólnego potańczenia i pośpiewania.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …  nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Dzieci tańczyły w rytm znanych przebojów, niejednokrotnie śpiewając. Nie zabrakło również konkursów, w których bardzo chętnie wszyscy uczestniczyli.

Gdy tancerze poczuli się bardzo zmęczeni ogłoszono  przerwę na na „małe co nieco”.

Podczas pląsów i zabaw na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok.

M. Futro


Ferie zimowe

Od 18.01 do 29.01.2015r. przedszkole będzie pełniło dyżur w godz. 6.30 – 16.30. Dzieci zapisujemy na listy wyłożone w szatni.