Teatr profilaktyczny na stałe zagościł w naszej Gminie. Przegląd Spektakli Profilaktycznych to niezwykle ważne przedsięwzięcie umożliwiające poprzez dramę dotrzeć do świadomości dzieci i młodzieży, pobudzić młodych ludzi do refleksji nad sprawami ważnymi, a zwłaszcza zagrożeniami obecnymi w dzisiejszym w świecie.

Teatr w Edukacji nie jest wymysłem lokalnym, bo pojawił się w Anglii w latach 60 –tych XX wieku. Należy do rozpoznawalnego i uznanego zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Europie Zachodniej gatunku teatralnego zwanego Teatrem Stosowanym .

U jego podstaw leżą idee „udostępniania go” szerokim rzeszom odbiorców oraz dążenie do zerwania z rozumieniem teatru jako dobra ekskluzywnego, dostępnego tylko wybranym.

Metoda Teatru w Edukacji umożliwia młodzieży osobiste zaangażowanie w proces profilaktyczny. Siła tego doświadczenia sprawia, że efekty programów prowadzonych metodą Teatru w Edukacji są znacznie trwalsze niż w przypadku tradycyjnych metod edukacyjno-profilaktycznych.

Celem Przeglądu jest popularyzacja wśród młodych ludzi, poprzez formy teatralne, wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia, asertywnej postawie wobec współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uzależnień od środków psychoaktywnych. Dzieci i młodzież prowadzą otwartą rozmowę na tematy trudne, szukają rozwiązań, stają się „ekspertami w zakresie samych siebie i swojego życia”. Są zaangażowani w sytuację problemową zarysowaną w spektaklu i na swój sposób ją przeżywają. Efekt profilaktyczny uzyskiwany jest poprzez kontakt, wymianę myśli i poglądów oraz dzielenie się refleksjami.

Może właśnie ta otwartość działań teatralnych wpływa na ich popularność, bo na VIII Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych zgłosiło się w tym roku 18 grup teatralnych ze szkół i placówek oświatowych funkcjonujących na terenie Gminy oraz gościnnie wystąpiła młodzieżowa grupa teatralna z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec.

25.11.2015 teatr zagościł w Szkole Podstawowej w Skokach, której Dyrekcja użyczyła pomieszczeń do organizacji pierwszego dnia Przeglądu. Wzięło w nim udział 11 grup teatralnych, które zaprezentowały następujące przedstawienia:

 1. „Słowik w klatce” – grupa teatralna „Maska” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach
 2. „Przedszkolak czysty musi być” – grupa teatralna „Muchomory” z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie, oddział w Łosińcu
 3. „Ruch to zdrowie” – grupa teatralna z Przedszkola Artystycznego w Potrzanowie
 4. „Jak Gucio i Maja o czystość dbają”- grupa teatralna „Słoneczka” z Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie
 5. „W niewoli nałogów” – grupa teatralna ze Świetlicy w Skokach
 6. „Miś o złotym sercu” – grupa teatralna „Sowy” z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka” w Skokach
 7. „Smok i owoce” – grupa teatralna z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Akademia Rozwoju” w Skokach
 8. „Taniec życia” – grupa teatralna „Kolorowa Świetlica” ze świetlicy w Rościnnie.
 9. „Zielone szkiełko” – grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie, filia w Lechlinie
 10. „Dzień dla zdrowia”- grupa teatralna „Bajka” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach
 11. „Królewna Śnieżka” – grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie

06.12.2015 grupy teatralne prezentowały się w hali widowiskowo –sportowej w Gimnazjum nr 1 w Skokach. W drugim dniu Przeglądu wzięło udział 7 takich grup, które pokazały następujące przedstawienia:

 1. „Chodź człowieku coś Ci powiem” – uczniowie z klas IIIa i IIa z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
 2. „Wolni od przemocy” – grupa teatralna „Dwójka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Antoniewie
 3. „Co się dla kumpla nie robi” – uczniowie z klasy IIIa z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
 4. „W krainie snu” – grupa teatralna „Czwórka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Antoniewie
 5. „Internet to nie wszystko”– grupa teatralna „Iluzja” z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
 6. „Diabły” – grupa teatralna „Ósemka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Antoniewie
 7. „Opowieść Wigilijna” – grupa teatralna ze Świetlicy w Potrzanowie

Gościnnie wystąpiła grupa teatralna „Teatr bez nazwy” z Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu ze spektaklem „Drogi przyjacielu”.

Tematyka przygotowanych prezentacji była różna, dostosowana do wieku dzieci oraz młodzieży. Wszyscy artyści jednomyślnie wskazywali na to jak trzeba żyć aby być zdrowym, jakich środków unikać i jaki tryb życia prowadzić, by nie popaść w uzależnienie. Nie zabrakło też refleksji nad rolą wartości takich jak miłość, przyjaźń, tolerancja czy zrozumienie w życiu każdego człowieka.

Wszystkie grupy teatralne i wszyscy uczestnicy Przeglądu, za wkład pracy w przygotowanie spektakli, otrzymali nagrody. Szczególne podziękowania należą się natomiast dorosłym, którzy wraz z dziećmi i młodzieżą przygotowali artystyczne prezentacje, a należą do nich: Babrakowska Beata, Białkowska – Gąsiorek Maja, Bilorusowa – Fertsch Jarosława, Dembińska Hanna, Drzewosz Kamila, Fertsch Agnieszka, Graczyk Grażyna, Hinc Anna, Kalka Katarzyna, Kmieć Paulina, Kobus – Bogunia Danuta, Kozłowska – Włodarzek Dorota, Kramer Alicja, Kruszka Estera, Lubawa Grażyna, Marszewska Paulina, Martyńska Renata, Michalak Emilia, Nowak Paulina, Orylska Kinga, Paczyńska Wiesława, Różnowski Arkadiusz, Słoma Elżbieta, Szymańska Katarzyna, Wiśniewska Małgorzata, Wróbel Lidia.

Popularność Przeglądu może świadczyć o tym, że TRATR jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.