22 maja 2015 w skockim gimnazjum odbył VI Piknik Naukowy pod hasłem „Odkryj swój talent”. Swoją obecnością zaszczyciły nas władze gminne, delegacje gimnazjów z Gniezna, Kiszkowa, Mieściska, Wągrowca, Witkowa oraz szkół podstawowych z Popowa Kościelnego i Skoków.

Część oficjalną przygotowali młodzi aktorzy naszego gimnazjum. Najpierw uczniowie klas pierwszych przedstawili inscenizację baśni „Czerwony Kapturek” w wersji anglojęzycznej, a następnie członkowie Szkolnego Koła Teatralnego „Iluzja” zaprezentowali humorystyczne scenki rodzajowe. Występy nagrodzono gromkimi brawami.

W dalszej części pikniku wszyscy z zaciekawieniem słuchali i podziwiali uczestników konkursu „Mam talent”, którzy wykazali się nie lada odwagą i uzdolnieniami. Dzięki pokazom animatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dowiedzieliśmy się, czym jest muzyka dla fizyka, a czym dla artysty. Dużą atrakcją pokazów była orkiestra utworzona z widzów, którzy wygrywali melodię plastikowymi rurkami – świetna zabawa!

Po części oficjalnej nadszedł czas na zadania projektowe. Były to m.in.: eksperymenty, doświadczenia, łamigłówki, zagadki i gry z różnych dziedzin nauki. Młodzież z wielkim entuzjazmem uczestniczyła w prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez zaproszonych gości: podróżniczkę panią Małgorzatę Wojciechowską, artystki – panią Anitę Sikorę i Agnieszkę Fertsch, miłośnika pszczół pana Marka Bukowskiego, ornitologa pana Artura Lange i pracowników Nadleśnictwa Łopuchówko.

Pogoda dopisała, więc szkolny taras był licznie odwiedzany przez różne grupy wiekowe, by wspólnie z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Poznania i członkami Szkolnego Koła Astronomicznego „Antares” prowadzić obserwacje Słońca sprzętem astronomicznym.

W naszych szkolnych murach gościliśmy również paralotniarzy – pana Daniela Walkowiaka i Tomasza Kroteckiego, członków kadry narodowej Aeroklubu Polskiego, którzy zaprezentowali wszystkim zainteresowanym motoparalotnie i odpowiedzieli na szereg pytań związanych z uprawianiem tego rodzaju sportu.

W trakcie zadań projektowych odbył się VI Konkurs Plastyczny „Mój talent” i IV Skocki Konkurs Przyrodniczy.

Ostatnią pozycją pikniku był „Playback show” przygotowany przez naszych gimnazjalistów. Zaszczytny tytuł „Ulubieńca publiczności” został przyznany klasie Id.

VI Piknik Naukowy zakończył się ogłoszeniem wyników i wręczeniem atrakcyjnych nagród rzeczowych.

Nie udałoby się przygotować tego przedsięwzięcia, gdyby nie hojność wielu firm i instytucji.

Ogromne podziękowania kierujemy do fundatorów nagród rzeczowych: Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, właściciela Firmy Transportowej w Sławnie – Pana Andrzej Wędzikowskiego, właściciela firmy Agro-Handel w Polskiej Wsi – Pana Tomasza Lewandowskiego, właściciela firmy PHU w Polskiej Wsi – Pana Krzysztofa Ksel, właściciela firmy Auto – Mechanika w Kamieńcu – Pana Rafała Pisarka. Dziękujemy za przygotowanie ciepłego posiłku, który ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Skoki oraz Pan Krzysztof Migasiewicz, właściciel Cukierni Piekarni „Emka” w Skokach.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „ MÓJ TALENT”
1miejsce – Julia Graczyk – Akademickie Gimnazjum w Gnieźnie
2 miejsce – Klaudia Figura – Akademickie Gimnazjum w Gnieźnie
3miejsce – Wiktoria Gibas – Gimnazjum Polskich Noblistów w Kiszkowie
Wyróżnienie- Paulina Springer i Jagoda Szkudlarek

WYNIKI IV SKOCKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO
1 miejsce – Gimnazjum nr 1im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
2 miejsce – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec im. Marii Konopnickiej
3 miejsce – Gimnazjum Polskich Noblistów w Kiszkowie

WYNIKI KONKURSU „ MAM TALENT”
1 miejsce – Karolina Jankowiak, Izabele Urbanek, Michał Żółtkowski –Akademickie Gimnazjum w Gnieźnie
2 miejsce – Alicja Burzyńska –Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
3 miejsce – Olga Jurek – Gimnazjum Polskich Noblistów w Kiszkowie

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU O GMINIE SKOKI
1 miejsce – Anna Zrobczyńska
2 miejsce – Weronika Sydow
3 miejsce – Weronika Rojtek

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję nauczycielom i uczniom, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie zadań projektowych i wszystkim tym osobom, dzięki którym piknik był po raz kolejny niepowtarzalnym, wspaniałym wydarzeniem.

Małgorzata Dudek