Wanda i Edward Brzykcy, Terasa i Lubomir Kozłowscy, Maria i Wojciech Nowiccy oraz Janina i Bolesław Mikołajczykowie w II półroczu 1964 znajdowali się wśród wielu młodych ludzi, którzy w Urzędach Stanu Cywilnego w różnych rejonach Polski zawarli związki małżeńskie i założyli rodziny.

Dzisiaj, po 50 latach łączy ich to, że wszyscy są mieszkańcami Miasta i Gminy Skoki, w której znaleźli swą „Małą Ojczyznę”. Wszyscy należą też do tych nielicznych, którym zapewne dzięki Opatrzności , ale i dzięki miłości i zrozumieniu oraz wzajemnemu szacunkowi, pokonując różne przeszkody dnia codziennego udało się wytrwać w związkach i w stosunkowo dobrym zdrowiu dożyć Złotych Jubileuszy Małżeństwa. Bo przecież Złote Gody stanowiące podsumowanie i ukoronowanie związku, to wcześniej wspólnie przeżyte ponad 18.250 dni i nocy, wśród których były zarówno dni radosne, jak i pełne smutku, goryczy oraz zmartwień i troski o los swych dzieci i wnuków.

Wszyscy wspomniani na wstępie Jubilaci uroczystości rocznicowe w stosownym czasie obchodzili już w gronie rodziny i przyjaciół, a w dniu 19 maja 2015 na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Skoki Tadeusza Kłosa przybyli do Sali Ślubów skockiego Urzędu Stanu Cywilnego. Wizyta ta wiązała się z przyznaniem Im przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Medalu „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” i udekorowaniem Ich tym Medalem przez Burmistrza.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły słowa powitania wypowiedziane pod adresem Jubilatów przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, połączone z gratulacjami i podziękowaniami i za Ich dotychczasowe pracowite życie i działania na rzecz swych rodzin i społeczeństwa. W wystąpieniu tym wypowiadanym w imieniu własnym oraz Burmistrza Pani Joanna Wolicka Przywarty zawarła też życzenia wielu lat szczęśliwego wspólnego życia i cieszenia się szczęściem swych najbliższych.

Po ceremonii powitalnej Burmistrz Tadeusz Kłos z upoważnienia Prezydenta Rzeczypospolitej udekorował Jubilatów Medalami, a godności tej dostąpili:

Mieszkańcy Pawłowa Skockiego: ur. w Dzwonowie, Wanda zd. Kubiś i ur. w Miączynku, Edward Brzykcy. Ślubowali 19. 09. 1964 w USC w Skokach, a sakramentalne „Tak” przed ołtarzem powiedzieli sobie w tym samym dniu w Sanktuarium Maryjnym w Dąbrówce Kościelnej. Pani Wanda pracowała w Poznańskich Restauracjach Dworcowych „WARS”, a Pan Edward jako nauczyciel w placówkach oświatowych na terenie Miasta i Gminy Skoki. Państwo Brzykcy wychowali córkę i syna i doczekali się 1 wnuczki i 4 wnuczków. Prowadzą aktywne życie, uwielbiają przyrodę i pracę na własnej działce i w pasiece.

Mieszkańcy Lechlina: ur. w Lechlinie, Teresa zd. Gramza i ur. w Lechlinie, Lubomir Kozłowscy. Ślubowali 5.12.1964. w USC w Skokach, a wolę swą potwierdzili sobie przed kapłanem 23 .01.1965 w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa w Lechlinie. Oboje pracowali w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjne w Lechlinie. Państwo Kozłowscy wychowali 2 córki i cieszą się posiadaniem 3 wnuczek i 1 wnuczka oraz 1 prawnuczka. Uwielbiają przyrodę i wielką satysfakcję daje im praca na własnej działce.

Mieszkańcy Stawian: ur. w Aspel, Maria zd. Manowska i ur. w Kolonii Komorowo, Wojciech Nowiccy. Ślubowali 12.12.1964 w USC w Kazimierzu Biskupim. Od 1979 zamieszkują w Stawianach. Oboje pracowali w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Państwo Nowiccy wychowali 3 córki i 3 synów, szczycą się posiadaniem 8 wnuczek i 5 wnuczków oraz 1 prawnuczka. Lubią przebywać na łonie natury, uprawiać ziemię i wielkie zadowolenie sprawiają Im efekty pracy na własnej działce.

Mieszkańcy Antoniewa: ur. w Bliżycach , Janina zd. Szafrańska i ur. w Rogoźnie, Bolesław Mikołajczykowie. Ślubowali 19.09. 1964 w USC w Skokach, a śluby swe potwierdzili 17.10.1964 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Raczkowie. Oboje pracowali w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Antoniewie, Pani Janina w charakterze kucharki, a Pan Bolesław jako nauczyciel wychowawca. Państwo Mikołajczykowie wychowali córkę i syna i są dumni z posiadania 2 wnuczek i 4 wnuczków. Są członkami Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skokach i aktywnie uczestniczą we wszelkich jego działaniach – szczególnie lubią wycieczki i wieczorki taneczne. Z satysfakcją uprawiają własną działkę, a Pan Bolesław wolny czas stara się spędzać nad miejscowym jeziorkiem i oddawać się ulubionemu wędkowaniu, w którym często towarzyszy mu żona.

Uroczystości oficjalne w Sali Ślubów zakończyły słowa podziękowań pod adresem ich organizatorów, które w imieniu odznaczonych skierował Edward Brzykcy.

Po części oficjalnej i pamiątkowym zdjęciu, nastąpiło spotkanie „przy stole”, w trakcie którego po tradycyjnej lampce szampana za zdrowie odznaczonych, przy kawie i okolicznościowym torcie oraz słodkościach wspominano wydarzenia z życia Jubilatów i społeczności gminnej. Ze wspomnień tych wynikało, że wszyscy wyrażają zadowolenie z dokonanych 50 lat temu wyborów swych współmałżonków. Wszyscy też mogą powiedzieć, że „nie zmarnowali powierzonych Im talentów”. Ciężko pracowali dla dobra swych rodzin, a Panie umiejętnie łączyły wychowanie dzieci z pracą zawodową, dzięki czemu obecnie otrzymują własne emerytury, co znacznie wzmacnia ich budżety rodzinne. Przebywając na emeryturze w miarę możliwości starają się prowadzić aktywny tryb życia, korzystać z darów natury i pomagać swym najbliższym – zainteresowania naszych Jubilatów staraliśmy się przybliżyć czytelnikom powyżej.

Wizytę w dniu 17.05. w Urzędzie, Jubilatom przypominać będą Medale, dokumenty pamiątkowe , wspólne zdjęcie oraz bukiety kwiatów, którymi obdarowane zostały Panie i gadżety promujące Miasto i Gminę Skoki.

W imieniu redakcji Wiadomości Skockich i współmieszkańców Miasta i Gminy Skoki Naszym Bohaterom – Jubilatom , życzymy długich lat życia oraz cieszenia się szczęściem swych najbliższych i doczekania się kolejnych Jubileuszy.

Galeria zdjęć z Jubileuszu:

[Not a valid template]