24 kwietnia 2015 już po raz ósmy odbyło się w Skokach Ogólnopolskie Spotkanie Gimnazjów noszących imię Polskich Olimpijczyków. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło 8 szkół z całej Polski. Swoją obecnością zaszczyciły nas delegacje szkół z Gliwic, Kędzierzyna Koźla, Koła , Przykony, Ostrowite, Racotu, Wałcza i Skoków.

Zaproszenie nasze przyjęli i przybyli na naszą uroczystość Pan Dariusz Goździak – przedstawiciel PKOL – u olimpijczyk z Barcelony, Pan Zbigniew Orywał – olimpijczyk z Rzymu, Pan Łukasz Nowak olimpijczyk z Londynu (absolwent skockiego gimnazjum). Swoją obecnością uroczystość uświetnili Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Pan Tadeusz Kłos, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego Pan Krzysztof Migasiewicz, Proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa w Skokach Ksiądz Karol Kaczor, Sekretarz Gminy Skoki Pani Blanka Gaździak, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Skokach Pani Elżbieta Skrzypczak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Balicka. Uroczystość prowadziła Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Weronika Sydow.

Święto Szkoły rozpoczęło się ceremoniałem olimpijskim, podczas którego wprowadzono delegacje szkół wraz ze sztandarami. Apel olimpijski odczytała uczennica klasy pierwszej o profilu sportowym Zuzanna Stefańska. Flaga olimpijska została wciągnięta na maszt przez Tomasza Markiewicza w asyście koleżanek Izabeli Druciarek i Darii Szwed – uczniów klas trzecich, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w wielu konkursach i zawodach. Znicz olimpijski zapalił uczeń klasy III sportowej Marek Jahnz w asyście koleżanek z klasy Marty Dudzińskiej i Anny Kosteckiej. Część oficjalną uświetnili występami poetycko – muzycznymi Magdalena Moszczyńska, Krzysztof Neldner, Julia Dereżyńska i Julia Martynek. Alicja Burzyńska uczennica klasy II sportowej- zaprezentowała scenkę baletową samodzielnie opracowaną i przygotowaną przez uczennicę.

Miłą niespodzianką było odczytanie listu z życzeniami od Pana Kamila Stocha dwukrotnego złotego medalisty z Soczi skierowanego dla wszystkich uczestników spotkania. „ …Chciałbym przekazać Wam, że w przyszłości możecie być kim chcecie, trzeba tylko marzyć i uwierzyć w siebie”.

Po części oficjalnej gimnazjaliści rozpoczęli rywalizację sportową na Pikniku Olimpijskim. Obejmował on zmagania w kilku konkurencjach „niekoniecznie olimpijskich”. Dużym powodzeniem cieszyła się: jazda na byku, trampolina, dart, tor strażacki, strzelanie z wiatrówki, siłomierz, slalom rowerowy i pierwsza pomoc medyczna. Aby uczestniczyć w losowaniu nagród należało zaliczyć przynajmniej 6 konkurencji. W tym samym czasie część gimnazjalistów zmagała się z pierwszą częścią testu wiedzy olimpijskiej, a lekkoatleci udali się na trasę biegu sztafetowego.

Rada Rodziców ufundowała wszystkim uczestnikom zlotu ciepły posiłek, po którym w hali sportowej odbyła się druga część konkursu wiedzy olimpijskiej.

Miłym akcentem spotkania było złożenie życzeń jubilatowi Zbigniewowi Orywałowi, który obchodził 85 urodziny.

Po zakończeniu zmagań odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy oraz sztafet olimpijskich a następnie losowanie nagród uczestnikom pikniku olimpijskiego.

WYNIKI VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY OLIMPIJSKIEJ
„ŚLADAMI POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW”
SKOKI, 24 KWIETNIA 2015

Konkurs składał się z dwóch części. Część pierwsza obejmowała test składający się z 25 pytań . Część druga to quiz, w którym uczeń po udzieleniu 2 niepoprawnych odpowiedzi odpadał z dalszej rywalizacji. W klasyfikacji indywidualnej liczyły się punkty zdobyte w teście pisemnym oraz odpowiedzi z części ustnej. Do klasyfikacji szkół liczyły się punkty zdobyte przez dwoje uczniów biorących udział w konkursie z danej szkoły.

WYNIKI INDYWIDUALNE:

 1. Tomasz Markiewicz – Skoki – 31,5 pkt.
 2. Bartosz Kliś – Koło – 30,0 pkt.
 3. Szymon Adler – Kędzierzyn Koźle – 25,5 pkt.
 4. Weronika Kośmider – Racot – 25,0 pkt.
 5. Michał Nieckarz – Kędzierzyn Koźle – 24,5 pkt.
 6. Jakub Sychowiec – Koło – 24,0 pkt.

WYNIKI SZKÓŁ:

 1. Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kole – 54,0 pkt.
 2. Publiczne Gimnazjum Sportowe nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Kędzierzynie Koźlu – 50,0 pkt.
 3. Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach – 44,5 pkt.
 4. Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie – 40,5 pkt.
 5. Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Przykonie – 37,0 pkt.
 6. Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem – 35,0 pkt.
 7. Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu – 28,5 pkt.
 8. Gimnazjum nr 11 im. Polskich Olimpijczyków w Gliwicach – 26,5 pkt.

FESTIWAL SZTAFET OLIMPIJSKICH

Zespół składał się z 7 uczestników, którzy mieli do pokonania po 800 metrów biegu przełajowego każdy . Bezkonkurencyjni okazali się gimnazjaliści z Gliwic, którzy obronili tytuł wywalczony rok temu.

WYNIKI:

 1. Gimnazjum Gliwice
 2. Gimnazjum Ostrowite
 3. Gimnazjum Kędzierzyn Koźle
 4. Gimnazjum Skoki
 5. Gimnazjum Racot
 6. Gimnazjum Wałcz
 7. Gimnazjum Koło

Organizatorzy dziękują za pomoc w zorganizowaniu zlotu:

Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu,

Starostwu Powiatu Wągrowieckiego,

Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki,

Radzie Rodziców przy Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach,

Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach,

Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Skokach.

Grzegorz Samol
Zdjęcia: H. Węglewska I I. Węglewska