Pamiętajmy, że szczegółowy zakres i zasady zmian określi Rozporządzenie, które zostało poddane konsultacji. W zakresie działań publicznych, po przeanalizowaniu  panującej sytuacji na terenie Gminy,  w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa mieszkańcom może zostać podjęta decyzja o utrzymaniu pewnych ograniczeń. Zachęcamy mieszkańców do śledzenia strony internetowej Gminy Skoki- zakładka: Co musisz wiedzieć o koronawirusie?- w tym miejscu znajdziecie Państwo bieżące informacje co do funkcjonowania Gminy Skoki w czasie pandemii koronawirusa.

Najważniejsze zmiany III EATPU:

1. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – OTWARCIE SALONÓW KOSMETYCZNYCH I FRYZJERSKICH ORAZ RESTAURACJI

Od 18 maja otwarcie  w/w branż musi odbyć się ono jednak pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

• obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
  • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
  • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać nausługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

• limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

2. OPIEKA I EDUKACJA

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie: zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Ważne! Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

3. TRANSPORT PUBLICZNY

Od 18 maja podwyższony zostaje limit pasażerów w środkach transportu publicznego- połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji.

4. UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

5. SPORT

Od 18 maja zwiększenie limitów osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

• na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
  • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

• 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
    • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
    • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
    • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

6. KULTURA

Od 18 maja możliwe będą m.in.:

• działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
  • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
  • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
  • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
  • wznowienie prób i ćwiczeń.

7. UCZELNIE

Od 25 maja przywrócenie możliwość prowadzenia na uczelniach:

• zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
  • zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

8. KONTROLE NA GRANICY PRZEDŁUŻONE DO 12 CZERWCA

Przedłużona kontrola na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronach rządowych: