Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka (SKD) skończył w kwietniu 2012r. 4 lata. Jego twórca – Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” (ZMPZ) cały czas dba o jak najszerszą promocję swojego „dziecka” poprzez organizację bezpłatnych wycieczek w ramach programu „Lato z przewodnikiem w Puszczy Zielonka” (w tym roku w wakacje również się odbędą), pełną dostępność obiektów dla turystów w weekendy sezonu letniego, a od ubiegłego roku również poprzez wydarzenie – Noc Kościołów Drewnianych. Tegoroczna edycja odbyła się 18 maja w: Rejowcu, Łagiewnikach Kościelnych i Węglewie. Była muzyka, historia, zabytki i niesamowity klimat drewnianych kościołów.

Pierwsza edycja imprezy miała miejsce 10 czerwca 2011 roku w Uzarzewie, Wierzenicy i Kicinie, tym samym obejmując kościoły w dwóch gminach ZMPZ w obrębie jednego powiatu, na obszarze Archidiecezji Poznańskiej. Ta natomiast edycja została zrealizowana w trzech gminach, na terenie trzech powiatów, w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ubiegłym roku prowadzącą całość była Patrycja Owczarzak. Tym razem w imieniu organizatorów spotkania w kościołach prowadzili pracownicy urzędów poszczególnych gmin.

Noc Kościołów Drewnianych 2012 rozpoczęła się koncertem Tomasza Kamińskiego w Rejowcu (gmina Skoki, powiat wągrowiecki). Całość poprowadził Łukasz Ogórkiewicz. Przed koncertem gości witali: ks. Henryk Badura, Tadeusz Kłos — Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, a zarazem Członek Zarządu ZMPZ. Po koncercie na jego uczestników czekały pyszne ciasta i kawa przygotowane przez mieszkanki wsi pod kierownictwem Ewy Zygmaniak – sołtys Rejowca.