Wieś położona 4 km na południe od Skoków. Przy drodze wojewódzkiej nr 196.

Tym odcinkiem przez miejscowość przebiega samochodowy szlak turystyczny Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

W 1846 roku Sława wchodziła w skład dóbr Stawian Ferdynanda Kalksteina. Folwark Sława miał 4 domy i 9 mieszkańców. w 1905 roku uruchomiono tor kolejowy Poznań – Skoki i wybudowano dworzec kolejowy. Sławę i Stawiany posiadał Leonard Brzeski. Wieś należała do parafii Dąbrówka. W 1910 roku cały okręg dworski był własnością Celiny Chłapowskiej ze Stawian. Okręg obejmował 1146,42 ha obszaru. We wsi była torfiarni.

W 1950 roku zaczęto budować Roszarnię Lnu. W tej niewielkiej osadzie wybudowano dużą bazę nasieno – surowcową Zakładów Lniarskich „Linum” z Pakości. Zakład działał do lat 80-tych. Zatrudniał około 100 osób, niestety zakład upadł.

Gustawa Patro „Miasto i Gmina Skoki” Wągrowiec 2001