Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej

Odkrycie w sam raz na jubileusz

Dzieje naszego miasta fascynują mnie od dawna i na ich zgłębianie przeznaczam sporo czasu. Zawsze ciekawiło mnie to, kiedy dokładnie założono Skoki. Ubolewałam, że dokument lokacji miasta uznaje się za zaginiony; nie wiemy jak wyglądał, nie możemy chlubić się jego posiadaniem, nie znamy szczegółów tego jakże ważnego wydarzenia. Tymczasem niedawno udało mi się wreszcie natrafić na dokument będący odpisem aktu lokacyjnego, o czym wszystkich miłośników naszego miasta mam przyjemność – na razie z konieczności tylko skrótowo – poinformować. Po dokładnym przetłumaczeniu z łaciny na język polski zaprezentuję dokument ów szczegółowo. Dzisiaj mogę powiedzieć, że przyniósł on kilka dotychczas nieznanych informacji, a przede wszystkim przybliżoną datę wydarzenia. Stało się to w pierwszym tygodniu po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, czyli między pierwszym a szóstym marca 1367. Wtedy to król Kazimierz Wielki zezwolił Januszowi dziedzicowi Podlesia na lokację miasta na prawie niemieckim według wzoru średzkiego  w dąbrowie zwanej Skoki położonej między Obornikami a Kłeckiem w Wielkopolsce. Świadkami tego historycznego wydarzenia byli: biskup poznański Jan V Doliwa, wojewoda poznański Pasek z Benic, wojewoda kaliski Przecław z Gułtów, kanclerz łęczycki Florian z Mokrska, sędzia poznański Przecław z Margonina i Jan kasztelan śremski.

Już za kilka dni, w czwartek 26 stycznia o godzinie 11.00  w hali skockiego gimnazjum odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej Gminy Skoki, na której 2017 zostanie ogłoszony rokiem jubileuszowym dla miasta Skoki. Po części oficjalnej przewidziano pierwszy z cyklu zaplanowanych wykładów popularnonaukowych. Mgr Marcin Moeglich przygotował dla Państwa prelekcję pt. Od leśnej dąbrowy do wielokulturowego miasta. Fragmenty dziejów miasta Skoki. Ten sam wykład zostanie powtórzony w poniedziałek, 6 lutego o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej UMiG Skoki przy ulicy Wincentego Ciastowicza 11.

Serdecznie w imieniu organizatorów zapraszam!