czwartek, 05 wrzesień 2013 08:25

Dożynki na góralską nutę

Napisane przez  Elżbieta Skrzypczak i zespół Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Skoki – Organizator Święta Plonów
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

ZOBACZ_FILMDożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Od pokoleń obchodzone w całym kraju i tradycyjnie od wielu lat w Gminie Skoki.

Święto Plonów w Skokach charakteryzują pewne stałe punkty programu: msza święta, korowód, część obrzędowa, wręczanie statuetek Złoty Kłos, turniej sołectw i występy artystyczne oraz zabawa taneczna. Piękne wieńce, ozdobione na ludowo baloty, wiatraki, traktory i baby ze słomy są nieodzownym elementem dekoracji stadionu i ulic w mieście. Dodatkową atrakcję stanowią stoiska rękodzielniczo-warsztatowe.

Jak było w tym roku? dużo po Wielkopolsku, więcej po góralsku. Po to, aby poznać folklor Podhala, skosztować kwaśnicy, zobaczyć sztandar Związku Podhalan, kupić kierpce i posłuchać pięknej muzyki.

Msza święta w góralskiej oprawie słowno-muzycznej jedyna taka w Skokach i w Wielkopolsce. Niezwykłe brzmienie skrzypiec w rękach kapeli Podhalańskiego Zespołu Góralskiego Harnasie z Suchego, przepiękne śpiewy w wykonaniu Zespołu (kilka pokoleń), czytanie mszalne, psalm, modlitwa powszechna w góralskiej gwarze nie pozwolą o sobie zapomnieć. Wśród darów składanych przez starostów dożynkowych i „Skoczki”( na ludowo) chleb wypieczony w Poroninie i oscypki składane w asyście górali. Łzy w oczach wiernych i słowo księdza proboszcza Karola Kaczora tak piękne, że aż wzruszające i słusznie nagrodzone gromkimi brawami licznie zgromadzonych wiernych. Kościół w Skokach przez ponad godzinę przypominał Pęksowy Brzyzek w Zakopanem.

Korowód prowadził sprzed kościoła na stadion Marek Gramza Komendant Gminny OSP w Skokach, tworzyły: poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, starostowie dożynkowi,kapela góralska, goście dożynkowi, mieszkańcy gminy Skoki. O zapewnienie bezpiecznego przemarszu korowodu zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Skokach oraz strażacy z OSP w Skokach.

Obrzędy dożynkowe na stadionie rozpoczęło składanie wieńców dożynkowych przez delegacje wieńcowe z Bliżyc, Chociszewa, Jabłkowa, Kakulina, Kuszewa, Lechlina, Łosińca, Pawłowa Skockiego, Pomarzanek, Potrzanowa, Rejowca, Roszkowa, Roszkówka i Sławicy. O tradycje obrzędowe zadbał Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” oraz starostowie dożynkowi Lidia Grochulska i Stanisław Kaniewski, którzy przekazali chleb Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki Tadeuszowi Kłosowi. Burmistrz zgodnie z tradycją podzielił się chlebem z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi. W ramach części obrzędowej wszyscy zgromadzeni na stadionie mieszkańcy poczęstowani zostali przysmakami regionalnymi przygotowanymi przez Mobilną Firmę Gastronomiczną Bartosz Wołkow ze Skoków.

Występy taneczne i śpiewacze oraz koncert kapeli Podhalańskich Zespołów Góralskich „Harnasie” i „Małe Harnasie” z Suchego/k Poronina zwieńczyło uroczyste odczytanie listu z pozdrowieniami od Wójta Gminy Poronin przez Stanisława Staszela przewodniczącego Rady Gminy Poronin i kierownika artystycznego Zespołu. Pan Stanisław przekazał Burmistrzowi Miasta i Gminy Skoki Tadeuszowi Kłosowi ciupagę, nasz włodarz odwrotnie obdarował gościa porcelanowymi filiżankami z logo Gminy Skoki. Na partnerską współpracę międzygminną wyrazili wolę przedstawiciele Skoków i Poronina.

„Harnasie” śpiewały i tańczyły tak piknie, że nawet chmury przegonione zostały i bezwietrzna słoneczna pogoda nagrodziła talent i kunszt muzyczny artystów. Nagrodzili oczywiści i mieszkańcy brawami i gestami przyjaźni. Niemalże w rytm góralskiej muzyki na stadion wjechała kuchnia polowa,a w niej 100 litrów kwaśnicy. Było więc i smacznie.

Podczas Dożynek Burmistrz Tadeusz Kłos wręczył statuetkę „Złotego Kłosa”, nagrodę przyznawaną od kilku lat za działalność na rzecz rozwoju i budowania pozytywnego wizerunku Gminy Skoki. W tym roku „Złote Kłosy” przyznano rolnikowi wsi Łosiniec Tomaszowi Pauszkowi za szczególny wkład w rozwój wsi Łosiniec oraz Robertowi Kowalewskiemu właścicielowi Gospodarstwa Rybackiego w Skokach, dzierżawcy skockich wód za działania zmierzające do poprawy stanu środowiska naturalnego w Gminie Skoki.

Nagroda Herbu Powiatu Wągrowieckiego została przyznana Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Skokach przez Tomasza Kranca Wicestarostę Powiatu Wągrowieckiego. Bracia Kurkowi tradycyjnie zadbali o organizację turnieju strzeleckiego. W turnieju Brackim o Puchar z okazji Dożynek I miejsce zajął Waldemar Misiorny, II Karol Kłos, III Rafał Jarzembowski, IV Michael Jakubowski a V Robert Koteras. Natomiast w Otwartym Turnieju o Tarczę Burmistrza I miejsce wystrzelał Robert Koteras, tuż za nim znalazł się Rafał Buller, III był Karol Kłos, IV Piotr Witkowski, a V Małgorzata Florysiak. Wszystkim gratulujemy celnego oka i pewnej ręki.

VI Dożynkowy Turniej Sołectw zgromadził liczną grupę kibiców. O najwyższy stopień podium walczyły drużyny z następujących sołectw: Chociszewa, Kakulina, Jabłkowa, Pomarzanek, Sławicy, Rościnna, Szczodrochowa, Lechlinka, Sławy Wielkopolskiej, Potrzanowa, Jagniewic, Kuszewa i Łosińca. Wśród konkurencji turniejowych ciekawostką i nowością było przeciąganie ciągnika, zbieranie ziemniaków oraz wspinaczka na ściance. Tradycyjnie już dojenie sztucznej krowy przez sołtysów i bieg między balotami przez wszystkich uczestników z każdej drużyny cieszyły się powodzeniem. W roli sędziego głównego jak zwykle sprawdził się Krzysztof Mańka. W komisji jurorskiej zasiedli i sprawiedliwie „wyrokowali” Krystyna Dąbek, Józef Gołaszewski i Antoni Jurek z Wielkopolski.

Zwyciężyła ekipa z Rościnna, na drugim miejscu uplasowała się Sławica, a tuż za nią jeszcze na podium Sława Wielkopolska. Brawa dla wszystkich drużyn za wytrwałość.

Wieczór upłynął z Zespołem No To Co i zaintonowanym przez Antoniego Wiśniewskiego, a wyśpiewanym przez 2000 gardeł 100 lat dla Stefanka.

Łukasz Ogórkiewicz czuwał nad sprawną realizacją scenariusza mszy świętej, Karolina Stefaniak i Agnieszka Fertsch utrwaliły na zawsze dożynki w obiektywie aparatu. Katarzyna Dukszta instruktor i dzieci z Grupy Artystycznej „Skoczki” zadbały o oprawę święta na ludowo po wielkopolsku, Jacek Dukszta prowadził konferansjerkę jak zwykle profesjonalnie, godnie i z nutką humoru. Piotr Wiśniewski komentował turniejowe wyczyny rekreacyjno-sportowe. Dalej do nocy grały Kfiaty porywając do tańca tłumy publiczności.

 

Szczególnie dziękujemy tym organizacjom, rolnikom, sołtysom i mieszkańcom, którzy bezinteresownie włączyli się w organizację Święta Plonów. O nich i wykonanych przez nich działaniach piszemy poniżej.

Baloty przewiózł do Skoków i rozstawił Tadeusz Myszka prezes RSP w Lechlinie, małe baloty do dekoracji i turnieju sołectw dostarczył Stanisław Janecko i Tomasz Liberski z Potrzanowa. Dyrekcja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego użyczyła pomieszczeń Ośrodka i gościnnie przyjęła 40. osobową grupę Podhalańskich Zespołów Góralskich Harnasie Chleby dożynkowe ufundowała Piekarnia Grochola ze Skoków, Pomagali w dekoracjach stadionu: Rafał Nowak sołtys Potrzanowa i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie, Alojzy Maciejewski – sołtys Glinna, Mieczysław Krawczyk z Glinna, Monika Komasińska - sołtys z radą sołecką Chociszewa, Ewa Zygmaniak sołtys Rejowca i Arkadiusz Sommerfeld z Rejowca, Małgorzata Napierała sołtys i rada sołecka Jabłkowa, pomocą służył jak zawsze Andrzej Zaranek sołtys Grzybowa, Feliks Kaczmarek sołtys Bliżyc, Daniel Gapiński sołtys Sławicy, Anna Popadowska, Karol Kłos i Zuzia Szamocka. Ireneusz Belter zorganizował wystawę maszyn rolniczych, Firma „Matimex” Sp. z o.oz Kakulina użyczyła przyczepę do zabawy tanecznej, Mirosław Hamera i Firma Naftor z Rejowca użyczyli i  rozstawili namiot, Jan Sztylke z Bliżyc i Henryk Tabaczyński z Potrzanowa użyczyli bryczek konnych do przejazdu w korowodzie starostów dożynkowych i kapeli Harnasie, Stowarzyszenie Edukacyjne Tęcza z Jabłkowa użyczyło namioty,  Marian Deminiak ze Skoków przygotował do udziału w korowodzie konie w siodle, Ryszard Kobus dostarczył wiedzy teoretycznej dotyczącej sołectw,  Franciszek Deminiak ze Skoków zapewnił drewniane tablice, które służyły jako drogowskazy, Maria Rogalińska użyczyła plac pod wystawę maszyn rolniczych a Stanisław Kaniewski ze Skoków ciągnik C330 do konkurencji turniejowych oraz ziemniaki do turnieju sołectw. Marian Konrad ze Skoków zorganizował kuchnię polową i wydawanie kwaśnicy ugotowanej przez Bar Zapiecek ze Sławy Wlkp., Leszek Podraza z Lechlina sponsorował obchody dożynkowe w formie wsparcia finansowego, ktoś przyniósł kwiaty, jarzębinę i ziele do dekoracji. Klub Sportowy Wełna Skoki udostępnił pomieszczenia swojej siedziby organizatorom.

Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację obchodów dożynkowych 2013 dziękujemy najserdeczniej.

dozynki (1)
dozynki (2)
dozynki (3)
dozynki (4)
dozynki (5)
dozynki (6)
dozynki (7)
dozynki (8)
dozynki (9)
dozynki (10)
dozynki (11)
dozynki (12)
dozynki (13)
dozynki (14)
dozynki (15)
dozynki (16)
dozynki (17)
dozynki (18)
dozynki (19)
dozynki (20)
dozynki (21)
dozynki (22)
dozynki (23)
dozynki (24)
dozynki (25)
dozynki (26)
dozynki (27)
dozynki (28)
dozynki (29)
dozynki (30)
dozynki (31)
dozynki (32)
dozynki (33)
dozynki (34)
dozynki (35)
dozynki (36)
dozynki (37)
dozynki (38)
dozynki (39)
dozynki (40)
dozynki (41)
dozynki (42)
dozynki (43)
dozynki (44)
dozynki (45)
dozynki (46)
dozynki (47)
dozynki (48)
dozynki (49)
dozynki (50)
dozynki (51)
dozynki (52)
dozynki (53)
dozynki (54)
dozynki (55)
dozynki (56)
dozynki (57)
dozynki (58)
dozynki (59)
dozynki (60)
dozynki (61)
dozynki (62)
dozynki (63)
dozynki (64)
dozynki (65)
dozynki (66)
dozynki (67)
dozynki (68)
dozynki (69)
dozynki (70)
dozynki (71)
dozynki (72)
dozynki (73)
dozynki (74)
dozynki (75)
dozynki (76)
dozynki (77)
dozynki (78)
dozynki (79)
dozynki (80)
dozynki (81)
dozynki (82)
dozynki (83)
dozynki (84)
dozynki (85)
dozynki (86)
dozynki (87)
dozynki (88)
dozynki (89)
dozynki (90)
dozynki (91)
dozynki (92)
dozynki (93)
dozynki (94)
dozynki (95)
dozynki (96)
dozynki (97)
dozynki (98)
dozynki (99)
dozynki (100)
dozynki (101)
dozynki (102)
dozynki (103)
dozynki (104)
dozynki (105)
dozynki (106)
dozynki (107)
dozynki (108)
dozynki (109)
dozynki (110)
dozynki (111)
dozynki (112)
dozynki (113)
dozynki (114)
dozynki (115)
dozynki (116)
dozynki (117)
dozynki (118)
dozynki (119)
dozynki (120)
dozynki (121)
dozynki (122)
dozynki (123)
dozynki (124)
dozynki (125)
dozynki (126)
dozynki (127)
dozynki (128)
dozynki (129)
dozynki (130)
dozynki (131)
dozynki (132)
dozynki (133)
dozynki (134)
dozynki (135)
dozynki (136)
dozynki (137)
dozynki (138)
dozynki (139)
dozynki (140)
dozynki (141)
dozynki (142)
dozynki (143)
dozynki (144)
dozynki (145)
dozynki (146)
dozynki (147)
dozynki (148)
dozynki (149)
dozynki (150)
dozynki (151)
dozynki (152)
dozynki (153)
dozynki (154)
dozynki (155)
dozynki (156)
dozynki (157)
dozynki (158)
dozynki (159)
dozynki (160)
dozynki (161)
dozynki (162)
dozynki (163)
dozynki (164)
dozynki (165)
dozynki (166)
dozynki (167)
dozynki (168)
dozynki (169)
dozynki (170)
dozynki (171)
dozynki (172)
dozynki (173)
dozynki (174)
dozynki (175)
dozynki (176)
dozynki (177)
dozynki (178)
dozynki (179)
dozynki (180)
dozynki (181)
dozynki (182)
dozynki (183)
dozynki (184)
dozynki (185)
dozynki (186)
dozynki (187)
dozynki (188)
dozynki (189)
dozynki (190)
dozynki (191)
dozynki (192)
dozynki (193)
dozynki (194)
dozynki (195)
dozynki (196)
dozynki (197)
dozynki (198)
dozynki (199)
dozynki (200)
dozynki (201)
dozynki (202)
dozynki (203)
dozynki (204)
dozynki (205)
dozynki (206)
dozynki (207)
dozynki (208)
dozynki (209)
dozynki (210)
dozynki (211)
dozynki (212)
dozynki (213)
dozynki (214)
dozynki (215)
dozynki (216)
dozynki (217)
dozynki (218)
dozynki (219)
dozynki (220)
dozynki (221)
dozynki (222)
dozynki (223)
dozynki (224)
dozynki (225)
dozynki (226)
dozynki (227)
dozynki (228)
dozynki (229)
dozynki (230)
dozynki (231)
dozynki (232)
dozynki (233)
dozynki (234)
dozynki (235)
dozynki (236)
dozynki (237)
dozynki (238)
dozynki (239)
dozynki (240)
dozynki (241)
dozynki (242)
dozynki (243)
dozynki (244)
dozynki (245)
dozynki (246)
dozynki (247)
dozynki (248)
dozynki (249)
dozynki (250)
dozynki (251)
dozynki (252)
dozynki (253)
dozynki (254)
dozynki (255)
dozynki (256)
dozynki (257)
dozynki (258)
dozynki (259)
dozynki (260)
dozynki (261)
dozynki (262)
dozynki (263)
dozynki (264)
dozynki (265)
dozynki (266)
dozynki (267)
dozynki (268)
dozynki (269)
dozynki (270)
dozynki (271)
dozynki (272)
dozynki (273)
dozynki (274)
dozynki (275)
dozynki (276)
dozynki (277)
dozynki (278)
dozynki (279)
dozynki (280)
dozynki (281)
dozynki (282)
dozynki (283)
dozynki (284)
dozynki (285)
dozynki (286)
dozynki (287)
dozynki (288)
dozynki (289)
dozynki (290)
dozynki (291)
dozynki (292)
dozynki (293)
dozynki (294)
dozynki (295)
dozynki (296)
dozynki (297)
dozynki (298)
dozynki (299)
dozynki (300)
dozynki (301)
dozynki (302)
dozynki (303)
dozynki (304)
dozynki (305)
dozynki (306)
dozynki (307)
dozynki (308)
dozynki (309)
dozynki (310)
dozynki (311)
dozynki (312)
dozynki (313)
dozynki (314)
dozynki (315)
dozynki (316)
dozynki (317)
dozynki (318)
dozynki (319)
dozynki (320)
dozynki (321)
dozynki (322)
dozynki (323)
dozynki (324)
dozynki (325)
dozynki (326)
dozynki (327)
dozynki (328)
dozynki (329)
dozynki (330)
dozynki (331)
dozynki (332)
dozynki (333)
dozynki (334)
dozynki (335)
dozynki (336)
dozynki (337)
dozynki (338)
dozynki (339)
dozynki (340)
dozynki (341)
dozynki (342)
dozynki (343)
dozynki (344)
dozynki (345)
dozynki (346)
dozynki (347)
dozynki (348)
dozynki (349)
dozynki (350)
dozynki (351)
dozynki (352)
dozynki (353)
dozynki (354)
dozynki (355)
dozynki (356)
dozynki (357)
dozynki (358)
dozynki (359)
dozynki (360)
dozynki (361)
dozynki (362)
dozynki (363)
dozynki (364)
dozynki (365)
dozynki (366)
dozynki (367)
dozynki (368)
dozynki (369)
dozynki (370)
dozynki (371)
dozynki (372)
dozynki (373)
dozynki (374)
dozynki (375)
dozynki (376)
dozynki (377)
dozynki (378)
dozynki (379)
dozynki (380)
dozynki (381)
dozynki (382)
dozynki (383)
dozynki (384)
dozynki (385)
dozynki (386)
dozynki (387)
dozynki (388)
dozynki (389)
dozynki (390)
dozynki (391)
dozynki (392)
dozynki (393)
dozynki (394)
dozynki (395)
dozynki (396)
dozynki (397)
dozynki (398)
dozynki (399)
dozynki (400)
dozynki (401)
dozynki (402)
dozynki (403)
dozynki (404)
dozynki (405)
dozynki (406)

Czytany 2173 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2013 17:17

Media